Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinskadawid-podsiadlo
Home Artysta Zucchero

Zucchero

ZuccheroOpisWydarzeniaFani lubią też

Opis

Zucchero czyli Adelmo Fornaciari to włoski wokalista i twórca piosenek. Urodził się w 1955 roku w miejscowości Roncocesi. W latach 70. grał w kilku zespołach i studiował weterynarię, ale zrezygnował z niej i wybrał karierę muzyczną.

Rozwój kariery muzycznej Zucchero

Jego debiutancki album - „Un po' di Zucchero” ukazał się w 1983 roku. Międzynarodową popularność przyniosła artyście czwarta płyta pod tytułem „Blue's” z 1987 roku.

W styczniu 1990 roku wokalista wydał swój pierwszy anglojęzyczny album, zatytułowany „Zucchero”, który zawierał największe przeboje artysty. Jednym z jego największych sukcesów była płyta „Spirito DiVino”, wydana w maju 1995 roku. We Włoszech sprzedała się w ponad milionowym nakładzie, co dało jej tam status 11-krotnej platyny. Płyta pokryła się także platyną we Francji i Szwajcarii.

 

W 1999 roku wystąpił gościnnie na albumie „Reload” walijskiego piosenkarza Toma Jonesa, z którym nagrał utwór pod tytułem „She Drives Me Crazy”. W roku 2001 Zucchero nagrał swój najsłynniejszy przebój - „Baila morena”. Trafił on na 1. miejsce list przebojów we Włoszech i Hiszpanii. W 2006 roku artysta nagrał go ponownie z meksykańskim zespołem rockowym Maná.

W trakcie swojej kariery Zucchero współpracował z wieloma artystami. Postanowił zebrać najlepsze duety na płycie pod tytułem „Zu & Co.”, wydanej w 2004 roku. Znalazły się tam między innymi piosenki: „Miserere” z wybitnymi śpiewakami Luciano Pavarottim i Andrea Bocellim, „Dune Mosse” z amerykańskim muzykiem jazzowym Milesem Davisem czy „Il Grande Baboomba” z niemieckim DJ-em Mousse T. Album jako jeden z nielicznych włoskich wydawnictw trafił na listę najpopularniejszych płyt w Stanach Zjednoczonych – Billboard 200.

 

Najnowsza płyta artysty - „Black Cat” ukazała się w kwietniu 2016 roku. Pokryła się dwukrotną platyną we Włoszech, a także złotem w Austrii i Szwajcarii. Płyta przesycona jest blues-rockowwym klimatem. W jej stworzeniu wziął udział Mark Knopfler, gitarzysta słynnej grupy Dire Straits, nawiązuje do atmosfery i spontaniczności bestsellerowego krążka „Oro, Incenso e Birra”. Wydawnictwo promowała w Polsce piosenka „Partigiano Reggiano”

Koncerty Zucchero

Zucchero jest artystą, który zdobył uznanie na całym świecie. Koncerty Zucchero od wielu lat cieszą się dużą popularnością wśród jego fanów. Podczas występów z udziałem artysty można usłyszeć jego największe przeboje takie jak między innymi Baila Morena czy Sanza una donna. Zucchero w Polsce wystąpił w Szczecinie oraz Sopocie w 2017 roku. Koncert został zorganizowany w ramach promocji wydawnictwa Black Cat z 2016 roku.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Danielle dk, GNU Licencja Wolnej Dokumentacji

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też