Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Miejsce Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

Elbląg, Teatralna 11
Teatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguOpisWydarzeniaObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu i jego powstanie są silnie związane z tradycją teatralną zgermanizowanego obszaru Żuław, zapoczątkowaną już w XVI wieku. Brak profesjonalnego teatru rekompensował teatr szkolny gimnazjum miejskiego, który już w 1536 roku wystawił premierowy spektakl Acolastus, dzieło szkolnego rektora Wilhelma Gnapheusa.

W kolejnych latach do miasta zaczęli przybywać niemieccy i angielscy komedianci, występujący także na dworze króla Zygmunta III Wazy. Pierwsze inscenizacje wystawiano prawdopodobnie w staromiejskim Dworze Artusa. Gdy w 1607 rok do Elbląga przybyli aktorzy z londyńskiego Glob Theater, mieszkańcy mieli okazję podziwiać sztuki Mistrza Szekspira takie jak Kupiec wenecki i Wieczór trzech króli. W wyniku licznych wojen i zawirowań politycznych, otwarcie pierwszego zawodowego Teatru Miejskiego nastąpiło dopiero w 1846 roku. W czasie II wojny światowej teatr nabrał propagandowego charakteru, preferując dzieła autorów niemieckojęzycznych. Lata powojenne przyniosły załamanie związane z silną pozycją olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza, jednak już w 1975 rok, na prośbę mieszkańców, wydano zgodę na powołanie Teatru Dramatycznego w Elblągu.

Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu repertuar

Wspaniała obsada aktorska, wysoki poziom prezentowanych spektakli i wyjątkowy klimat tego miejsca od lat przyciąga rzesze widzów. W repertuarze Teatru im. Aleksandra Sewruka, wystawianym na dwóch scenach, znalazły się m.in. Pan Tadeusz, Otello, Proces, Damy i Huzary, Trans-Atlantyk, Don Juan, Konopielka, Baśnie braci Grimm.

 

Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu Bilety – sprawdź najnowszy repertuar i zdobądź najlepsze bilety w serwisie eBilet.pl.

 

Wydarzenia

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też