Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Chair

ChairOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

W skład Chair wchodzi Cura, któzy mieszka w stolicy Polski i nagrywa viralowe filmiki o poszukiwaniu szczęścia na TikToku oraz Hubert, który mieszka w Kopenhadze i prowadzi dwa inne projekty muzyczne. Obaj z wykształcenia są inżynierami, ale uwielbiają kreatywność i ludzi, przez co połączyła ich pasja do tworzenia muzyki. Co ciekawe, do pewnego czasu nie grali nigdy w jednym pomieszczeniu razem. Wszystkie ich utwory powstawały osobno, a przesyłali je sobie wetransferem. 

Skąd pomysł na nazwę? Z miłości do krzeseł oczywiście! Wszystko zaczęło się od rozmów na Instagramie, których tematem były właśnie krzesła. Nikogo więc nie zaskoczy, że właśnie angielski odpowiednik tego słowa, czyli Chair, wybrali na nazwę swojego projektu. Ich mottem przewodnim jest "Nie rzeczy, a ludzie", co jest niezłym paradoksem, jeśli brać pod uwagę ich miłość do krzeseł. Hubert interesuje się krzesłami od kilku lat. Fascynuje go design, ergonomia, wygoda i materiały. Przegląda różne estetyki i kolory. Cura dodaje, że gdyby nie krzesła, ludzie musieliby stać, więc nic dziwnego, że tak bardzo lubią te codzienne przedmioty. 

Chair - początki kariery

Ich kariera rozpoczęła się od tego, że Cura wysłał Hubertowi próbkę swojej muzyki. Ten zmienił ją bardzo i powstało coś jeszcze fajniejszego. To zrodziło myśl, że powinni razem stworzyć jakiś kawałek. Mimo tego, że dzieli ich wiele kilometrów, jest między nimi tak dobra energia, że projekt ma szansę przetrwania. Hubert ma swoje studio nagraniowe, ale ich muzyka powstaje zupełnie inaczej. Cura nagrywa iPhone'em i potem przesyła pliki Hubertowi, który przerabia je, dogrywa instrumenty i dodaje coś od siebie. Cura odsłuchuje, mówi co mu się nie podoba i szukają razem kompromisu, aż w końcu udaje się stworzyć nowy utwór. 

Według słuchaczy ich muzyka to dreampop. Za to Cura twierdzi, że to bardziej postpunk w połączeniu z hyperpopem i dreampopem. W tekstach opowiadają o tym, co czują, jakie są ich marzenia, potrzeby wewnętrzne oraz o byciu sobą w tych trudnych czasach. Tworzenie piosenek zajmuje im dużo czasu, dlatego na pierwszą płytę trzeba było długo czekać. Hubert w wywiadzie powiedział, że ważniejsze są dla nich pojedyncze piosenki i single niż cały album muzyczny. Choć cały projekt wydaje się luźny i spontaniczny, muzycy podchodzą do niego na poważnie. 

 

Chair - dyskografia

Swój pierwszy singiel wypuścili w 2021 roku. Nosi on tytuł "Happiness" i trwa przeszło trzy minuty, co jest fascynujące, jeśli wziąć pod uwagę, że muzycy nie spędzili ani minuty w tym samym pomieszczeniu podczas nagrywania piosenki. 

Drugi singiel zespołu Chair to "Love ad". Trzecia piosenka i zarazem ostatnia, która powstała w 2021 roku to "Być być razem (śnieg na święta)", którą stworzyli z Eurodankiem, Ewą Sad i Franzem Egalem. 

Pierwsza piosenka z 2022 roku to "Say it again". Jej okładka nawiązuje do memów. Później powstały remiksy tej piosenki, za co muzycy byli wdzięczni, bo według nich remiksy sprawiają, że ludzie chcą posłuchać oryginału.

Ich pierwszy album miał premierę w 2022 roku i znalazło się na nim 7 utworów:

  • "Say it again",
  • "Money",
  • "Good / bad screen",
  • "Black oil",
  • "Closure",
  • "Love ad",
  • "Happiness".

Kolejny singiel ukazał się w 2022 roku i nosił tytuł "I heart Cię (przez te kilka dni)". Muzycy nagrali go z Klawo i sprzedawali koszulki z tytułem piosenki. 

Ich najnowsza piosenka to "A card... is for u", która została nagrana z hage-o. Jej premiera miała miejsce w 2023 roku.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jaki jest najpopularniejszy utwór zespołu Chair?
Ich najczęściej słuchana piosenka do "Love ad".
Dlaczego Chair nazywają siebie zespołem, a nie duetem?
Ponieważ w swojej twórczości chętnie nawiązują współprace z innymi ludźmi.
Jaki gatunek muzyki tworzy Chair?
Według niektórych to dreampop, według innych postpunk, a muzycy w końcu określili go jako country-corn-punk.
Jaka jest tematyka piosenek Chair?
Choć opowiadają o lękach i uczuciach, ich teksty są często pełne groteski i memów.
Z jakim wydawnictwem współpracuje Chair?
Z Tygrysy Records.

Fani lubią też

Zobacz też