Kategorie
eBilet
Fot. PAP/Retna/Tony Mottram

Muzyka

Konflikty, które doprowadziły do rozpadu legendarnych zespołów

Rozpady tych zespołów oznaczały koniec pewnej epoki w historii muzyki i pozostawiły fanów w rozpaczy. Powody tych najgłośniejszych rozstań były różne: od rozbuchanego ego, rękoczyny, po… kobietę.

Artykuł może zawierać autopromocję eBilet.pl

Zespół rockowy jest jak małżeństwo zawarte z wielkiej namiętności – ludzie się spotykają, iskry lecą, powstaje magia. Niestety, gdy wypala się pierwsza faza wzajemnej fascynacji, większość z tych związków się kończy, a tylko nieliczne są w stanie przejść do kolejnego, dojrzałego etapu relacji i trwać przez kolejne dekady.

“Bycie w zespole jest trudne” – powiedział Bono w jednym z wywiadów. “Im jesteśmy starsi, tym staje się to jeszcze trudniejsze bo nie raz, nie dwa masz ochotę powiedzieć: p……. to, spadam stąd ”. Nie ma w tym stwierdzeniu nic dziwnego. Wyobraź sobie, że spędzasz dziesięciolecia wciąż z tymi samymi kolegami ze szkoły średniej. Na szczęście U2 to jeden z niewielu zespołów w historii rocka, którym udało się przetrwać wewnętrzne kryzysy i niezależnie od tego, co działo się za kulisami, znalazł sposób, by pomimo różnic grać dalej.

Niestety, nie wszystkie zespoły miały tyle szczęścia. Zdarzają się takie konflikty, po których członkowie zespołu nie są już w stanie przebywać razem w tym samym pomieszczeniu.

Niedawna informacja o tym, że muzycy Jane’s Addiction pracują w studiu nad nowym albumem bez Perry’ego Farrella popchnęła mnie do tego, by przyjrzeć się najgłośniejszym rozstaniom w historii zespołów rockowych.        

W historii tego gatunku było wiele legendarnych zespołów, które u szczytu sławy z różnych powodów nagle kończyły działalność, pozostawiając swoich fanów w szoku. Uzależnienia, megalomania, odmienne wizje muzyczne, zmęczenie sławą i swoim własnym towarzystwem oraz pieniądze – to głównie z tych powodów wybuchały bardzo poważne i medialne konflikty, które doprowadzają do rozpadów wielkich kapel.

The Beatles 

Paul McCartney i John Lennon – mówi się, że ten duet napędzał talent i rywalizacja, a zabiły go ego i kobiety. Nie wiadomo dokładnie, o co panom poszło – historycy rocka spierają się o dokładną przyczynę rozpadu The Beatles od ponad 50 lat. 

Podobno Paul i John przestali się dogadywać już po 1966 roku, kiedy po latach wewnętrznych napięć, różnic twórczych i presji globalnej sławy, muzycy zaprzestali koncertowania i wiedli praktycznie osobne życia. McCartney podobno miał, żal do Lennona, że ten za bardzo angażował się w politykę i kochał prowokacje. Źródłem konfliktu miała być też Yoko Ono – partnerka Lennona – która zdaniem Paula miała odciągać Johna od zespołu. Jej obecność u boku Lennona na sesjach nagraniowych pod koniec kariery zespołu irytowała podobno również pozostałych członków słynnej czwórki.  

Fot. PAP/Photoshot

Z kolei Lennon zarzucał koledze m.in. apodyktyczność. W 1970 roku udzielił wywiadu dziennikarzowi magazynu Rolling Stone, w którym stwierdził między innymi: “Sprzedaliśmy się… i poczułem, że mam dosyć”. Powiedział też: “Miałem dość bycia muzykiem towarzyszącym dla Paula”.   

Ostatecznie Lennon odszedł z zespołu w 1969 roku. Rok później to samo zrobił McCartney i The Beatles przestali istnieć pozostawiając miliony fanów w szoku. 

Pink Floyd

Muzyczna odyseja Pink Floyd była naznaczona nie tylko ich innowacyjnymi pejzażami dźwiękowymi, ale także wewnętrznymi sporami. Rozpad zespołu był długim, przewlekłym procesem. Głównym źródłem napięcia i niezgody między Rogerem Watersem a pozostałymi członkami grupy miały być jego dyktatorskie zapędy i narzucanie kierunku artystycznej wizji zespołu. Do tego dochodziły nieporozumienia dotyczące podziału zysków i diametralnie różne poglądy.   

