Na czasie

voucher-kinowy-heliosopener-festivalagnieszka-chylinskarzeszowskie-juwenaliahot-wheels-monster-trucksdrift-masters
Home Artysta Zespół Babsztyl

Zespół Babsztyl

Zespół BabsztylOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Babsztyl to polski zespół muzyczny reprezentujący mieszankę stylów folk, country, pop oraz rock. Muzycy grają od 1977 roku, stale udowadniając, że ich twórczość nie traci popularności, mimo zmieniającego się świata i przemijającego czasu oraz mody.

Historia zespołu

Zespół Babsztyl narodził się w Gdańsku w 1977 roku.  Na początku była to typowa, a przy tym pierwsza w naszym kraju grupa country składająca się z 3 osób: Czesławy Wasilewskiej ( wokal), Zbigniewa Hofmana ( wokal, gitara, banjo) oraz Ryszarda Wolbacha (wokal, gitara). Debiutem Babsztyla stał się Festiwal Piosenki Turystycznej Bazuna ’77, gdzie zespół zebrał bardzo dobre recenzje i zdobył niemałe zainteresowanie widowni. Rok później, w 1978 nastąpiła zmiana składu grupy. Zespół opuściła Czesława Wasilewska, a na jej miejsce przyjęty został Lech Makowiecki (wokal, gitara, mandolina). Od tego wydarzenia rozpoczęła się wręcz zawrotna kariera muzyków. Początkowo zespół uczestniczył w wielu przeglądach oraz festiwalach studenckich, zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody. Potem muzycy zwrócili się ku festiwalom i imprezom ogólnopolskim, takim jak Krajowej Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu czy Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Grupa Babsztyl brała również udział w wielu najsłynniejszych krajowych przeglądach, takich jak Yapa, Tartak, Sabatar, Bakcynalia czy też Giełda Piosenki zdobywając liczne nagrody.

 

Najintensywniejszym okresem pracy zespołu były lata 1986-1993, kiedy to Babsztyl koncertował nie tylko w Polsce, ale i Niemczech, Finlandii, Szwecji, a także wielu krajach Europy Wschodniej.  Członkowie grupy brali również udział w licznych nagraniach do programów TVP, a piosenki w ich wykonaniu na stałe zagościły na listach przebojów w Polski Radiu. Historia zmieniła jednak bieg w 1993 roku, kiedy to Babsztyl zawiesił swoją działalność. Stan ten trwał aż do 2006 roku, kiedy to zespół powrócił na scenę wraz z nowym członkiem, czyli Cezarym Markiewiczem, twórcą znanego w całym kraju hymnu Pikniku Country Mrągowo „Wszystkie drogi prowadza do Mrągowa"

 

Warto tutaj dodać, że skład zespołu zmieniał się na przestrzeni lat kilkukrotnie, sprawiając, że liczba członków grupy wahała się pomiędzy siedmioma, a nawet dziesięcioma osobami.  Dawni muzycy grupy w przeważającej większości zdecydowali się na karierę solową lub założyli odrębne zespoły. Aktualny skład zespołu Babsztyl to:

  • Zbigniew Hofman (lid wokal, gitara akustyczna)
  • Cezary Makiewicz (wokal, gitara akustyczna)
  • Mariusz Garnowski (gitara basowa)
  • Kamil Kulawczuk (gitara basowa)
  • Zbigniew Chrzanowski (perkusja)

Dokonania i nagrody

Babsztyl to zespół, który może poszczycić się sporą liczba nagród i wyróżnień. Jednym z pierwszych osiągnięć grupy było wyróżnienie za utwór „Ballada o Jeremiaszu” zdobyte podczas krakowskiego Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w 1978 roku. Ogromnym wyróżnieniem dla zespołu było zdobycie ogromnej przychylności widowni oraz wyróżnienia w kategorii Debiuty na jednym z najważniejszych polskich konkursów muzycznych, czyli Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’81. Wszyscy pokochali wtedy interpretację znanego od dawna przeboju „W siną dal”, który dzięki muzykom Babsztyla zyskał nowoczesną i całkowicie nową odsłonę. Wśród innych nagród i wyróżnień uzyskanych przez zespół można wymienić między innymi Złoty Pierścień kołobrzeskiego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej ’85, a także tytuł Zespołu Roku w plebiscycie Dyliżanse 2010.

