Newsletter

Na czasie

imagine-dragonsopener-festivalred-hot-chili-peppersmiuosh-zespol-slaskhans-zimmerceline-dion

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Björk

BjörkOpisWydarzeniaFani lubią też

Opis

Björk Guðmundsdóttir to islandzka wokalistka, autorka piosenek, kompozytorka i producentka. Która zdobyła wiele nagród muzycznych w tym Brit Awards czy Grammy. Artystka oprócz tworzenia muzyki i grania w filmach wydała tomik poezji, który sama zilustrowała.

O Bjork

Bjork urodziła się w 1965 roku w Reykjavíku. W szkole uczyła się gry na fortepianie i flecie. Nauczyciele Björk nagrali jej wykonanie piosenki „I Love to Love” i wysłali do islandzkiego radia, które puściło ją na antenie. Dzięki temu Björk podpisała kontrakt z wytwórnią Fálkinn i w 1977 roku, w wieku zaledwie 12 lat wydała debiutancką płytę. Znalazły się tam covery artystów takich jak The Beatles czy Stevie Wonder przetłumaczone na islandzki oraz kilka utworów napisanych przez ojczyma Björk. Za pieniądze z albumu dziewczynka kupiła pianino i zaczęła komponować własne piosenki.

Rozwój kariery artystki

Bjork jako nastolatka utworzyła zespół punk rockowy oraz jazzowy. W 1982 roku wraz z basistą Jakobem Magnússonem założyła zespół punkowy „Tappi Tíkarrass”. Rok później ukazał się ich pierwszy album - „Miranda”.

 

Do niezwykle ciekawych płyt artystki należą „Biophilia” i „Vulnicura”, które są nie tylko albumami muzycznymi, ale multimedialnymi projektami, posiadającymi specjalne aplikacje na urządzenia mobilne. „Vulnicura” to pierwszy w historii album muzyczny, który wykorzystuje wirtualną rzeczywistość i można go odsłuchiwać w goglach VR. Najnowsza płyta artystki - „Utopia” pochodzi z 2017 roku.

Bjork w filmie

W 2000 roku Björk zagrała główną rolę w filmie  Larsa von Triera - „Tańcząc w ciemnościach”. Obraz został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes za najlepszy film, a Björk otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. Jest ona także autorką ścieżki dźwiękowej, która została wydana w tym samym roku na albumie „Selmasongs”. W 2005 roku można było ją zobaczyć w Drawing Restraint 9 – filmie Matthew Barneya, do którego artystka stworzyła ścieżkę dźwiękową.

Koncerty Bjork

Björk w Polsce wystąpiła kilkukrotnie, ostatnio w 2012 roku na Open'er Festival. Oprócz sukcesów muzycznych i aktorskich Björk może poszczycić się także własną wystawą, którą można było oglądać także w Polsce. Nosi ona nazwę „Björk Digital” i skupia się na temacie najnowszych technologii. Koncerty Bjork często przypominają spektakle, podczas których można podziwiać niezwykłe kostiumy i scenografię. Koncerty Bjork na całym świecie cieszą się dużą popularnością, a fani artystki czekają na kolejne wydarzenia muzyczne z jej udziałem. Bjork zjednała sobie serca fanów za sprawą unikalnego stylu i spojrzenia na świat, który przekazuje fanom w swojej twórczości.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Bruce McAdam, CC-BY-SA 2.0

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławLidzbark WarmińskiGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn