Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinskadawid-podsiadlo
Home Artysta Stevie Wonder

Stevie Wonder

Stevie WonderOpisWydarzeniaFani lubią też

Opis

Stevie Wonder and friends koncert online! To wyjątkowa okazja, aby przypomnieć sobie największe przeboje artysty. Na scenie razem z muzykiem wystąpili między innymi  Sting, Estelle czy Janelle Monáe. Stream poniżej. 

 

 

Stevie Wonder to amerykański wokalista, twórca piosenek, multiinstrumentalista i producent. Urodził się w 1950 roku w Saginaw w stanie Michigan jako Stevland Hardaway Judkins. Z powodu retinopatii wcześniaków stracił wzrok po urodzeniu.

 

Po rozwodzie rodziców zamieszkał z matką w Detroid, gdzie śpiewał w chórze kościelnym. Nauczył się grać na pianinie, harmonijce i perkusji. Wraz z kolegą założył duet wokalny, który nazywali Stevie and John i występowali na lokalnych imprezach oraz na ulicy. Talent jedenastoletniego chłopca dostrzegł piosenkarz Ronnie White z zespołu „The Miracles”. Pomógł on Steviemu podpisać kontrakt z wytwórnią Motown Records. Pod okiem producenta i twórcy piosenek Clarence'a Paula, Stevie zaczął nagrywać.

Stevie Wonder i debiutancka płyta 

Jego debiutancki album - „The Jazz Soul of Little Stevie” ukazał się w 1962 roku. Zaraz potem Stevie wyjechał na tournée wraz z innymi członkami wytwórni. Jego występ w Regal Theater w Chicago został nagrany i wydany pod tytułem „Recorded Live: The 12 Year Old Genius”. Pochodząca z płyty piosenka „Fingertips” trafiła na pierwsze miejsce listy Billboard Hot 100, gdy Wonder miał zaledwie 13 lat, co czyniło go najmłodszym w historii wykonawcą z takim wynikiem. Przez kolejne lata Stevie nagrał kilka hitów takich jak „Uptight (Everything's Alright)”, „With a Child's Heart”, „I Was Made to Love Her” czy cover Boba Dylana  - „Blowin' in the Wind”.

 

W 1971 roku Wonder wynegocjował nowy kontrakt z Motown, który dawał mu niemal pełną kontrolę artystyczną. Lata 70. były okresem rozkwitu dla muzyki Steviego. Sam pisał teksty, komponował i wykonywał piosenki na znakomitych albumach. Pierwszy z nich to „Talking Book”, wydany  w 1972 roku z utworami takimi jak „Superstition” oraz „You Are the Sunshine of My Life”, które zdobyły aż trzy nagrody Grammy. Rok później ukazał się „Innervisions” z utworem „Living for the City”. W 1974 roku „Fulfillingness' First Finale”, a dwa lata później „Songs in the Key of Life”.

 

Ostatni z wymienionych zaliczany jest do najlepszych płyt wszech czasów. Zdobył dwie nagrody Grammy i przez 14 tygodni znajdował się na 1. miejscu listy Billboard. Pochodzą z niego piosenki takie jak „I Wish” czy „Isn't She Lovely?”. Łącznie artysta ma na koncie ponad 20 solowych albumów. Ostatni - „A Time to Love” został wydany w 2005 roku. W Stanach Zjednoczonych pokrył się złotem.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, domena publiczna

 

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też