Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma
Home Artysta Sebastian Riedel & Cree

Sebastian Riedel & Cree

Sebastian Riedel & CreeOpisWydarzeniaFani lubią też

Opis

Zespół Cree został założony przez Sebastiana Riedla, Sylwestra Kramka i Adriana Fuchsa w 1993 roku. Pomysłodawcą nazwy był muzyk Ryszard Riedel, ojciec Sebastiana, którego fascynowała historia i życie Indian.

Początek kariery zespołu Sebastian Riedel&Cree

Na polskiej scenie zadebiutowali w 1997 roku występem na I Festiwalu Młodej Kultury w warszawskim klubie Stodole, a także zdobyli Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych. Następnie grupa wystąpiła na Famie w Świnoujściu oraz w Sali Kongresowej jako support Johna Mayalla.

 

Jedna z gazet napisała wówczas: „Bez kompleksów zagrali własny repertuar, ciekawy, hołdujący rockowej tradycji, zwłaszcza tej spod znaku The Rolling Stones. W 1998 roku wyjechali na festiwal w Lille we Francji, gdzie dali kilka udanych koncertów i zostali świetnie przyjęci przez publiczność. Przed wyjazdem grupa zarejestrowała materiał na debiutancką płytę, która mimo braku reklamy i współpracy z wielkimi wytwórniami, zebrała dobre recenzje i całkiem nieźle się sprzedała. W tym samym roku zespół Cree ponownie pojawił się w studiu, tym razem jednak muzycy postanowili nagrać płytę we współpracy z wytwórniami: Pomaton EMI i Scena FM.


W 2000 roku w plebiscycie miesięcznika „Twój Blues” w kategorii najlepszy wokalista bluesowy Sebastian Riedel zajął drugie miejsce. Pod koniec roku 2000 zespół nagrał utwór „Wesoła nowina” na płytę z bluesowymi kolędami, co zaowocowało zrealizowaniem teledysku dla telewizji Polsat. W lipcu 2002 roku ukazała się długo oczekiwana płyta pt. „Za tych…” – bardzo klimatyczna, z życiowymi, niebanalnymi tekstami i niekomercyjna, co zdaniem fanów jest jej dużym atutem. Nagrania odbywały się na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Muzycy Cree tym razem wydali album sami, bez wielkiej promocji medialnej, ale mimo zebrał on świetne recenzje, zostając bluesową płytą roku 2002 magazynu „Twój Blues”. Spotkał się też z dobrym przyjęciem ze strony fanów.

Sebastian Riedel &Cree koncert online 

Zapraszamy na kameralny i akustyczny koncert online Sebastian Riedel&Cree. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną legendarne przeboje. Stream poniżej. 

 

 

 

 

Zmiana brzmienia w zespole Cree

Rok 2003 to czas nieoczekiwanych zmian, z Cree postanowił odejść Krzysztof Głuch. Od tamtego momentu grupa postawiła na mocniejsze gitarowe brzmienie i na razie zrezygnowała z brzmienia klawiszy. Nowym basistą Cree został Lucjan Gryszka, doświadczony muzyk śląskiej sceny muzycznej. W październiku zespół nakręcił teledysk promujący film dokumentalny o Ryśku Riedlu, którego premiera odbyła się w 2004 roku. W lipcu 2004 grupa podsumowała swą 10-letnią działalność wydając płytę „Parę lat”, zawierającą 10 utworów z poprzednich płyt w tym jeden w nowej, niepublikowanej wersji pt. „Po co więcej mi”.

 

W 2009 roku zespół Cree obchodził jubileusz 15-lecia działalności artystycznej w Teatrze Śląskim przy współudziale orkiestry kameralnej AUKSO pod kierownictwem Marka Mosia, dyrygenta i dyrektora orkiestry. W 2012 roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Universal Music i ukończył prace nadnajnowszym albumem pt. „Diabli nadali”.

 

W czerwcu 2013 r., utworem „Jestem tu dla Ciebie”, zespól Cree zdobył nagrodę główną na Sopot Top Trendy Festiwal oraz nagrodę specjalną słuchaczy RMF MAXX. W tym samym roku ukazała się najnowsza płyta zespołu pt. „Wyjdź”. Dwa lata później odbyła się premiera siódmej studyjnej płyty zespołu „Heartbreaker”, uznanej przez krytyków za najlepszą w dorobku grupy, a także docenionej przez publiczność - utwory z tego krążka przez wiele tygodni zajmowały pierwsze miejsca na listach przebojów. Koncerty Cree to za każdym razem duża dawka emocji.

Zespół Cree koncerty w składzie

  • Sebastian Riedel – gitara, wokal, harmonijka ustna
  • Bartłomiej Miarka – gitara
  • Lucjan Gryszka – gitara basowa

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też