Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo3-majowka

Enej

EnejSzczegółyOpisWydarzeniaEnej - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Olsztyn
członkowie:
Piotr „Lolek” Sołoducha, Mirosław „Mynio” Ortyński, Paweł „Bolek” Sołoducha, Piotr „Pancur” Pankowski, Jakub „Czaplay” Czaplejewicz, Łukasz „Długi” Przyborowski, Damian „Pinki” Pińkowski, Kornel Kondrak
dyscyplina:
zespół folk-rockowy
social media:

Opis

Enej to polsko-ukraiński zespół grający muzykę z pogranicza folku, rocka, ska, punku i szeroko rozumianej alternatywy ukraińskiej.

 

Założyli go w 2002 roku w Olsztynie bracia Piotr i Paweł Sołoduchowie oraz ich przyjaciel Łukasza Kojrysa, który objął funkcję menadżera zespołu. Zespół Enej, ze względu na pochodzenie części składu zespołu, czerpie inspiracje z kultury ukraińskiej. Nazwa grupy pochodzi od imienia Eneja – głównego bohatera Eneidy Iwana Kotlarewskiego, wesołego kozaka podróżującego po świecie, którego losy są podobne do losów Eneasza ukraińskiej trawestacji utworu Wergiliusza.

Enej koncert online 

Zapraszamy do wysłuchania utworu Ostatni raz zespołu Enej, który wykonali w 2020 roku. Stream poniżej. 

 

Rozwój kariery zespołu Enej

Rozwój kariery zespołu przypada na 2005 rok. Od tego czasu rozpoczęli intensywnie pracować nad stylistyką, czemu służyło poszukiwanie nowych instrumentów i nowego brzmienia.

 

W 2006 Enej z powodzeniem wziął udział w konkursie festiwalu Union of Rock Węgorzewo 2006. Występ został zauważony i doceniony przez dziennikarzy, którzy swoje uznanie wyrazili nagrodą przyznaną dla olsztyńskiej formacji. W tym samym roku zespół dwa razy zdobył nagrodę publiczności na festiwalu Fiesta Borealis w Oleckuoraz na festiwalu Kierunek Olsztyn. Koncerty Enej są bardzo popularne wśród polskiej publiczności, która z niecierpliwością czeka na kolejny występ muzyków.

Obecny skład zespołu Enej tworzą

  • Piotr „Lolek” Sołoducha – śpiew, akordeon

  • Mirosław „Mynio” Ortyński – gitara basowa, śpiew

  • Paweł „Bolek” Sołoducha – instrumenty perkusyjne

  • Jakub „Czaplay” Czaplejewicz – puzon

  • Łukasz „Długi” Przyborowski – trąbka

  • Damian „Pinki” Pińkowski – saksofon, klarnet

  • Kornel Kondrak – perkusja

  • Piotr „Panzer” Pankowski – gitara elektryczna akustyczna

 

Wydarzenia

Enej - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Enej?

Miejscowości, w których Enej wystąpi w najbliższym czasie: Rzeszów, Białystok.

Kto wchodzi w skład zespołu muzycznego Enej?
Enej jest polsko-ukraińskim zespołem muzycznym, który tworzy muzykę alternatywną. Został założony w 2002 roku, w Olsztynie, przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz Łukasza Kojrysa, który jest menadżerem zespołu. Poza osobami wymienionymi powyżej członkami zespołu Enej są: Mirosław Ortyński, Piotr Pankowski, Jakub Czaplejewicz, Łukasz Przyborowski, Damian Pińkowski, oraz Kornel Kondrak.
Skąd pochodzi nazwa Enej?
Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera poematu Iwana Kotlarewskiego "Eneida", Eneja, wesołego kozaka podróżującego po świecie. Zespół fascynował się kulturą ukraińska, gdyż część jego członków ma ukraińskie korzenie.
k nazywała się pierwsza płyta, wydana przez zespół Enej?
Pierwszy album, wydany przez zespół Enej, nazywa się nazwę "Ulice". Został wydany 17.11.2008 przez wytwórnię płytową "Czemu nie Records". Zawiera 15 premierowych piosenek, w tym jeden utwór bonusowy "Kortawiada" - który stał się hymnem olsztyńskich juwenaliów. Album znalazł się na 21 miejscu oficjalnej listy sprzedaży detalicznej (OLiS). Płyta była promowana utworem "Ulice" oraz "Komu".
Czy zespół Enej brał udział w programach typu talent show?
W 2011 zespół Enej brał udział w programie Must be the Music. Tylko muzyka, gdzie dostał się do finału, w którym zajął pierwsze miejsce, pokonując Conrada Yaneza oraz Tomasza Dolskiego. Zaprezentowali tam utwór "Radio Hello", który zyskał ogromną popularność w polskich, oraz ukraińskich rozgłośniach radiowych. Zajął pierwsze miejsce w plebiscycie RMF FM, w kategorii Przebój Lata 2011 roku.

Fani lubią też

Zobacz też