Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Alice Cooper

Alice Cooper

Alice CooperOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Alice Cooper, a właściwie Vincent Damon Furnier urodził się 4 lutego 1948 roku. Jest to amerykański piosenkarz, autor tekstów i aktor. Dzięki zgrzytliwemu głosowi i show scenicznemu, które zawiera liczne rekwizyty i iluzje sceniczne, w tym pirotechnikę, gilotyny, krzesła elektryczne, sztuczną krew, gady, lalki i pojedynki na miecze, Cooper jest uważany przez dziennikarzy muzycznych za "ojca chrzestnego shock rocka". Alice Cooper czerpał inspiracje z horrorów, wodewilu i rocka garażowego, aby stworzyć makabryczną i teatralną markę rocka, która ma szokować publiczność.

Zespół "Alice Cooper" powstał w Phoenix w Arizonie w 1964 r. Jego korzenie sięgają zespołu The Earwigs, w skład którego wchodzili Furnier (śpiew i harmonijka ustna), Glen Buxton (gitara prowadząca) oraz Dennis Dunaway (gitara basowa i wokal w tle). W 1966 roku do tej trójki dołączył Michael Bruce grający na gitarze rytmicznej, a w 1967 roku na perkusji pojawił się Neal Smith. Cała piątka nazwała zespół Alice Cooper i w 1969 roku wydała swój debiutancki album, który odniósł niewielki sukces na listach przebojów. Zespół osiągnął szczyt popularności w 1973 roku, wydając szósty album studyjny "Billion Dollar Babies". Zespół rozpadł się w 1975 roku, a Vincent Damon Furnier przyjął nazwę zespołu jako swoje nazwisko i pseudonim sceniczny, rozpoczynając karierę solową od wydanego w 1975 roku albumu “Welcome to My Nightmare”. W ciągu swojej kariery Cooper sprzedał ponad 50 milionów płyt.

Alice Cooper eksperymentował z wieloma stylami muzycznymi, takimi jak art rock, hard rock, heavy metal, new wave, glam metal i rock industrialny. Poza muzyką artysta jest aktorem filmowym, gwiazdą golfa, restauratorem, a od 2004 roku DJ-em radiowym prowadzącym klasyczny program rockowy "Nights with Alice Cooper".

Alice Cooper - koncerty i albumy

W 1973 roku zespół Alice'a Coopera rozpadł się, a wokalista rozpoczął działalność solową, prezentując czystszą i bardziej profesjonalną wariację na temat swoich przebojów z początku lat 70. Debiut solowy Coopera z 1975 roku, "Welcome to My Nightmare", okazał się być wielkim przebojem, a jego występy stały się jeszcze bardziej rozbudowane, gdyż stał się regularnym bywalcem telewizji. Jednak kolejne solowe krążki sprawiły, że jego popularność malała aż do albumów "Trash" z 1989 roku i "Hey Stoopid" z 1991 roku, na których połączył swoje charakterystyczne brzmienie z hair metalowymi aranżacjami i produkcją, zyskując nową publiczność. Oddani fani Coopera sprawili, że pozostał on w grze jeszcze długo po szczycie popularności w latach 70., regularnie koncertując i wydając albumy, takie jak "Detroit Stories" z 2021 roku.

Źródło zdjęcia: Photoshot/PAP

Alice Cooper - bilety

Alice Cooper w Polsce! Artysta ponownie odwiedzi nasz kraj występując w czerwcu w Amfiteatrze w Dolinie Charlotty w Słupsku. Nie przegap tej wyjątkowej okazji i sprawdź dostępne bilety!

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jakie albumy wydał dotychczas Alice Cooper?
Alice Cooper wydał dotychczas albumy: "Welcome to My Nightmare" (1975), "Alice Cooper Goes to Hell" (1976), "Lace and Whiskey" (1977), "From the Inside" (1978), "Flush the Fashion" (1980), "Special Forces" (1981), "Zipper Catches Skin" (1982), "DaDa" (1983), "Constrictor" (1986), "Raise Your Fist and Yell" (1987), "Trash" (1989), "Hey Stoopid" (1991), "The Last Temptation" (1994), "Brutal Planet" (2000), "Dragontown" (2001), "The Eyes of Alice Cooper" (2003), "Dirty Diamonds" (2005), "Along Came a Spider" (2008), "Welcome 2 My Nightmare" (2011), "Paranormal" (2017), "Detroit Stories" (2021).
Jaką muzykę tworzy Alice Cooper?
Alice Cooper tworzy muzykę z gatunków: hard rock, heavy metal, shock rock, glam rock.
Kiedy zaczęła się kariera Alice Cooper’a?
Kariera Alice’a Coopera rozpoczęła się w 1964 roku.

Fani lubią też

Zobacz też