Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Miejsce Dolna Rówień Krupowa

Dolna Rówień Krupowa

Zakopane, Aleja 3 Maja
Dolna Rówień KrupowaOpisWydarzeniaFAQObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Dolna Rówień Krupowa to dolna (północna) część Równi Krupowej, największego parku miejskiego w Zakopanem. Górna i Dolna Rówień oddzielone są od siebie ulicą Kościuszki (kiedyś Marszałkowskiej), a do 1904 roku były jedną łąką, nazywaną po prostu Równią Krupową. To popularny kierunek spacerów zarówno turystów, jak i mieszkańców Zakopanego. Odbywają się tam różnego rodzaju wydarzenia plenerowe, kulturalne, spektakle i pikniki, z których najstarszy to Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

Dolna Rówień Krupowa — historia i atrakcje

Pierwotnie Rówień Krupowa była większa, w jej skład wchodziły także tereny dzisiejszych Krupówek. Było to miejsce upraw i wypasania zwierząt. Na przełomie wieków XIX i XX teren był obiektem sporów w kwestii jego zagospodarowania — kluczowe było uchronienie go przed zabudową, co się w większości ostatecznie udało. Co ciekawe, całą historię ścierania się rozbieżnych pomysłów władz miasta opisał w głośnym cyklu artykułów zatytułowanym “Bagno” (w nawiązaniu do ówczesnego podmokłego stanu łąki) sam Stanisław Witkiewicz, za co został mu wytoczony proces sądowy o zniesławienie.

 

W roku 1929 powstały tu stadiony sportowe. Na Dolnej Równi odbywały się Mistrzostwa Europy w Łyżwiarstwie Figurowym, a także zawody lekkoatletyczne oraz tenisowe. Do najbardziej widowiskowych wydarzeń należały tzw. Gymkhany — zawodnicy podczas jazdy samochodem musieli przejechać przez pomost, trzymając jajko na łyżeczce lub strzelać do balonów podczas jazdy. 

 

W roku 1977 Równie zostały przekształcone w Park Krajobrazowy i objęte ochroną przyrodniczą. Na początku XXI wieku Rówień Krupowa została uznana za obszar o wyjątkowych walorach historycznych i kulturowych — wpisano ją wtedy do Rejestru Zabytków Województwa Małopolskiego.

 

Park to miejsce wypoczynku mieszkańców miasta Zakopane i turystów. Znajduje się tu także bardzo popularny plac zabaw dla dzieci z motywami góralskimi. 

Dolna Rówień Krupowa — wydarzenia, koncerty i spektakle

Na Dolnej Równi Krupowej odbyło się wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym i rozrywkowym, zarówno darmowych, jak i takich, na które należy kupić bilety. Co roku od półwiecza odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, na którym pojawiają się zespoły z górskich terenów z całego świata, Europejskie Targi Produktów Regionalnych (wydarzenie cykliczne — góralskie przysmaki, muzyka i rękodzieło) czy coroczny Sylwester Marzeń z Dwójką (transmitowany przez TVP, przyciągający zawsze tłumy turystów). Na Dolnej Równi można było wziąć udział w Joy Ride Zako Days (pokazy skoków rowerowych), zobaczyć bicie rekordu Guinnessa w najdłuższym szaszłyku (szaszłyk mierzył 132 m długości i zapisał się w Księdze Rekordów Guinnessa) oraz uczestniczyć w wielu innych impreach masowych, wystawach sztuki, spektaklach i koncertach.

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

FAQ

Gdzie znajduje się Dolna Rówień Krupowa?
Dolna Rówień Krupowa znajduje się w samym centrum Zakopanego, pomiędzy ulicą Kościuszki a ulicą Stanisława Witkiewicza.
Jakie wydarzenia odbyły się na Dolnej Równi Krupowej?
Na Dolnej Równi Krupowej odbyło się wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym i rozrywkowym, między innymi: Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, Europejskie Targi Produktów Regionalnych, coroczny Sylwester Marzeń z Dwójką, Joy Ride Zako Days, bicie rekordu Guinnessa w najdłuższym szaszłyku oraz wiele innych.
Kiedy utworzona została Dolna Rówień Krupowa?
Podział Równi Krupowej na Górną i Dolną dokonał się poprzez wytyczenie ulicy Marszałkowskiej (dzisiaj ulica Kościuszki) w roku 1904. Droga ta rozdzieliła łąkę na dwie osobne części. Rówień w gwarze podhalańskiej oznacza duży, płaski obszar równinny w górach.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też