Dorobek artystyczny

Babsztyl to zespół, który przez długie lata swojej działalności artystycznej tworzył muzykę z zakresu country, folku a nawet popu i rocka. Jedna z ich pierwszych piosenek, którą wykonali na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich, czyli „Ballada o samotności” została bardzo wysoko oceniona przez przewodniczącego jury – Wojciecha Młynarskiego. Warto tutaj dodać, że ten wybitny polski muzyk powiedział nawet, że dla tej jednej piosenki warto było zorganizować ten festiwal.

Wśród najpopularniejszych utworów uwielbianych przez fanów w całym kraju można wymienić również piosenki takie jak:

  • „W siną dal”
  • „Hej przyjaciele”
  • „Wypić, wypijemy”
  • „Kiedy góral umiera”
  • czy nieśmiertelne „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”.

Zespół nie boi się również gwary warmińskiej, w której stworzył kilka równie popularnych aranżacji, które znalazły się na płycie „Stoji łoset kele drogi”.

 

Dyskografię zespołu otwiera Płyta nagrana tuż po ogromnym sukcesie w Opolu. Był to krążek stworzony dla Polskich Nagrań noszący tytuł „Szykuj się bracie”. Płyta osiągnęła ogromny sukces, została bowiem sprzedana aż w 230 000 egzemplarzy. Wśród innych krążków wydanych przez zespół można wymienić :

  • „W siną dał”, czyli reedycję płyty „Szykuj się bracie”
  • „Nasz Punkt widzenia”
  • „Przygody Pechowego kowboja Ptysia na Dzikim Zachodzie”
  • „Standards”
  • „Hej przyjaciele…zostańcie ze mną”
  • „Live”
  • utwór na płycie „Kolory Muzyki”
  • oraz wspomniany wcześniej krążek „Stoji łosek kele drogi”.

Na przełomie 2017-2018 roku zespół świętował swój jubileusz 40-lecia, co skłoniło muzyków do wydania specjalnego, dwupłytowego albumu „Życie to cud”, który zawiera aż 30 utworów. Babsztyl to zespół, który może poszczycić się nie tylko bogata dyskografią ale i wierną publicznością, którą zdobył zarówno podczas występów konkursowych jak i corocznego uczestnictwa w mrągowskim Pikniku Country. Po reaktywacji grupy Babsztyl wziął również udział w kilku programach telewizyjnych takich jak „The Voice od Poland”, „Szansa na sukces” czy „Must Be The Music” udowadniając tym samym, że repertuar grupy potrafi poruszyć odbiorców w każdej grupie wiekowej.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Babsztyl: Mariusz Kalaga, Andrzej Cierniewski, Droga na Ostrołękę, Rednex, After Blues, Country Sisters,

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak nazywają się aktualni członkowie zespołu?
Aktualnie zespół tworzy Zbigniew Hofman, Cezary Makiewicz, Mariusz Garnowski, Kamil Kulawczuk oraz Zbigniew Chrzanowski.
W którym roku powstał zespół Babsztyl?
Zespół Babsztyl powstał w 1977 roku, w Gdańsku.
Jak nazywał się utwór, którym zespół zdobył popularność i wyróżnienie podczas jednego z konkursów w Opolu?
Była to nowa aranżacja do znanej już wcześniej piosenki „W siną dal”.
Ile lat trwała przerwa w działalności zespołu?
Przerwa w działalności zespołu trwała od 1993 do 2006 roku.
Gwiazdą jakiego mrągowskiego festiwalu od wielu lat jest zespół Babsztyl?
Jest to impreza o nazwie Piknik Country Mrągowo.

Fani lubią też

Zobacz też