Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Kim Nowak

Kim Nowak

Kim NowakOpisWydarzeniaKim Nowak - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Kim Nowak to polska grupa rockowa powstała w 2009 roku. W jej skład wchodzi dwóch braci - Bartek i Piotr Waglewscy oraz Michał Sobolewski. Bracia Waglewscy byli zafascynowani muzyką hip- hop'ową a zespół Kim Nowak miał być ich odskocznią od codzienności. Bardzo szybko okazało się jednak, że ten projekt da im nie tylko wytchnienie, ale również koncerty i dwie płyty. Ich utwory brzmią spontanicznie i dziko. Bracia od samego początku odnajdywali się w ulicznym i brudnym stylu. Na szczęście na swojej drodze spotkali kogoś, kto tak jak oni odnajdywał się w tym nieokiełznanym stylu. 

Muzyka płynąca we krwi

Można powiedzieć, że bracia Waglewscy muzykę mieli przekazaną we krwi. Ich ojciec Wojciech, to założyciel i lider zespołu Voo Voo. Bartosz od zawsze stawiał na wokal i bas, natomiast Piotr upatrywał swoje powołanie w perkusji. Od samego początku eksperymentowali z brzmieniem i gatunkami muzycznymi. Zaczynali od metalu, sławę przyniósł im hip-hop, jednak bracia poszli w kierunku jazzu, by na koniec stworzyć mieszankę rockowych, elektronicznych i hip-hopowych rytmów. W 1997 roku założyli grupę RHX i wydali debiutancką płytę "Opowieści z podwórkowej ławki". Bartosz przyjął pseudonim "Fish" a jego brat "Emade". Jak na ówczesny rynek teksty ich piosenek były bardzo odważne i kreatywne. Autorem tekstów był Fish, który stworzył bohatera mówiącego o swoich słabościach, a jednocześnie wycofanego ze społeczeństwa. "Polepione dźwięki" to kolejna płyta zespołu. Zasłużyła na miano hip-hopu inteligenckiego. Bracia nagrywali m.in z wokalistką i didżejką Noviką, z Karimem Martusewiczem oraz Wojciechem Waglewskim. 

Fisz i Emade zaczęli eksperymentować z dźwiękami i poszli w muzykę jazzową. Założyli zespół "tworzywo sztuczne". W międzyczasie zmieniali nazwy, przyjmowali nowych członków zespołu aby finalnie wydać album "Piątek 13". Znaleźli się na nim tacy muzycy jak: O.S.T.R. czy Pablo Hudini. 

Początki Kim Nowak

Prawdziwym objawieniem okazał się jednak zespół Kim Nowak, który swoją pierwszą płytę wydał w 2010 roku. Do utalentowanych i szukających swojego miejsca w świecie muzycznym braci, dołączył Michał Sobolewski, czyli wielki fan i znawca muzyki lat 60. Od samego początku był zafascynowany brzmieniem gitar z płyt Black Sabbath, Jimiego Hendrixa, Ten Years After czy 13th Floor Elevators. Debiutancki album tej niecodziennej grupy nosił nazwę "Kim Nowak". Krążek spotkał się jednak z niejednoznacznymi opiniami krytyków. Płyta była grana na żywo, a wszelkie "brudy" które można było na niej usłyszeć, znajdują się tam celowo. Płyta zyskała przychylność za nawiązania do stylistyki bluesowej i emocjonalną kompozycję. 

Waglewscy porzucili w tym przypadku komputery, postawili na żywe sprzęty z najlepszych lat w historii rocka. Gitarowe, ciężkie riffy mieszały się z punkową, garażową sekcją. Teksty opowiadały o śmierci, przemijaniu i niedojrzałości. Często były również nie śpiewane, co wykrzykiwane. Płyta "Kim Nowak" to dwanaście piosenek które wysłuchane raz, pozostają w pamięci na zawsze.

Drugi album zespołu

Drugi album grupy to "Wilk". Na rynku muzycznym ukazał się dwa lata po premierze debiutanckiego krążka. Tym razem oprócz garażu, rocka i bluesa, trio zaskoczyło swoich fanów i postawiło na muzykę psychodeliczną. Na krążku słychać więc nastrojowe, spokojne, ale i nieco mroczne, tajemnicze melodie. Gościnnie na tej płycie znaleźli się: Izabela Skrybant-Dziewiątkowska oraz Tomasz Duda z zespołu Pink Freud.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Kim Nowak - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Kim Nowak?

Miejscowości, w których Kim Nowak wystąpi w najbliższym czasie: Olsztyn.

Kiedy powstał zespół "Kim Nowak"?
W sierpniu 2009 roku zespół zarejestrował pierwsze nagrania
Kiedy miał miejsce sceniczny debiut zespołu Kim Novak?
Zespół po raz pierwszy wystąpił z utworem "szczur" 20 maja 2010 roku
Co robi Emade?
Sprawdza się z powodzeniem jako ceniony producent muzyczny.
Czy Fish ma inne zajęcia?
Tak! Bartosz spełnia się jako ilustrator książek dla dzieci.
Czego teraz mogą spodziewać się odbiorcy?
Jedno jest pewne, bracia Waglewscy i tym razem zaskoczą swoich fanów, Spodziewajcie się niespodziewanego.

Fani lubią też

Zobacz też