Jednym z pierwszych poważnych sporów była kwestia autorstwa utworów na albumie “The Dark Side of the Moon” (1973) – Roger Waters, jako autor większości tekstów, został wymieniany jako główny twórca płyty, co wzbudziło niezadowolenie Davida Gilmoura, który uważał, że jego wkład w komponowanie utworów był równie istotny.

 

Dezintegrację grupy pogłębiła praca nad wydanym w 1983 roku album “The Final Cut”, którą Gilmour wspominał później jako niekończący się koszmar przez coraz bardziej nieprzystępnego i apodyktycznego Watersa, który potraktował tę płytę niemal jak projekt solowy i zupełnie zignorował sugestie reszty członków dotyczące utworów, które Waters zdecydował się dorzucić na płytę, a które wcześniej zostały odrzucone podczas sesji do “The Wall”

Przeczytaj też:

Zespół nie odbył trasy koncertowej promującej album, a Waters odszedł z Pink Floyd i rozwiązał grupę w 1985 roku (potem twierdził, że pozostali trzej członkowie zespołu go wyrzucili), ale konflikt się nie zakończył – wtedy ruszyła batalia o prawa do nazwy Pink Floyd. Wygrali ją Gilmour i perkusista zespołu Nick Mason, którzy wraz z wyzwalającym się z narkotykowego nałogu Richardem Wrightem postanowili grać dalej pod szyldem “Pink Floyd”. Waters próbował powstrzymać wydanie ich albumu “A Momentary Lapse of Reason” z 1987 roku, ale sąd oddalił jego roszczenia.

Fot. PAP/Retna

Oryginalny skład ponownie spotkał się na scenie tylko raz, kiedy to w 2005 roku wszyscy żyjący członkowie Pink Floyd zagrali razem podczas koncertu charytatywnego Live 8. Jednak konflikt pomiędzy Davidem Gilmourem i Rogerem Watersem nie ma końca i od dawna już nie chodzi w nim o muzykę i prawa do nazwy zespołu. W jednym z ostatnich wywiadów Gilmour powiedział wprost, że szanse na wspólne wystąpienie na scenie są żadne: 

– Absolutnie nie. Staram się trzymać z daleka od osób, które aktywnie wspierają zbrodniczych i autokratycznych dyktatorów jak Putin czy Maduro. Nic mnie nie zmusi do dzielenia sceny z kimś, kto uważa, że takie traktowanie kobiet i osób LGBT jest w porządku. 

Guns N’ Roses

Magazyn Rolling Stone podsumował rozpad tego zespołu słowami: “Kiedy w zespole jest grupa ćpunów i megaloman, to prędzej czy później g…. musi się wylać. W przypadku Guns N’ Roses ten moment nadszedł dość szybko”. Najpierw w 1990 roku Guns N’ Roses rozstali się z oryginalnym perkusistą Stevenem Adlerem z powodu jego poważnego uzależnienia od heroiny, a rok później odszedł gitarzysta-założyciel Izzy Stradlin, jako powód podając wypalenie spowodowane ciężkimi trasami koncertowymi i napięciami w stosunkach z kolegami z zespołu. 

 

Ostatecznie grupa zaczęła się sypać w zaledwie trzy lata po wydaniu “Use Your Illusion”, kiedy – według Slasha i Duffa McKaganaAxl Rose stał się nie do zniesienia. Spóźniał się na koncerty a pewnej nocy odmówił wejścia na scenę, dopóki wszyscy pozostali członkowie kapeli nie podpisali umowy dającej mu wyłączne prawo do nazwy zespołu. Sceniczne wybryki frontmana i problemy z narkotykami wewnątrz kapeli tylko pogorszyły sprawę. Do tego doszły starcia między Axlem a Slashem, którzy nie mogli dojść do porozumienia w sprawie brzmienia nowego albumu.

