Emilian Kamiński
Szczegóły
Opis
Emilian Kamiński (ur. 10 lipca 1952 roku, zm. 26 grudnia 2022 roku) – aktor i reżyser, założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica, którego był dyrektorem.
Dorobek artystyczny Emiliana Kamińskiego
Emilian Kamiński miał w swoim dorobku ponad setkę ról teatralnych, filmowych i musicalowych. Był absolwentem warszawskiej PWST, którą ukończył z wyróżnieniem w 1975 roku. Na scenie zadebiutował rolą Pawła w „Pierwszym dniu wolności” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli.
W latach 1977-83 Emilian Kamiński trafił pod skrzydła Adama Hanuszkiewicza, ówczesnego dyrektora Teatru Narodowego, gdzie zagrał w wielu spektaklach, często będących inscenizacją klasyki, między innymi w sztukach Fredry, Słowackiego, Mickiewicza, Kochanowskiego, Dostojewskiego, Moliera, Boccaccia oraz Moniuszki.
Od 1983 roku na trzynaście lat związał się z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie m.in. zadebiutował jako reżyser spektaklem „Słodkie miasto” S. Poliakoffa, był pomysłodawcą oraz współreżyserem (wraz z Wojciechem Młynarskim) słynnego spektaklu „Brel” wg piosenek Jacquesa Brela.
Występował także gościnnie w warszawskich teatrach: Komedia, Rozmaitości, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera (gdzie odniósł sukces jako Janosik w muzycznym przedstawieniu Ernesta Brylla „Na szkle malowane” w reż. Krystyny Jandy oraz zagrał w swojej autorskiej sztuce „Romans” w reż. Roberta Glińskiego), Muzycznym Roma, Studio Buffo (jako Pan Capuletti w głośnym musicalu Janusza Józefowicza „Romeo i Julia”). W 1997 roku powrócił do Teatru Narodowego. W stanie wojennym był jednym z współtwórców oraz wykonawców nieakceptowanego przez władze PRL Teatru Domowego.
Teatr Kamienica Emiliana Kamińskiego
Emilian Kamiński był właścicielem i dyrektorem prywatnego Teatru Kamienica przy al. Solidarności 93, który powołał do życia 27 marca 2009. W Teatrze realizował wiele pozycji repertuarowych, zarówno jako aktor („W obronie jaskiniowca”, „Wieczór kabaretowy Emiliana Kamińskiego”, „Apel Katyński”, „Wroniec”, „Testament cnotliwego rozpustnika”, „Romanse… Romanse…”, „I tak Cię kocham”) jak i reżyser oraz opiekun artystyczny („Piękne Panie i Panowie”, „Ordonka z Kamienicy”, „Botox”, „Mleko”, „Testament cnotliwego rozpustnika”, „Apel Katyński”, „Romanse… Romanse…”, „I tak Cię kocham”, „Czarne serca”, „Porwanie Sabinek”). Ostatnimi jego dziełami były „ZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia” oraz „Don Kichot z kamienicy”.
Emilian Kamiński w filmie
Dorobek filmowy Emiliana Kamińskiego to kilkadziesiąt ról znanych zarówno z dużego ekranu jak i z telewizji. Olbrzymią popularność przyniosła mu rola malarza Jerzego w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szaleństwa Panny Ewy” (1985). W ostatnich latach dużą sympatię publiczności przyniosła mu rola Bociana w komediach Jacka Bromskiego „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”.
Nagrody Emiliana Kamińskiego
W 1993 roku na XXVII Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu otrzymał Grand Prix oraz nagrodę publiczności za monodram „Kontrabasista” wg Patricka Süskinda. W 2002 roku na II Krajowym Festiwalu Teatru PR i TV Dwa Teatry w Sopocie zdobył wyróżnienie dla autorskiego słuchowiska „Romans”, a w 2004 roku na XLIII Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych otrzymał II miejsce w plebiscycie publiczności na najlepszą rolę męską – za kreację Kempa w przedstawieniu „Czuwanie” Morrisa Panycha.
W 2005 roku Emilian Kamiński został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2007 roku odebrał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 4 grudnia 2007 za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Emilian Kamiński został też odznaczony honorowym dyplomem Prezydenta RP, otrzymał Medal Europejski BCC a także tytuł Europejczyka Roku 2009 przyznany przez Monitor Unii Europejskiej, Wektor Biznesu Konfederacji Pracodawców RP, specjalne wyróżnienie w Konkursie Przedsiębiorca Ernst&Young, nagrodę Pozytywista Roku 2010 Fundacji Wokulskiego oraz Medal św. Alberta. W 2014 został ponownie odznaczony przez prezydenta RP Orderem Polonia Restituta.
Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń
Fani lubią też
Jarosław Tyrański
Michał Barczak
Szymon Bobrowski
Edmund Krempiński
Maciej Kowalewski
Mateusz Rzeźniczak
Marek Sadowski
Daniel Józek Kuczaj
Kazimierz Kaczor
Mikołaj Grabowski
Robert Wabich
Marek Siudym
Marek Kalita
Tomasz Dutkiewicz
Paweł Koślik
Marcin Franc
Stefan Pawłowski
Maciek Tomaszewski
Krzysztof Godlewski
Krzysztof Knapczyk