Jan Borysewicz

Jan Borysewicz

Genialny i zdolny artysta, współzałożyciel jednego z najbardziej rozpoznawalnych zespołów lat 80. - Lady Pank. Muzykę miał we krwi, gdyż jego ojciec grał na perkusji w amatorskim zespole jazzowym. Choć początkowo chciał pójść w ślady rodzica, to ostatecznie jego atrybutem scenicznym stała się gitara. Mowa oczywiście o Janie Borysewiczu - muzyku, kompozytorze, autorze tekstów oraz liderze zespołu Lady Pank. 

Dzieciństwo i młodość Jana Borysewicza

Jan Borysewicz urodził się 17 kwietnia 1955 r. we Wrocławiu. Tam też spędził swoje dzieciństwo oraz wczesną młodość. Mając 14 lat uczęszczał na warsztaty perkusyjne w Chodzieży, jednak za namową starszego brata Andrzeja zamienił dotychczasowy instrument na gitarę. Technikę gry doskonalił we wrocławskim Domu Kultury, gdzie podczas jednego ze swoich występów zwrócił na siebie uwagę wokalisty zespołu Nurt - Jacka Barana. Muzyk zaproponował młodemu Jankowi dołączenie do ich grupy. Jego debiut wraz z zespołem miał miejsce w 1972 r., co oznacza, że karierę sceniczną zapoczątkował będąc jeszcze nastolatkiem. 

Jan Borysewicz - początki kariery 

Współpraca Borysewicza z zespołem Nurt nie trwała długo, bo raptem po kilku miesiącach odszedł on z grupy. W ciągu następnych lat grywał w wielu kapelach. Występował m.in. z pochodzącym z NRD duetem Katia und Roman, z którym koncertował na terenie Niemiec. Zasilił także składy formacji Ireneusza Dudka - Apokalipsa oraz grupy Super Pakt. W 1978 r. został gitarzystą zespołu Budka Suflera, z którym wydał trzy albumy studyjne. W tym czasie skomponował także jeden z największych przebojów grupy "Nie wierz nigdy kobiecie". Swoją przygodę z Budką Suflera zakończył ostatecznie w 1981 r. 

 

Kolejnym etapem kariery Borysewicza była współpraca z kolegą Andrzejem Mogielnickim, - autorem tekstów - z którym razem uformowali zespół o nazwie Żużel. W tym czasie skomponowali oni utwór pt. "Mała Lady Punk", który nagrany został w czasie sesji nagraniowej albumu "Układy" Izabeli Trojanowskiej, w krakowskim Teatrze STU. To właśnie ten utrzymany w stylu rockowym kawałek stał się pierwszym singlem zespołu Lady Pank i zwiastował przyszły styl grupy oraz jej charakter. 

Lady Pank i szczyt kariery

W 1982 r. dzięki Mogielnickiemu, Borysewicz poznał Janusza Panasewicza - przyszłego, wiodącego wokalistę zespołu Lady Pank. Skład grupy w początkowej działalności ulegał zmianom. Przewijali się przez niego m.in. tacy artyści jak: Andrzej Polak czy Paweł Milczarek. Ostatecznie do formacji Borysewicza, obok Stasiaka i Panasewicza, dołączyli nowi muzycy z Oddziału Zamkniętego: Jarosław Szlagowski oraz Paweł Mścisławski. 

 

To właśnie działalność w Lady Pank przyniosła Borysewiczowi największą popularność. Zespół wykonywał utwory z pogranicza rocka, łącząc w sobie elementy bluesa i reggae. W latach 1983 - 1986 stał się jednym z najpopularniejszych zespołów polskiej sceny muzycznej. Muzycy zagrali w tym czasie ogromną ilość koncertów na terenie Polski. Przez okres prawie 30 lat grupa zdążyła wydać 20 albumów, na których ukazały się kultowe przeboje rockowe tj.: "Zostawcie Titanica", "Kryzysowa Narzeczona", "Mniej niż zero" czy "Stacja Warszawa". 

Kariera solowa Jana Borysewicza i pozostała działalność

W latach 80. Borysewicz, pod szyldem Jan Bo, pracował nad swoim pierwszym solowym projektem. W 1988 r wydał album pt. "Królowa Ciszy", gdzie był kompozytorem całej muzyki oraz pełnił funkcję wokalisty. W 1992 r. ukazała się jego druga solowa płyta pod nazwą "Wojna w mieście", natomiast w 1995 - album "Moja Wolność". W 2010 r. Borysewicz wydał album "Miya". Do jego nagrania zaprosił inne znane gwiazdy estrady, m.in.: Piotra Cugowskiego oraz Urszulę Rembalską. 

 

Muzyk współpracował także nad projektem muzycznym z Pawłem Kukizem - byłm liderem zespołu Piersi. Ich wspólny album ukazał się w 2003 r. i odniósł spory sukces wśród odbiorców. Wydana płyta pokryła się platyną, a utwory pochodzące z tego krążka to m.in.: "Jest taki dzień", "Bo tutaj jest jak jest" oraz "Jeśli tylko chcesz"

Jan Borysewicz - życie prywatne 

Gitarzysta był dwukrotnie żonaty. Pierwszą żoną muzyka była Danuta Borysewicz, z którą ma córkę o imieniu Joanna. Z drugiego małżeństwa z Patrycją Sinkowską przyszła na świat jego kolejna córka Alicja. Po rozwodzie związał się z ponad 20 lat młodszą od siebie partnerką - Magdaleną Glinkowską, z którą związek zakończył się w 2009 r. 

Jan Borysewicz - ciekawostki 

 • Jan Borysewicz jest gitarzystą oburęcznym
 • Po odejściu z Budki suflera muzyk dostał propozycję dołączenia do zespołu Perfect. 
 • W wieku 16 lat pracował jako malarz pokojowy, aby wspomóc budżet rodzinny.
 • W młodości fascynował się grą Jimiego Hendrixa oraz Melisa Davisa, a jego idolem był Aleksander Mrożek z zespołu Nurt, którego zastąpił w trakcie swojego debiutu z grupą. 
 • Matka Borysewicza chorowała na stwardnienie rozsiane, a ojciec zmarł na skutek zawału serca.
 • Często bywa określany mianem "naczelnego skandalisty polskiego show biznesu" ze względu na wielokrotne występowanie w czasie koncertów pod wpływem alkoholu oraz publiczne obnażenie się na scenie w 1986 r. 
 • W 1985 roku Borysewicz doznał zawału serca, natomiast w 2005 po kolejnym ataku, przeszedł operację koronarografii, która zmusiła go do odstawienia używek i zmiany stylu życia. 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Jan Borysewicz: Jacek Królik, Michał Dąbrówka, Joanna Lazer, Andrzej Krzywy,

 

Jan Borysewicz - Często zadawane pytania

 • Jan Borysewicz ma 182 cm wzrostu.
 • Muzyk jest ojcem dwóch córek: Joanny i Alice.
 • Pełne nazwisko gitarzysty to: Jan Józef Borysewicz.
 • Najnowsza płyta nad którą pracował Borysewicz nosi nazwę LP40 i została wydana w 2021 r. wraz zespołem Lady Pank z okazji 40-lecia zespołu.
 • Pseudonim artystyczny Jana Borysewicza to "Jan Bo" - będący także szyldem jego solowego projektu.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Jan Borysewicz
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/