Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Alina Pash

Alina Pash

Alina PashOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Alina Pash jest znaną i cenioną piosenkarką oraz raperką pochodzenia ukraińskiego.

Początek kariery zawodowej

Alina Iwaniwna Pash urodziła się 6 maja 1993 roku w Busztynie, niewielkim miasteczku w zachodniej części Ukrainy. Od dziecka interesowała się muzyką, zajmowała się także rysunkiem i uczęszczała do Szkoły Plastycznej. Lekcje wokalu odbywała w sąsiednim mieście Użhorod.

Chcąc zająć się muzyką na poważnie, Alina Pash w wieku dziewiętnastu lat, w 2012 roku, wzięła udział w eliminacjach do zespołu muzycznego Real O, do którego się ostatecznie nie dostała. Podjęła jednak współpracę z taki grupami muzycznymi jak SKAJ czy Garjaczyj Czokolat, pracowała także z wokalistką Iryną Biłyk oraz została członkiem zespołu Delicious Ladies.

Alina Pash w 2015 roku wystąpiła w ukraińskiej wersji popularnego programu The X Factor. Artystka zajęła trzecie miejsce, co znacznie przyczyniło się do jej rozpoznawalności. Piosenkarka równolegle zajęła się rozwojem swojej kariery muzycznej i edukacją – w 2017 roku ukończyła bowiem znajdującą się w stolicy Ukrainy Miejską Akademię Rozmaitości i Sztuk Cyrkowych.

15 kwietnia 2018 roku Alina Pash wydała swój debiutancki singiel zatytułowany "Bitanga". Okazało się to być momentem zwrotnym w jej karierze i jak mówi sama artystka "początkiem nowej ery". "Bitanga" to utwór będący energetyczną mieszanką hip-hopu i muzyki etno, która przyniosła jej sławę. Piosenka została nominowana do tytułu Singiel roku w ramach Jäger Music Awards.

Piosenkarka rozpoczęła koncertowanie po Ukrainie. Rok później, w 2019 roku, wystąpiła na koncercie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, podczas którego zaprezentowała swoją rapowaną wersję hymnu narodowego Ukrainy przed prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i tysiącami innych osób.

Rosnąca popularność

24 maja 2019 roku ukazał się debiutancki album studyjny Aliny Pash, który zatytułowany został "Pintea: Gory", natomiast 14 czerwca tego samego roku ukazała się druga część płyty, nosząca tytuł "Pintea: Misto". Płyty w doskonały sposób obrazują style muzyczne artystki. Pierwsza z nich nagrana została w stylu etnicznym, natomiast druga łączy style hip-hopowe i elektroniczne. Pod koniec 2021 roku Alina Pash wydała "Norow", minialbum zawierający utwory z pogranicza R&B i muzyki etnicznej.

Na początku 2022 roku artystka otrzymała ważną nagrodę Music Moves Europe, nagrodę dla najlepiej rokujących artystów, którzy "prezentują brzmienie dzisiejsze i jutrzejsze". Alina Pash wzięła udział w eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji, które odbyły się 12 lutego 2022 roku. Wystartowała z utworem "Tini zabutych predkiw" i wygrała eliminacje dzięki otrzymaniu 8 punktów od jury i 7 punktów w głosowaniu telewidzów. W okresie następującym po eliminacjach pojawiły się jednak pewne kontrowersje – nieścisłości dotyczące tego, czy piosenkarka odwiedziła Rosję lub tereny zajęte w okresie po 2014 roku. W wyniku kontrowersji i braku możliwości udowodniania, że takie zdarzenie nie miało miejsce, Alina Pash zdecydowała się wycofać z reprezentowania Ukrainy na Eurowizji 2022.

Poza karierą muzyczną artystka skupia się na ważnych kwestiach społecznych, poruszając w swoich utworach m. in. takie tematy jak równość płci. Alina Pash bierze ponadto czynny udział w edukacyjnej kampanii medialnej, która ma za zadanie aktywną walkę ze stygmatyzacją osób LGBTQ oraz przemocą skierowaną wobec nich.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak zatytułowane są najpopularniejsze utwory Aliny Pash?
Do najpopularniejszych piosenek artystki należą takie kawałki jak "Bosorkanya", "Bitanga", "Shadows of Forgotten Ancestors", "Oinagori", "Karpatska", "N.U.M.","Pintea" oraz "Dengi".
Z kim współpracowała Alina Pash?
W czasie swojej kilkuletniej kariery muzycznej Alina Pash współpracowała m. in. z takimi artystami i zespołami jak POSITIFF, Michelle Andrade, FREEL, The Hardkiss, Alyona alyona, Apashe oraz KRUTЬ.
Jakie nagrody otrzymała Alina Pash?
Artystka wygrała m. in. takie nagrody jak tytuł Piosenkarki Roku 2019 (Elle Style Award), zdobyła również Nagrodę Music Moves Europe (wraz z tytułem artystki, która „prezentuje brzmienie dzisiejsze i jutrzejsze”). Była ponadto nominowana do tytułu Hip-hopowego artysty roku w ramach Jäger Music Awards.
Jaki tytuł nosi debiutancki singiel Aliny Pash?
Pierwszy utwór wydany przez Alinę Pash zatytułowany jest „Bitanga”. Został on opublikowany 15 kwietnia 2018 roku i spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony fanów.
Jak nazywa się najnowsza płyta Aliny Pash?
Najnowszy album studyjny artystki został wydany w 2021 roku i nosi tytuł "Norow".

Fani lubią też

Zobacz też