Zbyszek Hofman
Opis
Zbyszek Hofman to muzyk, kompozytor i wokalista. Jest on współzałożycielem zespołu Babsztyl, który powstał w maju 1977 roku i nadal koncertuje. Choć z wykształcenia jest on Nauczycielem Wychowania Fizycznego, nie pracuje w zawodzie. Ukończył Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego w Gdańsku w 1979 roku. Aktualnie zajmuje się tylko pracą w grupie Babsztyl, w której jest głównym wokalistą oraz gra na gitarze akustycznej.
Babsztyl - kariera Zbyszka Hofmana
Zespół Babsztyl został założony w 1977 roku. Muzycy brali udział w studenckich przeglądach oraz festiwalach, dzięki czemu zyskali popularność.
Pierwszym występem Zbyszka Hofmana był koncert z zespołem Babsztyl podczas "Bazuny", czyli festiwalu piosenki turystycznej w Gniewie. Zbyszek Hofman i jego koledzy byli wtedy studentami. Porwali publiczność piosenką, którą sami stworzyli. Nosiła tytuł "Ballada o samotności". Wygrali wtedy jedną z nagród. Po tym koncercie Zbyszek Hofman i jego kolega Rysiek Wolbach poznali Lecha Makowieckiego. Poczuli ten sam rytm i zaczęli tworzyć zespół we trzech.
Trzy lata po rozpoczęciu muzycznej przygody zagrali na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Porwali widownię utworem "W siną Dal". Dzięki temu występowi mogli oni nagrać płytę dla Polskich Nagrań. Nosiła ona tytuł "Szykuj się bracie". Występowali także wielokrotnie na mrągowskim Pikniku Country.
Przez kilka lat zespół miał przerwę, ale wznowił swoją muzyczną działalność. Ich utwory niejednokrotnie były prezentowane przez innych artystów w takich programach, jak: "The Voice of Poland", "Od przedszkola do Opola", "Szansa na sukces" czy "Must Be The Music". Muzyka zespołu Babsztyl mieści się w gatunkach: country oraz pop rock.
Głos Zbyszka Hofmana
W latach 70-80. ubiegłego wieku muzycy zespołu Babsztyl robili wrażenie na wszystkich. Zbyszek Hofman śpiewa tenorem, który jest wspierany przez barytony pozostałych członków zespołu. Głos Hofmana zachwycił m.in. Wojciecha Młynarskiego. Był on przewodniczącym jury podczas krakowskiego Festiwalu Piosenki Studenckiej. Po usłyszeniu "Ballady" stwierdził, że taka muzyka powinna być grana podczas festiwali.
Jubileuszowa płyta
Podczas 40-lecia zespołu, Zbyszek Hofman zrealizował z kolegami cel, którym było wydanie specjalnej płyty. Nosi ona tytuł "Życie to cud". Artyści chcieli przez nią powiedzieć, że tyle, ile dobra nosimy w sobie, tyle jest go na świecie. Płyta składa się z dwóch części. Pierwsza z nich zawiera stare piosenki, np. "Hej przyjaciele" czy "Ogień i woda". Druga zawiera nowe utwory, np. "Punkt Widzenia" i "Białe plaże Kalifornii".
Przy okazji premiery płyty, Zbyszek Hofman powiedział, że to bardzo osobiste wydanie. Zawiera utwory nie tylko nostalgiczne, ale też bardziej dynamiczne. To połączenie wielu emocji i brzmień. Miała ona swoją premierę w 2017 roku.
Transformacja muzyczna
Początki kariery Zbyszka Hofmana wiązały się z tworzeniem muzyki określanej jako poezja śpiewana. Wraz z kolegami tworzył także muzykę kabaretową. Muzycy rozwijali się i zmieniali przez cały czas. Teraz ich twórczość można określić muzyką country rockową i z takiej są najbardziej znani.
Nagrody Zbyszka Hofmana
Tak, choć nie wszystkie samodzielnie. Zespół Babsztyl, którego jest członkiem, wygrał liczne festiwale i przeglądy piosenki studenckiej. We wczesnych latach istnienia zespołu, wygrali oni m.in.:
- "Bazunę",
- "Yapę",
- "Tartak".
Sam Zbyszek Hofman został uznany za Artystę Roku podczas XX plebiscytu "Dyliżanse", który miał miejsce w 2019 roku. W 2021 roku piosenka Zbyszka Hofmana "Dziki bez", która została nagrana z Babsztylem i Marysią Gorajską wygrała konkurs na Piosenkę Country. Piosenka ta została nagrana na płytę "RE".
Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń