Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemopener-festivalolsztyn-green-festival
Home Artysta Pink Floyd

Pink Floyd

Pink FloydSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Cambridge, Wielka Brytania
członkowie:
Syd Barrett, David Gilmour, Bob Klose, Nick Mason, Roger Waters, Richard Wright
dyscyplina:
zespół rockowy
social media:

Opis

Pink Floyd to angielski zespół rockowy powstały w Londynie w 1965 roku. Założyli go wokalista i gitarzysta Syd Barrett, perkusista Nick Mason, basista Roger Waters oraz wokalista i pianista Richard Wright.

 

Wszyscy oprócz Baretta byli studentami architektury na londyńskiej Politechnice. Nazwali grupę od swoich idoli – bluesmenów Pinka AndersonaFloyda Councila. Zaczynali na scenie undergroundowej, wykonując covery bluesowe i R&B, w których wydłużali partie instrumentalne. Z czasem stały się one sensacją i doprowadziły do podpisania przez nich kontraktu z wytwórnią EMI w 1967 roku.

Utwory Pink Floyd 

Pierwsze single zespołu - „Arnold Layne” oraz „Candy and a Currant Bun” ukazały się w tym samym roku. Były zapowiedzią albumu The Piper at the Gates of Dawn, utrzymanego w stylistyce psychodelicznego rocka. Płyta trafiła na 6. miejsce brytyjskich notowań. Niedługo później Syd Barret opuścił zespół, co wpłynęło na zmianę stylu grupy. Dwa lata później zespół wydał kolejny album „Wish You Were Here”, w dużym stopniu poświęcony Barrettowi.

Najsłynniejsza płyta Pink Floyd The Dark Side of the Moon

Najsłynniejsze albumy Pink Floyd to The Dark Side of the Moon oraz The Wall. Pierwszy z nich to jedno z najlepiej sprzedających się wydawnictw w historii rocka. Sprzedał się w 45 milionach egzemplarzy i utrzymywał na liście Billboard przez 14 lat. W drugim albumie znajdują się niemal wyłącznie kompozycje Watersa. Jest on bardzo zróżnicowany stylistycznie – znajdują się tam półakustyczne ballady, mocne rockowe brzmienia oraz utwory o charakterze musicalowym. Waters odszedł z grupy po ukazaniu się płyty The Final Cut w 1983 roku.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Tim Duncan, CC-BY-SA 3.0

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Kiedy powstał zespół Pink Floyd?
Zespół Pink Floyd został założony w 1965 roku w Londynie. Zespół sprzedał na całym świecie ponad 250 milionów albumów, dzięki czemu jest jednym z najlepiej sprzedających się grup muzycznych w historii.
Jaką muzykę tworzył zespół Pink Floyd?
Zespół Pink Floyd tworzył muzykę w gatunkach takich jak rock psychodeliczny, art rock czy rock progresywny.
Kto wchodził w skład zespołu Pink Floyd?
Ostatnimi członkami zespołu Pink Floyd byli Syd Barett, David Gilmour, Bob Klose, Nick Mason, Roger Waters oraz Richard Wright.
Jaki był pierwszy album zespołu Pink Floyd?
Pierwszym albumem zespołu Pink Floyd jest "The Piper at the Gates of Dawn", którego premiera miała miejsce 4 sierpnia 1967 roku. Album w 2003 roku został sklasyfikowany na 347. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone.
Kiedy zespół Pink Floyd zakończył swoją działalność?
Zespół Pink Floyd zakończył swoją karierę poprzez wydanie ostatniego albumu "The Endless River", którego premiera miała miejsce 10 listopada 2014 roku. Album w Polsce uzyskał status potrójnej platyny.

Fani lubią też

Zobacz też