Na czasie

voucher-kinowy-heliosopener-festivaldawid-podsiadlohans-zimmerbody-worlds-vitalagnieszka-chylinska
Home Miejsce Park w Świerklańcu / Pałac Kawalera

Park w Świerklańcu / Pałac Kawalera

Świerklaniec, Parkowa 30
Park w Świerklańcu / Pałac KawaleraOpisWydarzeniaFAQObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Park w Świerklańcu znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie, mieszczącej się w powiecie tarnogórskim (województwo śląskie), 12 km od zjazdu do autostrady A1 oraz 13 km do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach. 

Park w Świerklańcu – historia

Park w Świerklańcu to zabytkowy obszar o powierzchni całkowitej wynoszącej 180 hektarów. Jego historia sięga XVIII wieku, a pierwotne założenie datuje się na lata 1670–1680, gdy ówcześni właściciele z rodu Henckel von Donnersmarck stworzyli park obok już istniejącego zamku. Obszar ten pozostawał w posiadaniu rodu Henckel von Donnersmarck aż do roku 1945. Na obszarze parku znajdował się również pałac „Mały Wersal”, który niestety uległ zniszczeniu w tym samym roku. 

Na terenie parku znajduje się Pałac Kawalera wzniesiony w latach 1903–1906, który reprezentuje styl francuskiego neobaroku. Ten historyczny obiekt został zapisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego, co podkreśla jego wartość kulturową i historyczną. Architektoniczna forma pałacu wzbogaca krajobraz Świerklańca, jednocześnie stanowiąc istotny element dziedzictwa architektonicznego regionu. Pałac Kawalera można zwiedzać z przewodnikiem w dni robocze oraz w weekendy po uprzedniej rezerwacji telefonicznej.

W miejscu jakim jest Park w Świerklańcu atrakcje dostępne dla odwiedzających to także zabytkowy Kościół Dobrego Pasterza, ruiny starego zamku, amfiteatr, nieistniejący Mały Wersal, kajakowania, rybaczówka, stary folwark pałacowy, rzeźby Fremieta, maszt Kordegarda i Urząd Stanu Cywilnego. Do tego kluczowym miejscem jest Jezioro Świerklańskie, punkt widokowy na jezioro oraz fontanna „Trzy Nimfy”.

Park w Świerklańcu – wydarzenia

Odbywające się w takim miejscu jak Park w Świerklańcu wydarzenia to głównie imprezy na świeżym powietrzu. W ostatnich latach do Świerklańca zjeżdżali się uczestnicy wielu plenerowych wydarzeń takich jak: Spotkanie z Mikołajem i jarmark świąteczny, rodzinny bieg, święto myśliwych, jeźdźców i leśników Hubertus, wiele edycji kina parkowego, rajdy rowerowe Tour de Świerklaniec, noc nietoperzy, zloty food trucków, zawody biegowe Piona Gwidona oraz Dożynki Gminne w Świerklańcu. 

Park w Świerklańcu – koncerty

Odbywające się w miejscu jakim jest Park w Świerklańcu koncerty przyciągały takich artystów jak Stanisława Celińska, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Krzysztof Ścierański, Sophie Tori oraz Bernadeta Kowalska. Wśród goszczących tam zespołów, warto wymienić m.in. The Neighbours, Prowokalni, Duo Vitare, Talizman, Avista czy tarnogórski Big Band.

Poza wymienionymi eventami, w Pałacu Kawalera na terenie Parku w Świerklańcu odbywają się koncerty Walentynkowe, Koncerty ze smakiem z udziałem Eweliny Szybilskiej i Kwintetem Śląskich Kameralistów, Koncert galowy Świerklanieckich spotkań chóralnych i wiele innych.

Park w Świerklańcu – bilety

W ostatnich latach Park w Świerklańcu bilety dystrybuował wyłącznie na płatne koncerty, czy też wydarzenia, które zakupywało się w kasach Gminnego Ośrodka Kultury w Świerklańcu. Na zwiedzanie z przewodnikiem Parku w Świerklańcu i Pałacu Kawalerów nie były do niedawna potrzebne bilety.

Tradycyjne rajdy pozostały do dyspozycji zwiedzających przez kolejne tygodnie, jednak udział w nich jest już teraz płatny. To dotyczy przewodników podczas zwiedzania, nie samego wstępu do parku. Środki pozyskane z opłat za bilety mają być przeznaczone na podniesienie jakości kolejnych wycieczek.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

FAQ

Gdzie znajduje się Park w Świerklańcu?
Park w Świerklańcu znajduje się w miejscowości Świerklaniec w powiecie tarnogórskim, w województwie Śląskim.
Jakie wydarzenia odbywają się w Parku w Świerklańcu?
W miejscu jakim jest Park w Świerklańcu wydarzenia dotyczą w dużej mierze zwiedzania terenu wraz z przewodnikiem lub bez niego, oraz odbywają się tu atrakcje związane z aktywnością ruchową, a także koncerty ze znanymi artystami oraz lokalnymi wykonawcami muzycznymi.
Kiedy otworzono Park w Świerklańcu?
Pierwotny Park w Świerklańcu został założony w latach 1670–1680 przez ówczesnych właścicieli z rodu Henckel von Donnersmarck obok istniejącego wtedy zamku.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też