Fot. PAP/DPA/Joe Bangay

Przeczytaj też:

Odejście Slasha, Duffa McKagana i Matta Soruma w połowie lat 90. oznaczało koniec klasycznego składu zespołu. Relacje pomiędzy muzykami a wokalistą przez długie lata były tak złe, że Axl odmówił nawet wzięcia udziału w inauguracji Rock and Roll Hall of Fame, ponieważ w pokoju byliby jego byli koledzy z zespołu.

Slash i McKagan powrócili do grania w Guns N’ Roses w 2016 roku skuszeni niezwykle lukratywną umową dot. przychodów z trasy koncertowej, czego efektem jest reaktywacja zespołu po 26 latach w (prawie) oryginalnym składzie.

Oasis

Oasis w latach 90. XX wieku bez problemu wyprzedawał stadiony. I pewnie tak byłoby do dziś, gdyby nie konflikt pomiędzy braćmi. Noel i Liam Gallagher od samego początku istnienia zespołu kłócili się o wszystko – od wizerunku po kierunek artystyczny. Konflikt narastał od lat. Co rusz dochodziło do żenujących sytuacji, gdy bracia wzajemnie obrzucali się błotem w mediach i odwoływali koncerty, bo jeden nie chciał wyjść na scenę w towarzystwie drugiego. Dwie dekady frustracji osiągnęły punkt wrzenia w sierpniu 2009 roku, gdy kapela miała wystąpić na festiwalu Rock en Seine w Paryżu. Do koncertu nie doszło – Noel i Liam wdali się w bójkę za kulisami podczas której Liam roztrzaskał jedną z gitar Noela. Niedługo po bójce zespół ogłosił rozpad a przez kolejne lata obaj bracia na zmianę atakowali się w mediach.

Fot. Materiały prasowe/Sony Music Polska/Simon Emmet

Jak wiadomo, po 15 latach konfliktu muzycy z Manchesteru postanowili zakopać topór wojenny i w 2024 roku Oasis został reaktywowany i zespół na 2025 rok szykuje nie tylko trasę, ale też możliwe, że nowy album. Podobno w Wielkiej Brytanii bukmacherzy przyjmują zakłady o to, czy bracia Gallagher nie pokłócą się na śmierć i życie zanim dojdzie do realizacji tych planów. 

Przeczytaj też:

Gorące wydarzenia

Gorące wydarzenia

50 Cent + 2115

10.08.2025-10.08.2025
Warszawa

ZORZA

12.07.2025-30.08.2025
Gdańsk, Katowice, Kraków i inne

Audioriver Festival 2025

11.07.2025-13.07.2025
Łódź

Męskie Granie 2025

12.07.2025-23.08.2025
Gdańsk, Kraków, Poznań i inne

Festiwale dla Ciebie

Caribou

03.12.2025-03.12.2025
Warszawa

VNL 2025 – Siatkarska Liga Narodów Mężczyzn

16.07.2025-20.07.2025
Gdańsk/Sopot

To Kraków Tworzy Metamorfozy feat. Smolik

10.11.2025-10.11.2025
Kraków

OFF Festival Katowice 2025

01.08.2025-03.08.2025
Katowice

Strefa 57 Festival

02.08.2025-13.09.2025
Przytkowice

Deftones

Acid Drinkers – Return Of The Varran Tour

04.10.2025-13.03.2026
Katowice, Poznań, Warszawa i inne

VNL 2025 – Siatkarska Liga Narodów Kobiet

23.07.2025-27.07.2025
Łódź

Sunrise Festival 2025

01.08.2025-03.08.2025
Kołobrzeg

Rów Babicze – Tour de Rów2 – Festiwal Bangerów

20.09.2025-28.11.2025
Gdańsk, Katowice, Kraków i inne

Prime Orchestra – Rock Sympho Show

25.10.2025-28.02.2026
Białystok, Gorzów Wielkopolski, Jelenia Góra i inne

Mecze towarzyskie Kosz Kadry przed EuroBasket 2025

10.08.2025-17.08.2025
Katowice, Sosnowiec

Miuosh x Zespół Śląsk wystąpią na Superauto.pl Stadion Śląski

20.06.2026-20.06.2026
Chorzów

Dżem + HLA 4transplant

01.08.2025-29.11.2025
Gorzów Wielkopolski, Mrągowo, Ostrowiec Świętokrzyski i inne

Zwiedzanie ZOO Warszawa

Warszawa