Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivalprojekt-warszawaagnieszka-chylinskajuwenalia-politechniki-lubelskiej
Home Artysta Jan Sebastian Bach

Jan Sebastian Bach

Jan Sebastian BachOpisWydarzeniaFani lubią też

Opis

Jan Sebastian Bach (1685-1750) to jeden z najbardziej wybitnych kompozytorów epoki baroku oraz artysty w dziejach muzyki. Czołowa postać rodu Bachów, wybitny wykonawca i jeden z najbardziej wpływowych kompozytorów.

 

Jan Sebastian Bach był ósmym dzieckiem muzyka Johanna Ambrosiusa BachaMarii Elisabeth Lämmerhirt. Jego rodzina posiadała długie tradycje muzyczne, sięgające XVI wieku. Oprócz jego ojca zawodowo muzyką zajmowali się też jego wujkowie. Byli organistami kościelnymi, muzykami nadwornymi i kompozytorami. Muzyczne zdolności mieli też synowie kompozytora.

Dzieciństwo Jana Sebastiana Bacha

W latach 1692–1695 Jan Sebastian chodził szkoły łacińskiej przy kościele św. Jerzego. W tym samym czasie ojciec uczył młodego Bacha gry na skrzypcach oraz klawesynie, a stryj Johann Christoph, organista w Georgenkirche w Eisenach uczył go  gry na organach. Bach był bardzo zdolnym uczniem i w krótkim czasie opanował sztukę gry na tych instrumentach. Matka Bacha zmarła w 1694 roku, a dziewięć miesięcy później, zmarł także jego ojciec.

 

Osierocony Jan Sebastian nie miał jeszcze 10 lat, gdy opiekę nad nim oraz jego bratem Johannem Jakobem, przejął najstarszy brat Johann Christoph organista w St. Michaeliskirche.

Twórczość Jana Sebastiana Bacha

W późniejszych latach Jan Sebastian Bach był kantorem w kościele św. Tomasza od końca maja 1723 roku i funkcję tę sprawował do śmierci. Jan Sebastian Bach jest autorem ponad 1000 znanych utworów,  Styl muzyczny kompozytora pod koniec jego życia uważany był za anachroniczny, a dzieła uważane za mało wartościowe.  Jan Sebastian Bach został ponownie zauważony przez Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, który w 1829 zaprezentował wykonanie Pasji według Św. Mateusza w Berlinie.

Koncerty muzyki klasycznej

Koncert muzyki klasycznej przyciągają wielu fanów tego gatunku muzycznego. Podczas wydarzeń można na nowo odkryć muzykę sławnych kompozytorów, w tym Jana Sebiastiana Bacha, którego twórczość prezentowana jest przez zdolnych artystów. 

 

Źródło zdjęcia: Własność publiczna

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też