Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivalprojekt-warszawaagnieszka-chylinskajuwenalia-politechniki-lubelskiej
Home Artysta Szymon Jachimek

Szymon Jachimek

Szymon JachimekSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
41 lat
data urodzenia:
20.09.1982
miejsce urodzenia:
Gdynia
dyscyplina:
aktor, artysta kabaretowy
social media:

Opis

Szymon Jachimek to aktor, dramatopisarz i artysta kabaretowy, którego większość może kojarzyć głównie za sprawą Kabaretu Limo. Ta nieistniejąca już formacja rozpadła się w 2014 roku, co skłoniło go do skupienia się na karierze solowej. I to z bardzo dobrymi rezultatami, o czym zresztą opowiemy poniżej!

Kim jest Szymon Jachimek?

Urodzony 20 września 1982 roku w Gdyni Szymon Waldemar Jachimek, to polski aktor i artysta kabaretowy znany głównie z występów w Kabarecie Limo. Może on być również kojarzony z aktorem i kabareciarzem Tomaszem Jachimek, który jest jego młodszym bratem. Z wykształcenia socjolog karierę rozpoczął w 2001 roku dzięki występom w Kabarecie Limo. Kiedy jednak grupa zakończyła działalność w 2014 roku, skupił się głównie na pisaniu sztuk oraz indywidualnych występach.

Kariera na scenie

Początki kariery na scenie Szymon Jachimek zawdzięcza występom z Kabaretem Limo. To właśnie z nimi wykreował on w 2011 roku m.in. postać Mariusha – młodego pasjonata polskiej muzyki disco polo. Co ciekawe, postać ta została zainspirowana prawdziwym zespołem muzycznym Łukash. Scenariusz stworzony przez Abelarda Gizę doczekał się ponad 1,7 miliona wyświetleń w serwisie YouTube! Co więcej, postać ta stała się również inspiracją dla Szymona Jachimek do nagrania własnego albumu! Album "Usta Pełne Marzeń" doczekał się premiery 28 października 2014 roku, a na płycie tej znalazły się parodie muzyki disco polo.

Po rozpadzie Kabaretu Limo

Kiedy w 2014 roku Kabaret Limo zakończył swą działalność, nie wiele osób wróżyło Szymonowi dalszą karierę sceniczną. Jak się jednak okazało, artysta zaskoczył wszystkich i zajął się on pisaniem sztuk oraz improwizacją komediową. Na tym jednak jeszcze nie koniec. W 2016 roku został on bowiem nagrodzony za "Jeremi się ogarnia. LOL.", tym samym zdobywając I Nagrodę w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Od tamtej pory współpracował on także Teatrem Wybrzeże w Gdańsku i Centrum Kultury w Gdyni oraz z Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie.

Pozostałe sukcesy

Kojarzony głównie z kabaretem Szymon Jachimek wbrew pozorom zajmuje się również wieloma innymi rzeczami. Mało kto wie o tym, że jest on również autorem tekstów do piosenek. Napisane przez niego utwory można usłyszeć m.in. w wykonaniu Kombi, Zespołu Enej oraz Doroty Miśkiewicz. Jego piosenki można było też wielokrotnie usłyszeć na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Ponadto zajmował się on także pisaniem felietonów. Niektóre z nich doczekały się publikacji na stronie Onet.pl oraz Trójmiasto.pl.

Kariera filmowa i telewizyjna

Co więcej, na swoim koncie ma on także kilka scenariuszy seriali animowanych: "Basia" i "Mami Fatale". Następnie w 2020 był on komentatorem transmitowanego w TVN24 "Szkła kontaktowego", a w lutym tego samego roku doczekał się premiery "Z dala od tonacji" – własnego recitalu kabaretowego. Kilkukrotnie zagrał on także w filmach. Szymona Jachimek można było obejrzeć m.in. w "Wożonko" (2003), "Czarna woda" (2005), "W stepie szerokim" (2007) oraz komedii "Swing" (2013), w której zagrał postać Andrzeja.

Nagrody i wyróżnienia

Poza wspomnianą już nagrodą za "Jeremi się ogarnia. LOL." Szymon Jachimek otrzymał również kilka innych wyróżnień. W 2018 roku zajął on 3. miejsce na zorganizowanym przez WFDiF i ZAiKS Otwartym Konkursie na Utwór Dramatyczny Teatroteki. Z kolei w latach 2016–2019 został on też czterokrotnym półfinalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, m.in. za rolę w komedii "Emigrantka" (2016).

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Do jakiego kabaretu należał Szymon Jachimek?
W latach 2001–2014 aktor był członkiem Kabaretu Limo.
Dla kogo Szymon Jachimek napisał teksty piosenek?
Teksty autorstwa Szymona Jachimek można usłyszeć m.in. w piosenkach zespołu Enej, Kombi oraz Doroty Miśkiewicz.
Jak nazywa się album Szymona Jachimek?
W 2014 roku artysta wydał płytę "Usta Pełne Marzeń", która jest parodią polskiej sceny disco polo.
Gdzie można znaleźć felietony Szymona Jachimek?
Felietony artysty zostały opublikowane m.in. na portalu Onet.pl i Trójmiasto.pl.
Czy Szymon Jachimek tworzy scenariusze?
Tak, kabareciarz i felietonista napisał kilka scenariuszy seriali animowanych, w tym: "Basia" oraz "Mami Fatale".

Fani lubią też

Zobacz też