Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta David Bowie

David Bowie

David BowieSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
77 lat
data urodzenia:
08.01.1947
miejsce urodzenia:
Londyn, Wielka Brytania
dyscyplina:
muzyk, wokalista, aktor, kompozytor, autor tekstów
social media:

Opis

David Bowie był angielskim wokalistą, twórcą piosenek oraz aktorem. Stworzył nurt muzyczny o nazwie glam rock. Urodził się w 1947 roku jako David Robert Jones. Już od najmłodszych lat interesował się muzyką, a jako nastolatek rozpoczął naukę gry na saksofonie. Po ukończeniu szkoły, David grał w kilku zespołach. Aby nie być mylonym z Davym Jonesem z zespołu „The Monkees”, zmienił nazwisko na Bowie. Jego pierwszy solowy album nie odniósł sukcesu.

David Bowie i przełom w karierze 

Przełom w jego przyszedł w 1969 roku. Bowie podpisał kontrakt z wytwórnią Mercury Records i wydał singiel „Space Oddity”. Inspiracją do utworu był film Stanleya Kubricka - „2001: Odyseja kosmiczna”. Telewizja BBC użyła tej piosenki podczas relacji z lądowania na księżycu, a w Stanach Zjednoczonych znalazła się na 15. miejscu list przebojów. Artysta wykreował sceniczną postać Ziggy’ego Stardusta, bezpłciowego człowieka z kosmosu.

 

W 1970 roku Bowie wydał płytę „The Man Who Sold the World”, a rok później „Hunky Dory”. Album z 1972 roku „The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars” przyniósł Bowiemu status międzynarodowej gwiazdy. Na kolejnym albumie - „Aladdin Sane” znalazła się piosenka nagrana z Mickiem Jaggerem i Keithem Richardsem - „Let's Spend the Night Together”.

 

W 1975 roku roku Bowie przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaprzyjaźnił się z Johnem Lennonem, czego efektem była jego współpraca przy kolejnej płycie Bowiego „Young Americans”. Artysta wymyślił swoje kolejne wcielenie - Thin White Duke’a, śpiewającego soul. W 1976 roku wystąpił w swoim pierwszym filmie - „Człowiek, który spadł na ziemię”.
Na początku XXI wieku Bowie ograniczył koncertowanie, aż wreszcie z powodów zdrowotnych zupełnie z nich zrezygnował. Jego ostatnia płytaBlackstar” pochodzi z 2016 roku. Dwa dni po jej wydaniu artysta zmarł.

 

David Bowie uważany jest za jednego z najważniejszych artystów XX wieku. Doceniany przez krytyków i uwielbiany przez publiczność, nieustannie znajdował nowe pomysły na swoją twórczość i wizerunek. W Wielkiej Brytanii 10 jego albumów pokryło się platyną, a jedenaście złotem. Został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 1996 roku.

David Bowie koncerty 

David Bowie był wyjątkowym artystą, którego uwielbiał cały świat. Pomimo tego, że on sam już nie wykona swoich utworów organizowane są koncerty Tribute to David Bowie, gdzie przypominane są utwory muzyka. Wykonywane są one przez zdolnych muzyków, którzy starają się, aby stale pokazywać jego twórczość. 

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Adam Bielawski, CC-BY-SA 3.0

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Kiedy urodził się David Bowie?
David Bowie, urodzony 8 stycznia 1947 roku w Londynie, był brytyjskim piosenkarzem, kompozytorem, autorem tekstów oraz producentem muzycznym.
Jaką muzykę tworzył David Bowie?
David Bowie tworzył muzykę z pogranicza gatunków takich jak rock alternatywny, soul, art rock czy hard rock.
Kiedy rozpoczęła się kariera muzyczna David'a Bowie'go?
W 1962 roku David Bowie założył swój zespół muzyczny, a w wieku piętnastu lat zaczął grać na gitarze w lokalnych klubach młodzieżowych i na weselach. Występował w zespole The Lower Third, gdy nie udało mu się odnieść żadnych sukcesów komercyjnych, zdecydował się kontynuować karierę jako solista.
Jaki ostatni album nagrał David Bowie?
Ostatnim, dwudziestym ósmy albumem Davida Bowiego jest "Blackstar", który swoją premierę miał 8 stycznia 2016 roku. Album odniósł ogromny sukces komercyjny, znalazł się na pierwszym miejscu list bestsellerów w co najmniej 22 krajach, a w dziesięciu krajach zdobył status złotej lub platynowej płyty.
Kiedy umarł David Bowie?
Piosenkarz zmarł 10 stycznia 2016 roku, dwa dni po premierze albumu Blackstar. Nastąpiło to po 18 miesiącach po zdiagnozowaniu u niego raka wątroby. 24 lutego 2016 roku w czasie rozdawania nagród BRIT Award uhonorowano go pośmiernie nagrodą BRIT Icon Award.

Fani lubią też

Zobacz też