Na czasie

voucher-kinowy-heliosdrift-mastersporwaniew-lozku-z-rabusiemspeedwaydriftingowe-mistrzostwa-polski
Home Artysta Teatr Żydowski

Teatr Żydowski

Sprawdź wydarzenia
Teatr ŻydowskiOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie to jedyny współcześnie działający teatr żydowski w Polsce i jeden z dwóch w Europie, stale wystawiający sztuki w językach polskim i jidysz. Powstał w roku 1950, gdy połączyły się dwa żydowskie teatry (Dolnośląski Teatr Żydowski we Wrocławiu oraz Teatr Żydowski w Łodzi), obecnie znajduje się w Warszawie. Na jego deskach można zobaczyć różnego rodzaju wydarzenia. Teatr Żydowski wystawia klasykę literatury i teatru jidysz, sztuki spoza kanonu jidysz, podejmujące jednak tematykę żydowską, a także spektakle kabaretowe i rewiowe. W lipcu 2012 w strukturze teatru zaszła zmiana — od tamtej pory działa tam też Centrum Kultury Jidysz.

Teatr Żydowski – historia

Początki Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich sięgają roku 1950. To właśnie wtedy doszło do połączenia Dolnośląskiego Teatru Żydowskiego we Wrocławiu z Teatrem Żydowskim w Łodzi, co dało Państwowy Teatr Żydowski. Instytucja działała w obu tych miejscowościach, a także gościnnie, na deskach teatrów w całej Polsce. Stan ten trwał do roku 1955, kiedy to z inicjatywy Idy Kamińskiej teatr przeniósł się do stolicy. W Warszawie na nową siedzibę wybrano Instytut Propagandy Sztuki przy ul. Królewskiej 13 (dziś już nieistniejący budynek). Kolejne przeniesienie teatru to rok 1970, czyli zmiana adresu na plac Grzybowski — właścicielem budynku było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, które otrzymało go od American Jewish Joint Distribution Committee. Burzliwą historię przenosin Teatru kończy tymczasowa przeprowadzka na ul. Senatorską 35 w Warszawie, wymuszona zmianą właściciela budynku i jego złym stanem technicznym. Obecnie Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich korzysta ze sceny Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa przy al. Niepodległości 141a oraz gościnnie w Nowym Teatrze, Teatrze Polskim oraz w ATM.

 

To jeden z dwóch teatrów w Europie tego rodzaju (drugim jest Państwowy Teatr Żydowski w Bukareszcie), stale wystawiających sztuki w języku jidysz. To także miejsce innego rodzaju wydarzeń. Teatr Żydowski użyczał swojej sceny m.in. do realizacji popularnego serialu komediowego “Miodowe lata”, emitowanego przez telewizję Polsat.

 

Teatr Żydowski – spektakle, wydarzenia

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie wystawiał m.in. sztuki zaliczane do klasyki literatury i teatru jidysz (Abraham Goldfaden, Szolem Alejchem, Jakub Gordin, Perec Hirszbejn czy Icchok Lejb Perec i inni), spektakle spoza kanonu jidysz traktujące o tematyce żydowskiej (m.in. Izaak Babel czy Arthur Miller) oraz organizował wydarzenia kabaretowe i rewiowe. Dlatego na deskach teatru można było zobaczyć także takich artystów, jak Ani Mru Mru, Jerzy Kryszak, Maryjusz Kałamaga czy Cezary Pazura. To wszystko sprawia, że bilety na wydarzenia w Teatrze Żydowskim to okazja do zadumy, spotkania ze sztuką wysoką, ale także z wysokiej jakości rozrywką.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Gdzie znajduje się Teatr Żydowski?
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich znajduje się w Warszawie, na ul. Senatorskiej 35. Do stolicy przeniósł się w roku 1955.
Jakie wydarzenia odbyły się w Teatrze Żydowskim?
W Teatrze Żydowskim przeplatają się trzy nurty repertuarowe: klasyka literatury i teatru jidysz (sztuki autorów, takich jak Jakub Gordin, Abraham Goldfaden, Perec Hirszbejn czy Szolem Alejchem), spektakle spoza kanonu literatury jidysz, ale podejmujące żydowską tematykę (m.in. autorstwa Arthura Millera, Ilii Erenburga czy Izaaka Babla), a także wydarzenia rewiowe i kabaretowe. Kręcono tu także popularny sitcom “Miodowe lata”, emitowany w telewizji Polsat.
Kiedy został utworzony Teatr Żydowski?
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich powstał w roku 1950 z połączenia dwóch żydowskich teatrów: Teatru Żydowskiego w Łodzi oraz Dolnośląskiego Teatru Żydowskiego. Na początku grał w obu tych miastach (a także gościnnie w całej Polsce). 5 lat po utworzeniu przeniósł się na stałe do Warszawy.

Fani lubią też

Zobacz też