Stormzy

Stormzy

Stormzy, a właściwie Michael Ebenazer Kwadjo Omari Owuo Jr to brytyjski raper urodzony 26 lipca 1993 roku w Londynie. Jego styl muzyczny można przypisać do gatunku Grime, który łączy w sobie elementy rapu, dubstepu, drum and bass i R&B. Jak rozpoczęła się kariera Stormzy'ego? Ile nagród zdobył i kim jest w życiu prywatnym?

Biografia Stormzy’ego

Chociaż Stormzy urodził się w Londynie, ma pochodzenie Ghańskie za sprawą swojej matki, która wyemigrowała do Wielkiej Brytanii. Dom rodzinny dzielił właśnie z matką, ale też bratem i dwiema siostrami. Sam raper stwierdził, że w czasach młodości nie należał do "grzecznych dzieci". Balansował na granicy wyrzucenia ze szkoły. Wspomina, że często przeklinał w klasie co było jego wyrazem buntu. Mimo tego Stormzy otrzymał bardzo dobre oceny na egzaminie GCSE (Egzamin, który brytyjska młodzież zdaje w wieku 16-17 lat).

 

Schody pojawiły się podczas A-Level, czyli odpowiednika polskiej matury, gdzie raper uzyskał kiepskie oceny. Jak sam powiedział, z perspektywy czasu to doświadczenie sprawiło, że zrozumiał jak ważna jest właściwa etyka pracy. 

Przygoda jako raper

Stormzy był zainteresowany rapem i gatunkami pokrewnymi już we wczesnej młodości. Gdy miał 11 lat, sam zaczął próbować swoich sił w rapowaniu. W dalszych latach życia zajmował się freestylem, czyli sztuką rapowania na podany temat bez wcześniejszego przygotowania tekstu. To właśnie freestyle pozwolił mu zaistnieć w świadomości brytyjskiej sceny undergroundowej. Jego seria freestyle'owa zatytułowana Wicked Skengman umożliwiła mu zdobycie zarówno doświadczenia jak i grona odbiorców.

 

W lipcu 2014 roku raper postanowił wydać swój pierwszy minialbum pt. Dreamers Disease. Wtedy też jego kariera muzyczna powoli wchodziła na wyższy poziom, czego efektem był gościnny występ w utworze I'm Fine Chimpunka

 

Rok 2015 był dla Stormzy'ego w przełomowy w wielu aspektach. Już na samym początku, bo 7 stycznia 2015 pojawił się w tzw. mainstreamie poprzez zdobycie 3 miejsca w BBC Introducing Top 5. Tego roku Stormzy zajmował się wydawaniem freestyle'owych singli, wśród których najpopularniejszym okazał się utwór Shut up. Znalazł się on na 18 miejscu listy UK Singles Chart, lecz największą popularność zyskał 12 grudnia 2015 roku.

 

Stormzy wystąpił na gali bokserskiej podczas wejścia Anthony'ego Joshuy. Ogromna oglądalność gali w połączeniu z unikatowym stylem Stormzy'ego sprawiły, że raper na stałe przebił się do niezwykle szerokiego grona odbiorców. Potwierdzeniem tych słów jest 8 miejsce utworu Shut up w UK Singles Chart, dzięki czemu stał się najwyżej notowanym singlem rapera.

Albumy Stormzy

Stormzy ma na koncie dwa albumy, tj. Gang Sings & Prayer oraz Heavy Is The Head. Pierwszy został wydany w roku 2017, 24 lutego, a szczyt listy UK Albums Chart osiągnął 3 marca. Stormzy zadbał o ciekawą reklamę swojego albumu. Poprzedziła go seria billboardów ukazujących #GSAP 24.02. Wszystkie zostały rozwieszone w Londynie. 

 

Historia drugiego albumu jest jeszcze ciekawsza. Heavy Is The Head został wydany w roku 2019, 13 grudnia, po ponad dwuletniej przerwy od tworzenia. "Promowanie" albumu rozpoczęło się 25 kwietnia tego samego roku. Raper zamieścił na Twitterze nagranie od fana, który prosił o wydanie piosenki. Tego samego dnia raper pokazał urywek nowego utworu pt. Vossi Bop, a już dzień później pełna wersja znalazła się w sieci.

 

Kolejne dwa single promujące album czyli Crown i Wiley Flow spotkały się ze skrajnie różnym odbiorem. Crown znalazł się w czołówce UK Singles Chart, z kolei Wiley Flow będący hołdem dla Wileya, prekursora muzyki Grime, spotkał się z chłodnym odbiorem samego zainteresowanego. Ostatni singiel został zatytułowany Own It i oprócz Stormzy'ego, swoich głosów użyczyli Ed Sheeran i Burna Boy. Podobnie jak Crown, również Own It zagościł na szczycie listy przebojów.

Nagrody

Stormzy wielokrotnie był laureatem nagród muzycznych. W roku 2014 i 2015 na gali MOBO Awards był laureatem kategorii Best Grime Act, a dodatkowo w 2015 otrzymał też Best Male Award. W latach 2016-2017 zdobywał nagrody w takich kategoriach jak Best Album, Best Male, Best Grime Act, Solo Artist Of The Year czy Best Worldwide Act na galach MOBO Awards, BBC Music Awards czy MTV Europe Music Awards.

Życie prywatne Stormzy’ego i działalność poza muzyką

Stormzy nie raz pokazywał silne zaangażowanie polityczne i społeczne. W roku 2020 zadeklarował, że wraz ze swoją wytwórnią przeznaczy 10 milionów funtów w przeciągu 10 lat na rzecz walki z nierównościami rasowymi. Zabierał także głos w sprawie zwiększenia społecznej świadomości na temat depresji i innych problemów psychicznych. Deklarował, że ludzie nie powinni wstydzić się sięgania po pomoc. Nawiązywał do tego tematu również w wielu swych utworach. 

 

Stormzy nie raz krytykował Theresę May będącą premier Wielkiej Brytanii w latach 2016-2019. Jednoczesne poparcie rapera względem Jeremy'ego Corbyna i Partii Pracy sprawiły, że w zbiorowej świadomości został określony jednym z najbardziej wpływowych ludzi brytyjskiej lewicy. 

 

Stormzy ma też za sobą kontrowersję związaną z homofobią. W roku 2017 internauci znaleźli homofobiczne wpisy Stormzy'ego z roku 2011, które umieścił na Twitterze. Raper posypał głowę popiołem, przeprosił i stwierdził, że wyrósł ze słów, jakie wtedy napisał.

Stormzy - Często zadawane pytania

  • "Shut up"
  • Pochodzi z Wielkiej Brytanii i ma korzenie ghańskie.
  • M.in. Ed Sheeran i Chimpunk.
  • 1,96m.
  • Gang Sings & Prayers.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Stormzy
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/