Newsletter

Na czasie

imagine-dragonsopener-festivalred-hot-chili-peppersmiuosh-zespol-slaskhans-zimmerceline-dion

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Artysta Mikołaj Grabowski

Mikołaj Grabowski

Mikołaj GrabowskiOpisWydarzeniaMikołaj Grabowski - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Mikołaj Grabowski to urodzony 5 grudnia 1946 w Chrzanowie, polski reżyser teatralny, dyrektor teatrów, aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, pedagog i profesor sztuk teatralnych. Studia aktorskie ukończył w 1969 roku, natomiast reżyserskie w 1977 w krakowskiej PWST. Tuż po skończeniu studiów występował w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, następnie 

po ukończeniu studiów reżyserskich związał się z Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Ponadto był związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Ludowym w Krakowie-Nowej-Hucie, Pantheater Kampnagel w Hamburgu, Teatrem Nowym w Łodzi, Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Teatrem STU w Krakowie i innymi. Wyreżyserował wiele nagradzanych spektakli takich jak: "Opis obyczajów" Jędrzeja Kitowicza w Teatrze STU (1990), "Trans-Atlantyk" Witolda Gombrowicza w Teatrze im. Stefana Jaracza, Teatrze im. Juliusza Słowackiego i  Teatrze Telewizji, "Prorok Ilja" Tadeusza Słobodzianka w Teatrze Nowym w Łodzi. Pracuje również jako pedagog. W 1969 rozpoczął jako asystent pracę w PWST w Krakowie. W latach 1998-2008 był dziekanem Wydziału Reżyserii na tej uczelni. W 1994 otrzymał tytuł profesora sztuk teatralnych. Na macierzystej uczelni doszedł do stanowiska profesora zwyczajnego. 

Występuje także w filmach, grał w takich produkcjach jak "Kariera Nikosia Dyzmy", "Pręgi", Karol. Człowiek, który został papieżem". Prywatnie jest starszym bratem aktora Andrzeja Grabowskiego.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone
Kwartet - 50-lecie spektaklu

Kwartet - 50-lecie spektaklu

07.02-27.05.2023

Bytom, Chorzów, Czerwionka-Leszczyny i inne

Scenariusz dla Trzech Aktorów

Scenariusz dla Trzech Aktorów

18.04.2023

Warszawa

Mikołaj Grabowski - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Mikołaj Grabowski?

Miejscowości, w których Mikołaj Grabowski wystąpi w najbliższym czasie: Chorzów, Czerwionka-Leszczyny, Polanica-Zdrój, Tychy, Gliwice, Otrębusy, Kielce, Warszawa, Bytom, Poznań, Ostrów Wielkopolski, Toruń.

Kiedy urodził się Mikołaj Grabowski?
Mikołaj Grabowski, urodzony 5 grudnia 1946 roku w Chrzanowie, jest polskim reżyserem teatralnym, dyrektorem teatrów, aktorem telewizyjnym i teatralnym.
W jakich filmach występował Mikołaj Grabowski?
Mikołaj Grabowski grał w takich produkcjach jak "39 i pół", "Trzeci oficer" "Kariera Nikosia Dyzmy".
Jakie sztuki teatralne wyreżyserował Mikołaj Grabowski?
Mikołaj Grabowski wyreżyserował wiele spektakli teatralnych, z których większość z nich było nagradzanych, były to między innymi "Opis obyczajów" Jędrzeja Kitowicza, "Trans-Atlatnyk" Witolda Gombrowicza, czy "Prorok Ilja" Tadeusza Słobodzianka.
Czy Mikołaj Grabowski działał politycznie?
Mikołaj Grabowski w 2005 roku kandydował (niestety bez powodzenia) na senatora z okręgu krakowskiego, reprezentując Partię Demokratyczną-demokraci.pl, do której należał.
Jakie odznaczenia otrzymał Mikołaj Grabowski?
Pierwszą nagrodą, którą otrzymał Mikołaj Grabowski była Nagroda im. Konrada Swinarskiego, przyznawana przez redakcję miesięcznika "Teatr" za sezon 1980/1981. Na swoim koncie posiada również Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz w 2012 roku otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa.

Fani lubią też

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławLidzbark WarmińskiGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn