Teatr Żydowski

Teatr Żydowski

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie to jedyny współcześnie działający teatr żydowski w Polsce i jeden z dwóch w Europie, stale wystawiający sztuki w językach polskim i jidysz. Powstał w roku 1950, gdy połączyły się dwa żydowskie teatry (Dolnośląski Teatr Żydowski we Wrocławiu oraz Teatr Żydowski w Łodzi), obecnie znajduje się w Warszawie. Na jego deskach można zobaczyć różnego rodzaju wydarzenia. Teatr Żydowski wystawia klasykę literatury i teatru jidysz, sztuki spoza kanonu jidysz, podejmujące jednak tematykę żydowską, a także spektakle kabaretowe i rewiowe. W lipcu 2012 w strukturze teatru zaszła zmiana — od tamtej pory działa tam też Centrum Kultury Jidysz.

Teatr Żydowski – historia

Początki Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich sięgają roku 1950. To właśnie wtedy doszło do połączenia Dolnośląskiego Teatru Żydowskiego we Wrocławiu z Teatrem Żydowskim w Łodzi, co dało Państwowy Teatr Żydowski. Instytucja działała w obu tych miejscowościach, a także gościnnie, na deskach teatrów w całej Polsce. Stan ten trwał do roku 1955, kiedy to z inicjatywy Idy Kamińskiej teatr przeniósł się do stolicy. W Warszawie na nową siedzibę wybrano Instytut Propagandy Sztuki przy ul. Królewskiej 13 (dziś już nieistniejący budynek). Kolejne przeniesienie teatru to rok 1970, czyli zmiana adresu na plac Grzybowski — właścicielem budynku było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, które otrzymało go od American Jewish Joint Distribution Committee. Burzliwą historię przenosin Teatru kończy tymczasowa przeprowadzka na ul. Senatorską 35 w Warszawie, wymuszona zmianą właściciela budynku i jego złym stanem technicznym. Obecnie Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich korzysta ze sceny Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa przy al. Niepodległości 141a oraz gościnnie w Nowym Teatrze, Teatrze Polskim oraz w ATM.

 

To jeden z dwóch teatrów w Europie tego rodzaju (drugim jest Państwowy Teatr Żydowski w Bukareszcie), stale wystawiających sztuki w języku jidysz. To także miejsce innego rodzaju wydarzeń. Teatr Żydowski użyczał swojej sceny m.in. do realizacji popularnego serialu komediowego “Miodowe lata”, emitowanego przez telewizję Polsat.

 

Teatr Żydowski – spektakle, wydarzenia

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie wystawiał m.in. sztuki zaliczane do klasyki literatury i teatru jidysz (Abraham Goldfaden, Szolem Alejchem, Jakub Gordin, Perec Hirszbejn czy Icchok Lejb Perec i inni), spektakle spoza kanonu jidysz traktujące o tematyce żydowskiej (m.in. Izaak Babel czy Arthur Miller) oraz organizował wydarzenia kabaretowe i rewiowe. Dlatego na deskach teatru można było zobaczyć także takich artystów, jak Ani Mru Mru, Jerzy Kryszak, Maryjusz Kałamaga czy Cezary Pazura. To wszystko sprawia, że bilety na wydarzenia w Teatrze Żydowskim to okazja do zadumy, spotkania ze sztuką wysoką, ale także z wysokiej jakości rozrywką.

Teatr Żydowski - Często zadawane pytania

  • Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich znajduje się w Warszawie, na ul. Senatorskiej 35. Do stolicy przeniósł się w roku 1955.
  • W Teatrze Żydowskim przeplatają się trzy nurty repertuarowe: klasyka literatury i teatru jidysz (sztuki autorów, takich jak Jakub Gordin, Abraham Goldfaden, Perec Hirszbejn czy Szolem Alejchem), spektakle spoza kanonu literatury jidysz, ale podejmujące żydowską tematykę (m.in. autorstwa Arthura Millera, Ilii Erenburga czy Izaaka Babla), a także wydarzenia rewiowe i kabaretowe. Kręcono tu także popularny sitcom “Miodowe lata”, emitowany w telewizji Polsat.
  • Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich powstał w roku 1950 z połączenia dwóch żydowskich teatrów: Teatru Żydowskiego w Łodzi oraz Dolnośląskiego Teatru Żydowskiego. Na początku grał w obu tych miastach (a także gościnnie w całej Polsce). 5 lat po utworzeniu przeniósł się na stałe do Warszawy.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Teatr Żydowski
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/