Muzeum Walcownia

Muzeum Walcownia

Muzeum Walcownia to zabytkowa walcownia cynku, wybudowana w latach 1903-04 w Katowicach-Szopienicach, przy ul. 11 Listopada. Obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Muzeum Walcownia – o obiekcie

Budynek Muzem Walcowni zaczęto wznosić 1903 roku jako jedną inwestycji koncernu „Georg von Giesches Erben A.G.”. Walcownia powstała nieopodal Huty Bernhardi i linii kolejowej Szopienice – Siemianowice. Pierwotnie ceglany obiekt wybudowany był na planie prostokąta. Hala główna miała 91 metrów długości i 20 metrów szerokości. Elewacja zewnętrzna ozdobiona jest elementami, w postaci lizen, a także frezu, gzymsu z cegieł i stalowych ram okien.

Budynek Muzeum Walcownia objęty jest ochroną konserwatorską. To pomnik technik i technologii przemysłowych. Ponadto w obiekcie odbywają się wydarzenia kulturalne. W 2013 roku, po zmianie właściciela, rozpoczęły się prace remontowo-konserwatorskie w budynku walcowni. Obecnie w muzeum znajduje się m.in. wystawa historycznych silników, motocykli oraz maszyn drogowych i rolniczych.

Muzeum Walcownia zdobyła nagrodę Zabytek Zadbany 2018 w kategorii ARCHITEKTURA PRZEMYSŁOWA I BUDOWNICTWO INŻYNIERYJNE. Otrzymało wyróżnienie za rewitalizację, która odbyła się w zgodzie z poszanowaniem oryginalnego wystroju i wyposażenia, utrzymanie ciągu technologicznego oraz utworzenie wystaw o cennych walorach edukacyjnych.

Na terenie Muzeum Walcownia wydzielone są przestrzenie konferencyjno-eventowe, czyli sala Maszynownia, w której zasiąść może 600 osób, sala Cynkownia dla 2500 osób oraz sala wykładowa dla 90 osób.

Muzeum Walcownia – wydarzenia

Wydarzenia w Muzeum Walcownia cieszą się ogromną popularnością. Odbywają się tu rozmaite eventy, wystawy i wiele innych. Co do tej pory miało miejsce w Muzeum Walcownia? Koncerty, takie jak m.in. Elektroklub, na którym wystąpił Appart – jeden z najpopularniejszych twórców elektroniki. Jego sety stanowią połączenie głębokich brzmień z narracją filmową. Elektroklub to cykl imprez, organizowanych przez More Music Agency w całej Polsce. Nazwa odwołuje się do nieistniejącego już klubu Elektro w Katowicach, który był jednym z najpopularniejszych miejsc na Górnym Śląsku, dedykowanym fanom niepowtarzalnych brzmień.

 

Co jeszcze odbyło się w Muzeum Walcownia? Koncerty z cyklu Jazz Art Fashion Festival, który odbył się w dniach 21-22 września 2021. Na scenie pojawili się Marc Perrenoud Trio, Aleksander Dębicz, Tribute to Kora w wykonaniu Ani Karwan, Beaty Przybytek, Magdy Kumorek, Buslav, Kasi Lins, Arka Kłusowskiego oraz Karoliny Artymowicz. Widzowie mieli okazję podziwiać fashion show Ewy Minge, a także wystawy dzieł Zdzisława Beksińskiego, 

Dominika Jasińskiego, Joanny Sierko - Filipowskiej oraz Dagma Art.

Muzeum Walcownia – wydarzenia 2022

Muzeum Walcownia – wydarzenia 2022 – co odbędzie się w obiekcie w najbliższym czasie? Tauron Nowa Muzyka Katowice, czyli kolejna edycja niezwykłego festiwalu ma odbyć się w dniach 21-24 lipca 2022, w katowickiej Strefie Kultury. To jedna z najciekawszych imprez muzycznych w Polsce. Na scenie pojawią się artyści, tacy jak The Bug feat. Flowdan, Andy Stott, Donato Dozzy, Ralph Kaminski, ÄTNA, Hatis Noit, Lorenzo Raganzini, Zdechły Osa, Resina, HVOB, Rival Consoles, Fisz Emade Tworzywo, CatchUp, Eagles & Butterflies, Jerzyk Krzyżyk, Shyness, Wczasy i wiele innych.

 

FAQ: 

  • Gdzie znajduje się Muzeum Walcownia?
    Muzeum Walcownia znajduje się przy ul. 11 Listopada w Katowicach-Szopienicach.

  • Jakie wydarzenia odbyły się w Muzeum Walcownia?
    W Muzeum Walcownia odbyło się wiele wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, m.in. koncerty z cyklu Elektroklub i Jazz Fashion Festival.

  • Kiedy zostało utworzone Muzeum Walcownia?
    Muzeum Walcownia utworzone zostało w 1904 roku (jako budynek walcowni cynku).
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Muzeum Walcownia
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia w tym miejscu
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Adres

11 Listopada 50
40-387 Katowice

Zakończone wydarzenia w obiekcie

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/