Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma
Home Artysta Marcin Kowalczyk

Marcin Kowalczyk

Marcin KowalczykSzczegółyOpisWydarzeniaMarcin Kowalczyk - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
36 lat
data urodzenia:
28.07.1987
miejsce urodzenia:
Kraków
dyscyplina:
Aktor filmowy, serialowy i teatralny
social media:

Opis

Marcin Kowalczyk to urodzony 28 lipca 1987 roku w Krakowie polski aktor filmowy, serialowy oraz teatralny. Ma również dużo wspólnego z muzyką – choćby z rapem. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (Wydział Aktorski).

Filmy, seriale i teatr

Nie da się ukryć, że polska publiczność kojarzy Marcina Kowalczyka przede wszystkim z jego działalnością filmową. Największą popularność zagwarantowała mu rola Piotra Łuszcza (raper Magik) w filmie „Jesteś Bogiem”. Zagrał tam m.in. z Arkadiuszem Jakubikiem, Ernestem Lorkiem, Przemysławem Bluszczem, Dawidem Ogrodnikiem, Dorotą Wierzbicką, Piotrem Nowakiem i Tomaszem Schuchardtem. Inne filmy z jego udziałem to m.in.:

 • „Dziewczyna z szafy”,
 • „Hardkor Disko”,
 • „Kosmos”,
 • „Córki dancingu”,
 • „Hel”,
 • „Anatomia zła”,
 • „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”.

Dochodzi do tego kilka seriali – „Matka”, „Mój agent” oraz „Informacja zwrotna”. Od wielu lat Marcin działa również na płaszczyźnie teatralnej, współpracując po drodze m.in. z Teatrem Bagatela w Krakowie, Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie czy też Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Zaowocowało to występami w takich spektaklach, jak:

 • „Iwona”,
 • „Woyzeck”,
 • „Klub Polski”,
 • „Babel 2”,
 • „Wyzwolenie”,
 • „Dzika kaczka”.

Muzyka i nagrody

Jak już zostało wspomniane, w filmie „Jesteś Bogiem” Marcin wcielił się w postać legendarnego polskiego rapera – Magika (zmarłego w 2000 roku). Kowalczyk pokazał się tam z bardzo dobrej strony, zarówno od strony aktorskiej, jak i muzycznej, dzięki czemu później zaczął się pojawiać na koncertach Paktofoniki (z Rahimem i Fokusem). Jeśli chodzi o zdobyte przez aktora nagrody, warto wspomnieć przede wszystkim o takich wyróżnieniach, jak:

 • nagroda aktorska + nagroda specjalna na 29. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi 2011 (za rolę oraz dla całego zespołu aktorskiego spektaklu „Babel 2”),
 • nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 2012,
 • dwa Złote Lwy (2012, Gdynia) – w kategorii najlepszy debiut aktorski i wschodząca gwiazda Elle („Jesteś Bogiem”),
 • Złota Kaczka 2012 dla najlepszego aktora za rolę w filmie „Jesteś Bogiem”,
 • nagroda Młodzi i Film 2014 za rolę męską w filmie „Hardkor Disko”.

Wydarzenia

Marcin Kowalczyk - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Marcin Kowalczyk?

Miejscowości, w których Marcin Kowalczyk wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa, Wrocław.

Gdzie i kiedy urodził się Marcin Kowalczyk?
Marcin Kowalczyk to popularny polski aktor filmowy, serialowy i teatralny, który urodził się 28 lipca 1987 roku w Krakowie. Jest absolwentem tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego (na Wydziale Aktorskim). Marcin ma też sporo wspólnego z muzyką/rapem – pojawia się na koncertach Paktofoniki (z Rahimem i Fokusem).
W jakich filmach, serialach i spektaklach teatralnych zagrał już Marcin Kowalczyk?
Ogromną popularność Marcinowi Kowalczykowi zagwarantowała rola Piotra Łuszcza (zmarły w 2000 roku raper Magik) w filmie „Jesteś Bogiem”. Nie oznacza to jednak, że Marcin nie zagrał w innych filmach, ponieważ na swoim koncie ma też takie produkcje, jak: „Dziewczyna z szafy”, „Hardkor Disko”, „Kosmos”, „Córki dancingu”, „Hel”, „Anatomia zła” i „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”. Dochodzą do tego następujące seriale – „Matka”, „Mój agent” i „Informacja zwrotna”. W trakcie dotychczasowej kariery aktorskiej Marcin współpracował już m.in. z warszawskimi teatrami – Studio oraz Dramatycznym, ale też Teatrem Bagatela w Krakowie i Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Dzięki temu zagrał w takich sztukach teatralnych, jak: „Iwona”, „Woyzeck”, „Klub Polski”, „Babel 2”, „Wyzwolenie” i „Dzika kaczka”.
Jakie nagrody ma na swoim koncie Marcin Kowalczyk?
Marcin Kowalczyk to bardzo ceniony aktor, czego dowodem są liczne nagrody, które można znaleźć na jego artystycznym koncie. Chodzi głównie o Złotą Kaczkę 2012 (najlepszy aktor – „Jesteś Bogiem”), dwa Złote Lwy 2012 (Gdynia – najlepszy debiut aktorski i wschodząca gwiazda Elle – „Jesteś Bogiem”), nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego 2012 oraz nagrodę Młodzi i Film 2014 (rola męska w filmie „Hardkor Disko”).
Z kim współpracował już Marcin Kowalczyk?
Marcin Kowalczyk na filmowym planie spotkał już m.in. Dawida Ogrodnika, Arkadiusza Jakubika, Dorotę Wierzbicką, Piotra Nowaka i Tomasza Schuchardta.

Fani lubią też

Zobacz też