Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaagnieszka-chylinskaopener-festivalheilungdawid-podsiadlo
Home Artysta Andrés Coll

Andrés Coll

Andrés CollOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Andrés Coll - kim jest ten młody artysta?

Andrés Coll urodził się na Ibizie. Jest utalentowanym wibrafonistą. Łączy niezwykły zmysł muzyczny, grę na wibrafonie i niemal stoickie zaangażowanie w muzykę. W dzieciństwie był członkiem lokalnego zespołu folkowego. Dołączył do niego, gdy miał około 9, może 10 lat. Sam dokładnie tego nie pamięta. Nie było to miejsce, w którym miałby zdobywać "akademicką" wiedzę muzyczną. Zamiast tego młodzi muzycy dobrze się bawili. To właśnie wtedy uświadomił sobie, jak szerokie korzenie zapuściła jego rodzima muzyka. Z czasem z młodego chłopaka przeradzał się w niezwykle utalentowanego mężczyznę, który gra na instrumencie, jest kompozytorem i poświęca się folklorowi, muzyce współczesnej, nowoczesnemu jazzowi... a to wszystko łączy ze swobodną improwizacją. Jego otwarty umysł sprawia, że tworzona przez niego muzyka trafia do serc nawet największej elity muzycznej z całego świata.

Andrés Coll - początki kariery i dalszy rozwój

Jego kariera rozpoczęła się wraz z dołączeniem do zespołu folkowego. Jeździł wtedy na różne folkowe festiwale. Zespół podróżował po Walencji, Majorce, Galicji, Maladze i wielu innych miejscach. Andrés Coll mógł podziwiać inne zespoły folkowe, których występy miały na niego niebagatelny wpływ. 

Później zaczął grać z lokalnym zespołem symfonicznym na Ibizie. Wtedy też zaczął improwizować i tworzyć własną muzykę. Jak sam opowiadał, nie ważne, co grał zespół, sam zawsze dodawał coś od siebie. Nigdy za dużo i nigdy za mało. Chciał po prostu, by muzyka była mniej "automatyczna", a bardziej żywa. Dyrektorzy nigdy się tym nie przejmowali. Albo nie zdawali sobie z tego sprawy, albo nie mieli nic przeciwko. Dzięki temu mógł nauczyć się wysublimowanej improwizacji, która w późniejszym czasie zaczęła być coraz bardziej ceniona. 

Jednak pomimo talentu, nie wiedział, co tak naprawdę chciałby grać i jaką muzykę tworzyć. Chciał stworzyć własny zespół, ale nie miał na niego pomysłu. Dopiero, gdy usłyszał Roya Ayersa, który grał na wibrafonie, poczuł, że to jest właśnie to. Uczył się gry, jednocześnie kończąc szkołę średnią i aplikując na uniwersytet. Przez cały czas jednak zależało mu bardziej na tworzeniu muzyki, która nawiązywałaby do folkloru.

Andrés Coll - twórczość

W końcu Andrés Coll zaczął samodzielnie komponować melodie, szukać harmonii oraz rytmów. Chciał, by jego muzyka była autentyczna, niewymuszona i pochodząca z jego wnętrza - taka, która wyraża emocje. W końcu uznał, że stworzy nowy gatunek muzyczny, który będzie łączył wszystkie elementy jego wizji. Tworzy więc utwory, które nawiązują do folku z Ibizy oraz innych części świata. Muzyk znajduje podobne brzmienia i rytmy w różnych zakątkach naszego globu. 

Nadszedł moment, w którym udało mu się stworzyć zespół. Składa się on z przedstawicieli przeróżnych folklorów:

  • Majid tworzy muzykę związaną z folklorem Gnawy, 
  • Mateusz skupia się na folklorze środkowoeuropejskim,
  • Ramon gra na perkusji, czym łączy wszystkie elementy w całość.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Na jakich instrumentach gra Andrés Coll?
Muzyk potrafi grać na perkusji, wibrafonie oraz marimbie.
Czym dla Andrésa Colla jest muzyka folkowa?
To dla niego klucz to otwarcia umysłów ludzi. Tworzy muzykę, bo ją uwielbia.
Jak nazywa się gatunek muzyczny, który wymyślił Andrés Coll?
Nazywa się folk+vanguardism.

Fani lubią też

Zobacz też