Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemtaylor-swift-resale-sellsunrise-festivalfame-mma
Home Artysta Brian May

Brian May

Sprawdź wydarzenia
Brian MaySzczegółyOpisWydarzeniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
77 lat
data urodzenia:
19.07.1947
miejsce urodzenia:
Londyn, Wielka Brytania
dyscyplina:
Gitarzysta, wokalista, muzyk rockowy, producent muzyczny i autor tekstów
social media:

Opis

Brian May to angielski instrumentalista, wokalista i twórca piosenek. Urodził się w 1947 roku w Londynie. W 1968 roku ukończył studia matematyczne i fizyczne na londyńskim Imperial College. W 2007 roku otrzymał tytuł doktora astrofizyki.

Brian May i rozwój kariery

W 1968 roku Brian May razem z basistą Timem Staffellem założył zespół „Smile”. Fanem ich twórczości był przyjaciel Staffella – pochodzący z Zanzibaru student sztuki Farrokh Bulsara (Freddie Mercury). W 1970 roku Staffell opuścił grupę, a jej wokalistą i liderem został Bulsara, który zaproponował nową nazwę dla zespołu – „Queen”. Rok później szeregi Queen zasilił basista John Deacon.

 

Przez pierwsze dwa lata dużo ćwiczyli i występowali podczas niewielkich imprez. W 1973 roku wydali debiutancki album pod tytułem „Queen”. Płyta, zawierająca muzykę metalową przeszła bez echa. Zyskali jednak popularność występem w programie telewizyjnym Top of the Pops, wykonując piosenkę Seven Seas of Rhye. Dlatego też album „Queen II” uplasował się wysoko na brytyjskich listach przebojów. Po jego wydaniu, muzycy wyjechali na swoje pierwsze amerykańskie tournée, supportując zespół Mott the Hoople.

 

Pod koniec roku 1974 ukazał się album Sheer Heart Attack, ale prawdziwym przełomem był wydany rok później A Night at the Opera z legendarnym singlem Bohemian Rhapsody. Nagrywanie utworu trwało trzy tygodnie. Utrzymywał się na 1. miejscu brytyjskich list przebojów przez dziewięć miesięcy. Kolejne płyty były równie udane - News of the World z piosenką We Are the Champions oraz Jazz z utworem Bicycle Race.

 

W lata 80. wkroczyli z płytą The Game, gdzie znalazła się między innymi piosenka „Another One Bites the Dust”. Był to pierwszy album Queen, który zdobył szczyt amerykańskich list przebojów. Później ich popularność zaczęła spadać, dlatego koncertowali głównie w Ameryce Południowej, Azji i Afryce, czyli na kontynentach omijanych przez większość zespołów rockowych. Powrócili na szczyt w 1985 roku, występując na koncercie charytatywnym Live Aid. Późniejsze albumy: A Kind of Magic, The Miracle oraz Innuendo odniosły ogromny sukces, jednak tylko w krajach europejskich. Działalność zespołu została przerwana przez śmierć Freddiego Mercury'ego w 1991 roku.

Brain May i kariera solowa

Brian May rozpoczął karierę solową, w trakcie której wydał dwa albumy. Wraz z Rogerem Taylorem kontynuował również działalność Queen, którego wokalistą został Paul Rodgers. W 2012 roku miejsce Rodgersa zajął amerykański piosenkarz Adam Lambert. W tym składzie zespół Queen koncertuje obecnie po całym świecie.

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też