Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma

Prince

PrinceSzczegółyOpisWydarzeniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce urodzenia:
Minneapolis (Minnesota), Stany Zjednoczone
dyscyplina:
Piosenkarz, muzyk (R&B, rock, soul, funk, pop, dance), gitarzysta, kompozytor, multiinstrumentalista, autor tekstów
social media:

Opis

Prince był amerykańskim wokalistą, twórcą piosenek, instrumentalistą oraz producentem. Urodził się w 1958 roku w Minneapolis w stanie Minnesota jako Prince Rogers Nelson.

 

Jego rodzice byli muzykami. Jako dziecko sam nauczył się grać na pianinie, gitarze i perkusji. W szkole średniej stworzył swój pierwszy zespół - „Grand Central”. W 1975 roku mąż kuzynki Prince'a stworzył zespół „94 East” i zaangażował go do nagrywania dźwięku.

Debiutancka płyta Prince'a 

W 1978 roku pojawiła się debiutancka płyta Princa - For You, a rok później Prince.  Na obydwu wydawnictwach samodzielnie nagrał niemal wszystkie partie instrumentalne. W 1980 roku ukazał się „Dirty Mind”, którego prowokujące teksty wzbudzały wiele kontrowersji. Muzycznie album był mieszanką funku, new wave, R&B i popu.

 

Wydana rok później płyta Controversy kontynuowała zarówno styl muzyczny, jak i tematykę tekstów poprzedniego wydawnictwa. Artysta zdobył światową sławę za sprawą albumu Purple Rain  z 1984 roku. W Stanach Zjednoczonych wydawnictwo sprzedało się w 13 milionach egzemplarzy. Pokryło się między innymi 6-krotną platyną w Kanadzie, trzykrotną w Niemczech i dwukrotną w Wielkiej Brytanii. Wylansowało hity takie jak  When Doves Cry czy Let's Go Crazy.

 

Łącznie Prince wydał 39 płyt. Ostatnia - HITnRUN Phase Two  pochodzi z 2017 roku. Spora część z nich pokryła się złotem lub platyną w Stanach, Wielkiej Brytanii czy Australii. Prince zmarł w 2016 roku. Jego twórczość była i nadal jest inspiracją dla wielu artystów takich jak The Black Eyed Peas Justin Timberlake, Nelly Furtado czy Timbaland.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. jimieye, CC-BY-SA 2.0

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też