Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma
Home Artysta Dom Zły

Dom Zły

Dom ZłySzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Puławy
dyscyplina:
Zespół metalowy
social media:

Opis

Trzy krążki, ponad pięć lat spędzonych na scenie i dziesiątki zagranych koncertów. Dom Zły jeszcze do niedawna był jednym z nieśmiało raczkujących projektów podziemnego świata muzyki metalowej, a obecnie jest uznawany za objawienie. Zespół wciąż reprezentuje muzykę niszową, jednak z roku na rok zdobywa coraz większą liczbę wiernych fanów.

Dom Zły – zlepek ludzi i doświadczeń

Dom Zły jest wschodzącą gwiazdą polskiej sceny muzyki metalowej, która bywa nazywana papierkiem lakmusowym światowego metalu. Kapela powstała w Puławach, małej, nadwiślańskiej miejscowości na wschodzie Polski. Zespół został powołany do życia późną jesienią 2016 roku, jako mieszanka różnych osobowości i doświadczeń. Stworzyli go zawodowcy w swojej dziedzinie, osoby związane z takimi kapelami jak Kaldera, Colors, Czerń, The Feral Trees, Weedcraft, Words Mean Nothing czy Panacea. Od początku swojego istnienia grupa występowała w pięcioosobowym i w pełni męskim składzie. Gitarzystami zespołu od samego początku jego istnienia są Grzegorz Napora oraz Łukasz Wrótniak, za dźwięki basu odpowiedzialny jest Mariusz Antas, a za perkusją zasiada Grzegorz Kustra. Początkowo za teksty i wokal odpowiadał Krzysztof Dziak, którego w 2019 roku zastąpiła przy mikrofonie nowa, charyzmatyczna wokalistka, Ania Truszkowska.

 

Nazwa Dom Zły jest nawiązaniem do głośnego filmu Wojciecha Smarzowskiego o tym samym tytule, który przypadkowo stał się inspiracją dla nowo powstałego bandu. Pierwszym sprawdzianem dla nowego składu oraz zupełnie nowych brzmień był udział w trasie koncertowej u boku zespołów Blaze of Perdition oraz In Twilight’s Embrace, gdzie Dom Zły miał okazję występować przed szerszą publicznością jako support na koncertach w Polsce, Litwie i Słowacji. Dziś zespół coraz częściej pojawia się na polskich scenach i dzięki temu coraz chętniej gości na słuchawkach fanów muzyki metalowej, a to z pewnością stanie się dla nich motorem napędowym do dalszego tworzenia mrocznej muzyki.

Dom zły – lekko punkowo, mocno metalowo

Zespół stacjonuje i tworzy tam, gdzie powstał, czyli w Puławach. W ciągu pięciu lat wspólnego grania spod ich czarnych skrzydeł wyszły już trzy krążki: dwie EP-ki - "Dom zły” w 2017 roku i "Śnisz bory tak gęste” w 2021 roku, oraz jeden krążek w wersji long play, czyli wyczekany, wydany w 2019 roku album zatytułowany "Rytuał”. Płyta pt. "Śnisz bory tak gęste" z udziałem nowej wokalistki, mimo zaledwie pięciu utworów na krążku, tuż po premierze została uznana za album miesiąca według magazynu Metal Hammer Polska - najpopularniejszego pisma o muzyce metalowej i hard rockowej w Polsce. Wszystkie albumy były wydawane w limitowanym nakładzie, ale większość utworów trafiła również na popularne platformy streamingowe.

 

Realizacją dźwięku na wszystkie powstające krążki zajął się Haldor Grunberg z Satanic Audio, czyli numer jeden w kwestii produkcji muzyki metalowej. Okładkę debiutanckiego krążka ozdobiła grafika stworzona przez Kubę Sokólskiego, która nawiązuje do wcześniejszego projektu muzycznego, czyli nieistniejącego już zespołu Kaldera. Tuż po premierze debiutanckiego albumu zespół opuścił pierwszy wokalista, którego bardzo szybko zastąpiła przedstawicielka płci pięknej o niesamowicie mocnym, niepospolitym i hipnotyzującym głosie.

 

Dom zły to reprezentanci mrocznej strony muzyki metalowej, którzy, jak sami twierdzą, jedną nogą stoją na scenie punkowej, a drugą na scenie metalowej. W swojej twórczości lewitują pomiędzy różnymi stylami muzycznymi, ale skupiają się głównie na brzmieniach z pogranicza black metalu, crustu, punka oraz sludge i post black metalu, jednak z pewnością nie łatwo jest ich zaszufladkować. Grana przez nich muzyka jest niebanalna, mocna i brutalna, ale jednocześnie refleksyjna, melancholijna i momentami lekko depresyjna. Mimo pozornej niechlujności, wszystkie kompozycje są dopracowane w każdym najdrobniejszym szczególe. Każdy z utworów jest doskonale przemyślanym połączeniem ponadprzeciętnych tekstów wypełnionych przesłaniami, głębokich i mało popularnych dźwięków oraz ciężkich brzmień charakterystycznych dla stylu sludge metal. Każdy kolejny kawałek to mieszanka żywiołowości, brutalnej szczerości oraz potężnej dawki emocji i agresji okraszonych mocnym brzmieniem gitar.

Dom zły koncerty

18 czerwca formacja zagra w krakowskim klubie Zaścianek u boku The Dog oraz litewskiej kapeli Erdve. 8 września zespół wystąpi na festiwalu Summer Dying Loud 2022 w Aleksandrowie Łódzkim, który odbędzie się w dniach 8-10 września. Bilety na obydwa wydarzenia są jeszcze dostępne.

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Dom Zły: Tiamat, Mord A Stigmata, Moonstone, Napalm Death, Ragehammer, Chainsword, Krzta, Truchło Strygi, Asphyx, Night Demon, Tides From Nebula, WIJ, Jad, Deszcz,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jaki jest skład zespołu Dom Zły?
W skład grupy wchodzi pięć osób: Grzegorz Napora (gitara), Łukasz Wrótniak (gitara), Mariusz Antas (bas), Grzegorz Kustra (perkusja), Ania Truszkowska (teksty/wokal).
Kiedy powstała kapelSkąd pochodzi zespół Dom Zły?a Dom Zły?
Zespół istnieje od jesieni 2016 roku, w nowym składzie działa od 2019 roku.
Skąd pochodzi zespół Dom Zły?
Grupa powstała i stacjonuje w Puławach w województwie lubelskim.
Jaką muzykę tworzy Dom Zły?
Dom Zły to niebanalne połączenie black metalu, crustu, punku oraz sludge i post black metalu.
Ile płyt ma na koncie Dom Zły?
Grupa ma w swoim dorobku 3 albumy: 2 Ep-ki ("Dom zły” – 2017, "Śnisz bory tak gęste” – 2021) i jeden pełny krążek („Rytuał” – 2019).

Fani lubią też

Zobacz też