Ennio Morricone
Ennio Morricone komponować zaczął mając zaledwie 6 lat. W wieku 12 lat rozpoczął naukę w rzymskim konserwatorium muzycznym, a edukację ukończył po rekordowo krótkim czasie... 6 miesięcy! Studiował jednocześnie muzykę chóralną, kompozycję i grę na trąbce. Karierę rozpoczynał jednak w klubach nocnych, grając muzykę jazzową. Wkrótce dołączył także do orkiestry i zaczął realizować swoje pierwsze zlecenia, głównie aranżacje i muzykę filmową, w tym również dla innych... kompozytorów. W 1961 roku napisał ścieżkę dźwiękową do pierwszego filmu pt. „Faszysta” w reżyserii Luciano Salce. Kariera przyspieszyła, gdy w 1964 roku napisał muzykę do spaghetti westernu pt. „Za garść dolarów”. Współpracował z Sergio Leone również przy innych jego filmach. Sławę przyniósł mu dopiero obraz do kolejnego westernu pt. „Dobry, zły i brzydki”. Wkrótce współpracować z nim chcieli niemal wszyscy współcześni reżyserzy.
Przez 60 lat Ennio Morricone skomponował ścieżki dźwiękowe do takich znanych filmów, jak wspomniana już „Nienawistna ósemka”, „Malena” - obydwa obrazy obsypane zostały wieloma nagrodami, a także: „Nietykalni”, „Misja”, „Dawno temu w Ameryce”, „Cinema Paradiso”, „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, „Dawno temu w Ameryce”, „Za garść dolarów”, „Rydwany ognia”, „Papież, który został człowiekiem”, „Los utracony” oraz „1900: człowiek legenda”.
Pomimo dobiegającej dziewięćdziesiątki, Ennio Morricone jest wciąż aktywnym twórcą, koncertującym na całym świecie, prowadząc orkiestry symfoniczne i wieloosobowe chóry.