Na czasie

agnieszka-chylinskalil-tracyopener-festivaldawid-podsiadloto-krakow-tworzy-metamorfozydrift-masters
Home Artysta Sigur Ros

Sigur Ros

Sigur RosOpisWydarzeniaFani lubią też

Opis

Sigur Rós, to zespół muzyczny, który powstał na początku 1994 roku, w Rekjawiku, czyli w najdalej położonej stolicy europejskiej. Pierwsze koncerty przebiegały z udziałem Jóna "Jónsi" Bóra Birgissona, który w późniejszym czasie, jako jedyny potrafiący śpiewać, okazał się nieprzeciętnym wokalistą, ponieważ na początku istnienia grupa wykonywała tylko instrumentalne utwory. Drugim z założycieli był Georg Holm, który w zespole otrzymał rolę basisty, a co bardzo ciekawe, z wykształcenia jest reżyserem filmowym. W pierwszym składzie opisywanej grupy, znalazł się także Agust Aevar Gunnarsson pełniący rolę perkusisty.

Sigur Rós – koncerty i członkowie

Bilety na koncerty zespołu Sigur Rós, są bardzo szybko wykupowane. Dzieje się tak z pewnością z uwagi na to, iż pod względem muzycznym, grupa ta to swego rodzaju zagadka. Krytycy, którzy piszą dla największych na rynku magazynów, nierzadko porównują ich nastrojową muzykę do odznaczających się przyrodniczych walorów Islandii - erupcji wulkanów z ery hadeanu czy też niebiańskich lodowych czap. 

 

Od chwili powstania w 1994 roku, grupa ta miała różnych członków, jednakże jedynym z wiodących wokalistów pozostał Jón Bór, zaś basistą Georg Hólm, nierzadko nazywany białym kłem z uwagi na umiejętność złowienia ryb zębami. Nazwa tego zespołu, pochodzi od imienia, które nosiła młodsza siostra Jónsiego, czyli Sigurrós, co dosłownie oznacza Różę ZwycięstwaKjartan Sveinsson pełnił rolę klawiszowca oraz multiinstrumentalisty w latach 1998-2013. To jemu przypisywane jest w tym czasie wydobywanie różnych niezwykłych i dziwnych dźwięków, które są bardzo charakterystyczne dla tej grupy (banjo, obój czy blaszany flet).

Sigur Rós - utwory

Fljugdu - kompozycja łagodnie płynąca, spokojna, jednakże przepełniona prawdziwymi emocjami, to pierwszy z utworów, który nagrał zespół Sigur Rós. Po upływie trzech lat od chwili założenia, doszło do ukazania się debiutanckiej płyty Von, co oznacza nadzieję - jak się okazało, muzyczna nadzieja została nad wyraz spełniona. Chłopcy nie posiadali wówczas nazbyt wielu środków, zaś produkcja tej płyty doszła do dalszego skutku z uwagi na to, iż osoba będąca właścicielem studia nagraniowego Bad Taste, żywiąc do członków tego zespołu sympatię, zgodziła się na to, aby w zamian zajęli się odmalowaniem całości wytwórni.

 

LP Von, pomimo iż uważany jest za dosyć trudny w odbiorze, zdobył uznanie krytyków, jak również sporą grupę zwolenników. Płyta potrafi przenieść słuchacza w nieznaną podróż, ponieważ przepełniają ją ezoteryczne, nieokreślone dokładnie odgłosy z nieznanej dla nas krainy, przeplatane nastrojowymi piosenkami. Podróż trwa od nocnej, zupełnej ciemności, poprzez wschód Słońca, który pojawia się po chwili ciszy, aż do pełnego dnia, pełnego ciepła oraz światła. 

Skromne początki

Powstanie grupy Sigur Rós było zupełnie przypadkowe, zaś Kjartan to jedyny jej członek, który posiada jakiekolwiek muzyczne wykształcenie. Jónsiego wybrano na wokalistę wiodącego z uwagi na to, iż żaden z członków tego zespołu poza nim nie umiał śpiewać: słynny już wiolonczelowy smyczek, stosowany przez Jónsiego do wydobycia dostojnych, a zarazem dziwnych dźwięków na strunach elektrycznej gitary, stanowił wyłącznie rozwiązanie alternatywne po tym, jak Georg nie umiał sprawić, aby odgłos piłowania zabrzmiał melodyjnie na basie.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Stig Nyygard, CC BY 2.0

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też