Na czasie

voucher-kinowy-heliosfilharmonia-dowcipumemorial-kamili-skolimowskiejroztanczony-narodowygala-kswharry-potter-symfonicznie
Home Artysta Emilian Kamiński

Emilian Kamiński

Sprawdź wydarzenia
Emilian KamińskiSzczegółyOpisWydarzeniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce urodzenia:
Warszawa
dyscyplina:
aktor filmowy, teatralny, musicalowy oraz reżyser

Opis

Emilian Kamiński (ur. 10 lipca 1952 roku, zm. 26 grudnia 2022 roku) – aktor i reżyser, założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica, którego był dyrektorem.

Dorobek artystyczny Emiliana Kamińskiego

Emilian Kamiński miał w swoim dorobku ponad setkę ról teatralnych, filmowych i musicalowych. Był absolwentem warszawskiej PWST, którą ukończył z wyróżnieniem w 1975 roku. Na scenie zadebiutował rolą Pawła w „Pierwszym dniu wolności” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli.

W latach 1977-83 Emilian Kamiński trafił pod skrzydła Adama Hanuszkiewicza, ówczesnego dyrektora Teatru Narodowego, gdzie zagrał w wielu spektaklach, często będących inscenizacją klasyki, między innymi w sztukach Fredry, Słowackiego, Mickiewicza, Kochanowskiego, Dostojewskiego, Moliera, Boccaccia oraz Moniuszki.

Od 1983 roku na trzynaście lat związał się z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie m.in. zadebiutował jako reżyser spektaklem „Słodkie miasto” S. Poliakoffa, był pomysłodawcą oraz współreżyserem (wraz z Wojciechem Młynarskim) słynnego spektaklu „Brel” wg piosenek Jacquesa Brela.

Występował także gościnnie w warszawskich teatrach: Komedia, Rozmaitości, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera (gdzie odniósł sukces jako Janosik w muzycznym przedstawieniu Ernesta Brylla „Na szkle malowane” w reż. Krystyny Jandy oraz zagrał w swojej autorskiej sztuce „Romans” w reż. Roberta Glińskiego), Muzycznym Roma, Studio Buffo (jako Pan Capuletti w głośnym musicalu Janusza Józefowicza „Romeo i Julia”). W 1997 roku powrócił do Teatru Narodowego. W stanie wojennym był jednym z współtwórców oraz wykonawców nieakceptowanego przez władze PRL Teatru Domowego.

Teatr Kamienica Emiliana Kamińskiego 

Emilian Kamiński był właścicielem i dyrektorem prywatnego Teatru Kamienica przy al. Solidarności 93, który powołał do życia 27 marca 2009. W Teatrze realizował wiele pozycji repertuarowych, zarówno jako aktor („W obronie jaskiniowca”, „Wieczór kabaretowy Emiliana Kamińskiego”, „Apel Katyński”, „Wroniec”, „Testament cnotliwego rozpustnika”, „Romanse… Romanse…”, „I tak Cię kocham”) jak i reżyser oraz opiekun artystyczny („Piękne Panie i Panowie”, „Ordonka z Kamienicy”, „Botox”, „Mleko”, „Testament cnotliwego rozpustnika”, „Apel Katyński”, „Romanse… Romanse…”, „I tak Cię kocham”, „Czarne serca”, „Porwanie Sabinek”). Ostatnimi jego dziełami były „ZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia” oraz „Don Kichot z kamienicy”.

Emilian Kamiński w filmie 

Dorobek filmowy Emiliana Kamińskiego to kilkadziesiąt ról znanych zarówno z dużego ekranu jak i z telewizji. Olbrzymią popularność przyniosła mu rola malarza Jerzego w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szaleństwa Panny Ewy” (1985). W ostatnich latach dużą sympatię publiczności przyniosła mu rola Bociana w komediach Jacka Bromskiego „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”.

Nagrody Emiliana Kamińskiego 

W 1993 roku na XXVII Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu otrzymał Grand Prix oraz nagrodę publiczności za monodram „Kontrabasista” wg Patricka Süskinda. W 2002 roku na II Krajowym Festiwalu Teatru PR i TV Dwa Teatry w Sopocie zdobył wyróżnienie dla autorskiego słuchowiska „Romans”, a w 2004 roku na XLIII Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych otrzymał II miejsce w plebiscycie publiczności na najlepszą rolę męską – za kreację Kempa w przedstawieniu „Czuwanie” Morrisa Panycha.

W 2005 roku Emilian Kamiński został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2007 roku odebrał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 4 grudnia 2007 za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Emilian Kamiński został też odznaczony honorowym dyplomem Prezydenta RP, otrzymał Medal Europejski BCC a także tytuł Europejczyka Roku 2009 przyznany przez Monitor Unii Europejskiej, Wektor Biznesu Konfederacji Pracodawców RP, specjalne wyróżnienie w Konkursie Przedsiębiorca Ernst&Young, nagrodę Pozytywista Roku 2010 Fundacji Wokulskiego oraz Medal św. Alberta. W 2014 został ponownie odznaczony przez prezydenta RP Orderem Polonia Restituta.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też