Na czasie

voucher-kinowy-heliosagnieszka-chylinskarzeszowskie-juwenaliaopener-festivaldawid-podsiadloheilung
Home Juwenalia 2024

Juwenalia 2024

Juwenalia 2024JuwenaliaArtyściBiletyGdzieFAQ

Bilety na Juwenalia

Rzeszów
Białystok
Kraków
Rzeszowskie Juwenalia 2024 - dzień 1
piątek
10.05.2024
17:30

Rzeszowskie Juwenalia 2024 - dzień 1

Rzeszów, Miasteczko Akademickie Politechniki Rzeszowskiej
Rzeszowskie Juwenalia 2024 - karnet
piątek
10.05.2024
17:30

Rzeszowskie Juwenalia 2024 - karnet

Rzeszów, Miasteczko Akademickie Politechniki Rzeszowskiej
Rzeszowskie Juwenalia 2024 - dzień 2
sobota
11.05.2024
17:30

Rzeszowskie Juwenalia 2024 - dzień 2

Rzeszów, Miasteczko Akademickie Politechniki Rzeszowskiej

Często zadawane pytania

Gdzie odbywają się Juwenalia?
Tam, gdzie są uczelnie wyższe, czyli m.in. w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Olsztynie, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu i Białymstoku.
Czy Juwenalia są tylko dla studentów?
Nie, może wziąć w nich udział każdy kto studiuje na danej uczelni lub kto zakupił bilet.
Ile kosztują bilety na Juwenalia?
Studenci danej uczelni wchodzą za darmo. Pozostali uczestnicy muszą zakupić bilety, których ceny wahają się od 30 do niemal 100 zł w zależności od miejsca.
Co to znaczy Juwenalia?
Juwenalia to słowo pochodzące z łaciny, które niegdyś oznaczało igrzyska młodzieńców. Teraz oznacza to święto studentów.
Co dzieje się podczas Juwenaliów?
Podczas Juwenaliów są organizowane różne imprezy sportowe i kulturalne, takie jak zawody w ping-ponga, koncerty czy konkursy.

Juwenalia to coroczne imprezy, na których bawią się nie tylko studenci. Swoją nazwę zawdzięczają igrzyskom młodzieńców (z łaciny Iuvenalia), które odbywały się jeszcze w starożytnym Rzymie. Pierwsze odbyły się w 59 roku... a teraz przybierają zupełnie inną formę. Od XV wieku jest to huczne święto studentów. Czy to impreza tylko dla studentów? Kto ją organizuje? W których miastach są organizowane i jak wyglądały Juwenalia na przestrzeni lat? 

Juwenalia - co to takiego w XXI wieku?

Aktualnie Juwenalia to szereg imprez, które są organizowane głównie dla i przez studentów z różnych uczelni. Wiele miast akademickich organizuje wtedy wydarzeniu sportowo-kulturalne, podczas których następuje symboliczne przekazanie kluczy do miast studentom z rąk prezydentów. Co ciekawe, Juwenalia to tylko ogólne określenie tych wydarzeń. Każda uczelnia w Polsce przyjmuje swoją nazwę dla tego święta. W ten sposób powstały m.in.:

  • Agronalia, które świętuje poznański Uniwersytet Przyrodniczy,
  • Ekonomalia świętowane przez Uniwersytety Ekonomiczne,
  • KultURalia celebrowane przez Uniwersytet Rzeszowski (skrót: UR), 
  • Medykalia Uniwersytetów Medycznych,
  • Polibuda Open Air, czyli impreza Politechniki Poznańskiej.

Niektóre nazwy nawiązują do miejsc, w których się odbywają. Tutaj odgadnięcie uczelni, która świętuje dany wariant Juwenaliów, jest już trudniejsze. Bachanalia to święto studentów z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dlaczego? Ponieważ Bachus to starożytny bóg wina, a Zielona Góra słynie właśnie z tradycji winiarskich. Delfinalia są celebrowane przez studentów gdańskiego Uniwersytetu Morskiego. Lachonalia są obchodzone w Nowym Sączu, ponieważ znajdują się tam Lachy Sądeckie. Piernikalia, jak można się domyślić, mają swoje miejsce w Toruniu, czyli "stolicy" pierników. 

Historia Juwenaliów w Polsce

Jak już we wstępie wspomnieliśmy, pierwsze polskie Juwenalia odbyły się już w XV wieku w Krakowie. Tamtejsi Żacy zorganizowali cudowne korowody. Brali w nich udział nie tylko studenci, ale także grajkowie, mimowie i żonglerzy. Przez wiele lat były one organizowane właśnie w ten sposób. Bardziej współczesną formę przybrały dopiero w XX wieku. Wtedy to zdecydowano się na zastąpienie korowodów imprezą odbywającą się w centrum miasta. Pierwsza impreza po zmianach odbyła się także w Krakowie w roku 1964. Studenci przeszli wtedy z Wawelu aż na krakowski Rynek Główny. Wykrzykiwali wtedy hasło "od Kazimierza Wielkiego do Kazimierza Lepszego". Nawiązywało ono do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Dzisiejsze Juwenalia trwają trochę dłużej. Przeważnie jest to kilka dni pełnych imprez i zabawy. Juwenalia dają przestrzeń na oddech i rozrywkę przed sesją egzaminacyjną. Są organizowane przez różne uczelnie i różnią się nie tylko nazwami, ale także sposobem świętowania. W zależności od imprezy, można zobaczyć m.in.

  • przebranych studentów maszerujących w pochodach,
  • przekazanie kluczy do bram miast przez prezydentów,
  • konkursy (chociażby na najmilszych studentów)
  • czy zabawami pełnymi kreatywności i humoru.
  • Oczywiście nie może zabraknąć miejsca na wydarzenia sportowe, czyli międzyuczelniane lub wewnątrzuczelniane zawody w różnych dyscyplinach.

Zwieńczeniem Juwenaliów są koncerty i festiwale muzyczne, podczas których występują przeróżni artyści.

 

Juwenalia - kto może się na nich bawić? Ile kosztują bilety?

Wstęp dla studentów danej uczelni jest darmowy. Inne osoby muszą zakupić bilety, których ceny wahają się od 30 do niemal 100 zł w zależności od miejsca. A gdzie są urządzane Juwenalia? We wszystkich największych miastach, w których mają swoje siedziby politechniki, akademie i uniwersytety. Możesz wziąć udział w różnych imprezach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Olsztynie, Rzeszowie, Białymstoku i wielu innych miastach. 

Zobacz też