Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Miejsce Teatr im. Ludwika Solskiego

Teatr im. Ludwika Solskiego

Tarnów, Mickiewicza 4
Teatr im. Ludwika SolskiegoOpisWydarzeniaObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie został założony w 1945 roku i ulokowany w dawnym budynku Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Ludwik Solski, który wyraził zgodę na umieszczenie swojego nazwiska w oficjalnej nazwie teatru, sam wyreżyserował Zemstę Aleksandra Fredry, spektakl inaugurujący działalność placówki. W latach 50. zespół teatralny prowadził występy w terenie, głównie na obszarze ówczesnych województw: kieleckiego, lubelskiego, krakowskiego i rzeszowskiego.
W 1957 roku teatr w Tarnowie został upaństwowiony i otrzymał nazwę Państwowego Teatru Ziemi Krakowskiej im. Ludwika Solskiego. Lata 70. i kierownictwo Ryszarda Smożewskiego to okres postępującego rozwoju twórczości teatralnej, szeregu nagród i udziału w festiwalach. W tym czasie z Teatrem współpracowali m.in. Ryszard Kotys, Andrzej Grabowski, Monika Niemczyk, Jan Prochyra. W kolejnych latach funkcję dyrektora pełniło kilka zasłużonych dla sceny polskiej osób, które przyczyniły się do dalszego rozwoju teatru i zespołu. Od 2017 roku dyrektorem artystycznym jest aktor i reżyser Marcin Hycnar.

Teatr im. Ludwika Solskiego repertuar

Tarnowski teatr dramatyczny od lat wystawia na swej scenie najlepsze sztuki polskie i zagraniczne. Repertuar w 2017 roku to m.in.: Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Porachunki z katem Martina McDonagha, Ikebana Marcina Skóry, Tajemniczy ogród Frances Hodgson Burnett, Hamlet Williama Szekspira i wiele innych. Warto wspomnieć, że od 1995 roku Teatr im. Ludwika Solskiego Tarnów  jest organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA. Poza graniem spektakli teatr prowadzi także działalność artystyczną taką jak organizacja wernisaży malarstwa, koncertów, spotkań literackich, widowisk.

Teatr im. Ludwika Solskiego Bilety 

Teatr im. Ludwika Solskiego bilety znajdziesz w serwisie eBilet.pl. Sprawdź co nowego w repertuarze i zobacz najlepsze spektakle sezonu!

 

.

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też