Na czasie

voucher-kinowy-heliosfilharmonia-dowcipufame-mmamemorial-kamili-skolimowskiejroztanczony-narodowygala-ksw

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Koncerty Festiwale Gdańsk Siesta Festival 2024

Gdańsk Siesta Festival 2024

Gdańsk Siesta Festival 2024O wydarzeniuArtyści

O wydarzeniu

Gdańsk Siesta Festival 2024 to bogactwo brzmień i moc muzycznych doświadczeń. Bilety na festiwal już w sprzedaży.



Yasmin Levy, bez wątpienia najważniejsza postać pieśni sefardyjskiej XXI wieku gościła na Siesta Festiwalu z tym repertuarem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest ona także niedościgłą interpretatorką tradycyjnego tanga! I dała się namówić na powrót do tawern Buenos Aires przed gdańską publicznością. Więcej: stanie przed orkiestrą w Filharmonii Bałtyckiej. Zapraszamy na pierwsze spotkanie z tangiem w historii festiwalu – od razu projekcie największego formatu! Filharmonia Bałtycka, czwartek, 19 września 2024 g.19.30.


Alfredo Rodriguez 

“Alfredo Rodriguez, jeden z najwybitniejszych improwizujących pianistów naszych czasów jest Kubańczykiem z Hawany. Ale mieszka dziś, jak wielu wygnańców i uciekinierów z wyspy, w Miami. I tam, ze swej ulicy Coral Way przysłuchuje się muzyce regionu. Nie tylko zatem kubański son i bolero, ale także bachata z Dominikany, salsa z Puerto Rico, timba, tango, a nawet reggaeton zainspirowały nowe kompozycje Alfredo. Album Coral Way to nowy etap w muzyce mistrza i opowieść o jego nowym życiu, w nowym mieście, w roli ojca.

Nominowany do Grammy za swą aranżację Guantanamery Rodriguez jest kontynuatorem tradycji wielkich pianistow kubańskich – od Lecuony prze Peruchina, Gonzaleza, Bebo i Chucho Valdesów aż po Rubalcabę. W jego sztuce historia muzyki kubańskiej spotyka się z jazzowym wyrafinowaniem i niedościgłą wirtuozerią godną finalistow Konkursu Chopinowskiego. To zderzenie światów zafascynowało Quincy’ego Jonesa, który przed paroma laty przyjął młodego Kubańczyka pod swe producenckie skrzydła i wydał kolejne autorskie albumy Alfredo. Nie powinno zatem zdumiewać, że na jednym z nich Rodriguez sięga po legendarny Thriller!

Ci, którzy słyszeli tę pianistykę podczas siestowych koncertów Alfredo z Richardem Boną nie potrzebują zachęty, by po raz kolejny doświadczyć olśnienia. Pozostali wciąż żyją w mroku. Aż do dnia oświecenia, do pierwszego spotkania z wirtuozem z Hawany.”

Marcin Kydryński

Alfredo Rodriguez Quintet:

  • Alfredo Rodriguez - fortepian & wokal
  • Alana Sinkëy - wokal
  • Michael Olivera - perkusja
  • Yarel Hernandez - bas
  • Carlos Sarduy - trąbka

Lura 

Lura to kwintesencja muzyki Luzofonii, połączenie Portugalii z Wyspami Zielonego Przylądka, wpływami Afryki. Czułość, sentyment, wdzięk, apetyt na życie szczęśliwe. To wszystko w jednej osobie, a do tego ten temperament, ten talent!

Polska poznała Lurę dzięki audycji Siesta – to tam Marcin Kydryński jako pierwszy przedstawił ją i jej piosenki słuchaczom. Nic więc dziwnego, że gościła na Festiwalu Muzyki Szczęśliwej i przyjęła zaproszenie po raz kolejny. Jest okazja: Lura ma nowy materiał, ba, dzięki niemu do grona jej muzycznych współpracowników takich jak Cesaria Evora, Tito Paris, Bonga, Paulo Flores dołączyła Angelique Kidjo, czyli w jednej osobie, w Lurze, będziemy mieli niemały siestowy kalejdoskop. A przecież grała też w filmie Fados Saury i śpiewała argentyńskie tanga z Gotan Project…

Maria Emilia

W epoce przenikania się kultur, nie powinno nas dziwić, że nowym objawieniem w sztuce fado zostaje Brazylijka. 

Maria Emilia urodziła się w Sao Paulo. Jej dziadek, zamiast uczyć swego syna bossy i samby, sprawił chłopcu gitarę portugalską i natchnął miłością do muzyki z zaułków Lizbony a gdy chłopiec stał się mężczyzną – przekazał swą fascynację córce. Więcej: po kilku latach wspólnego muzykowania w klubach rodzinnego miasta, zabrał Marię do Portugalii. Choć zaczęła tam studiować psychologię, prędko doszła do wniosku, że woli koić ludzkie dusze muzyką raczej, niż rozmową w gabinecie. To było przed dekadą, gdy wziął ją pod swoje skrzydła ówczesny szef legendarnego lizbońskiego Clube de Fado, wielki Mario Pacheco. Ale potrzeba było lat, by dojrzała do pierwszej płyty. Wydany w 2018 roku Album Casa de Fado okazał się przełomowym sukcesem, a zazwyczaj hermetyczne środowisko tradycyjnego fado przyjęło Brazylijkę do swojego grona i uznało za jeden z najciekawszych młodych głosów współczesnej sceny.

Noce Fado podczas Gdańsk Siesta Festival, Czujesz Klimat? z radością i dumą prezentują bywalcom naszej zaimprowizowanej tawerny zlokalizowanej w Sali Kameralnej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej tę zachwycającą dziewczynę po raz pierwszy w Gdańsku na naszym festiwalu muzyki szczęśliwej. 

Etienne Mbappe

Etienne Mbappe to, obok Richarda Bony, najsłynniejszy śpiewający basista Afryki. Co ciekawe, także z Kamerunu. Zanim usłyszeliśmy jego autorskie projekty, latami wędrował po świecie u boku geniuszy jak Ray Charles, największych artystów okołojazzowej sceny – jak Steps Ahead, John McLaughlin czy Joe Zawinul i wreszcie ze znakomitościami „Muzyki Świata”, jak Salif Keita, Manu Dibango i droga siestowym sercom Mayra Andrade

„Inspirują mnie miejsca, które odwiedzam, ludzie, z którymi się spotykam, barwy i smaki życia, radość, którą oni mi daje i – czasami bywa – że doświadczone cierpienie. Żyjemy w niesłychanie złożonym świecie. Chciałbym, by moja muzyka mogła o nim opowiedzieć i podjąć próbę jego wytłumaczenia”.

Muzyka, zaznaczmy, pełna radości i witalnej energii, którą świat tak wielbi u artystów o afrykańskich korzeniach.

Artyści

Podobne wydarzenia

Inne wydarzenia organizatora

Zobacz wszystkie

Zobacz też