Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Mozart

MozartSzczegółyOpisWydarzeniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
268 lat
data urodzenia:
27.01.1756
miejsce urodzenia:
Salzburg, Niemcy
dyscyplina:
kompozytor
social media:

Opis

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 - 1791) to austriacki  kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych.

 

Jego wybitna twórczość związana była głównie z austriackim Wiedniem. Wraz z Haydnem oraz Beethovenem określany jest mianem  „klasyków wiedeńskich”. Uznawany za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych twórców w historii muzyki.

Młodość Mozarta

Mozart był siódmym dzieckiem niemieckiego kompozytora Leopolda Mozarta oraz Anny Marii z domu Pertl. Od piątego roku życia uczył się gry na klawesynie pod okiem ojca. Kompozytor miał starszą o pięć lat siostrę Marię Annę nazywaną Nannerl, która także była uzdolniona muzycznie. W roku 1761 Wolfgang Amadeus Mozart stworzył swój pierwszy utwór – Menuet i Trio KV 1.

 

W styczniu 1762 roku Leopold Mozart wraz z dziećmi udali się w pierwszą podróż do Monachium na pierwsze rodzinne tournée. Kolejna podróż obejmowała Pasawę i Linz do Wiednia. W habsburskiej stolicy Wolfgang i Nannerl wystąpili jako klawesyniści zarówno na dworze cesarskim, jak i w pałacach arystokracji.

 

W czerwcu 1763 roku cała rodzina wyruszyła na dłuższe tournée. W październiku 1763 roku rodzina Mozartów przybyła do Brukseli. W roku 1764 roku Wolfgang Mozart zagrał w Wersalu dla Ludwika XV i w pałacu Buckingham dla Jerzego III.

Mozart koncert online 

Zapraszamy na koncert online Maj z Mozartem III. Podczas wydarzenia online zaprezentowany zostanie kwartet smyczkowy nr 1 G-dur" KV 80, zw. "Lodi", a także "Żart Muzyczny"- Divertimento na dwa rogi i kwartet smyczkowy. Stream poniżej.

 

Koncerty Mozarta

Wolfgang Amadeus Mozart zostawił po sobie kompozycje muzyczne uważane za najpiękniejsze na świecie. Koncerty muzyki klasycznej cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Zwłaszcza te, gdzie prezentowane są utwory Mozarta. W Polsce najpiękniejsze koncerty muzyki klasycznej można usłyszeć między innymi w Warszawie. Klasyka w Warszawie przyciąga fanów tego gatunku  muzycznego, którzy chcą odkryć na nowo najpiękniejsze utwory.

 

 

Zdjęcie: Własność publiczna

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też