Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaagnieszka-chylinskaopener-festivalheilungdawid-podsiadlo
Home Artysta Ricky Martin

Ricky Martin

Ricky MartinOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Ricky Martin to puertorykański wokalista i aktor. Urodził się w 1971 roku w San Juan w Puerto Rico. Jako dziecko grał w reklamach.

Ricky Martin i rozwój kariery muzycznej

Ricky Martin w wieku 12 lat został przyjęty do boysbandu o nazwie „Menudo”, z którym koncertował po świecie i nagrał 11 albumów. Opuścił grupę w wieku 17 lat. Po ukończeniu szkoły przeprowadził się do Meksyku, gdzie dostał pracę w teatrze, a później w telenoweli. Podpisał kontrakt z wytwórnią Sony Discos i w 1991 roku wydał debiutancki album o nazwie „Ricky Martin”. Płyta pokryła się złotem w pięciu krajach Ameryki Południowej.

 

W 1994 roku Martin przeprowadził się do Los Angeles, gdzie grał w serialach. W 1995 roku wydał album „A Medio Vivir”, który pokrył się 6-krotną platyną w Argentynie, 4-krotną w Hiszpanii, a także złotem w Stanach Zjednoczonych. Po tym sukcesie Martin otrzymał rolę w musicalu „Nędznicy” na Broadwayu, w którym grał przez 11 tygodni.

 

Przełomem w karierze artysty był występ podczas finału Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 1998 roku. Martin wykonał piosenkę „La copa de la vida”. Jego występ był transmitowany dla ponad miliarda widzów, a utwór trafił na pierwsze miejsce światowych list przebojów. W tym samym roku ukazał się album „Vuelve”, który jako pierwszy w karierze artysty trafił na listy amerykańskich list przebojów. W Stanach płyta pokryła się platyną, a w Hiszpanii 6-krotną platyną.

 

Ponadto Martin wystąpił na ceremonii rozdania nagród Grammy, podczas której sam również zdobył statuetkę za najlepszy popowy album hiszpańskojęzyczny. Aby podbić amerykański rynek, Martin wydał anglojęzyczną płytę „Ricky Martin” w 1999 roku. Znalazł się tam jego największy hit „Livin' la Vida Loca”. Piosenka ta zapoczątkowała erę popularności latynoskiego popu i przetarła ścieżkę wykonawcom takim Enrique Iglesias czy Shakira.

 

Rok później przyszedł jeszcze większy sukces – kolejna anglojęzyczna płyta „Sound Loaded”, na której znalazła się piosenka „She Bangs” oraz duet z Christiną Aguilerą - „Nobody Wants to Be Lonely”. Album pokrył się podwójną platyną w Stanach Zjednoczonych i znalazł się na pierwszym miejscu listy Billboard 200. Ostatni album artysty - „A Quien Quiera Escuchar” pochodzi z 2015 roku.

Ricky Martin w Polsce

Ricky Martin w Polsce wystąpił dwukrotnie – w 2003 roku w sopockiej Operze Leśnej oraz w trójmiejskiej Ergo Arenie w roku 2018. Koncerty Ricky'ego Martina są okazją, aby usłyszeć największe przeboje z repertuaru artysty takie jak między innymi Lavin'La Vida Loca czy She Bangs.

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Kiedy urodził się Ricky Martin?
Enrique „Ricky” José Martín Morales, urodzony 24 grudnia 1971 roku w San Juan, jet portorykańskim wokalistą popowym i aktorem.
Jaką muzykę tworzy Ricky Martin?
Ricky Martin tworzy muzykę latynoamerykańską w gatunku pop.
Jaki pierwszy album wydał Ricky Martin?
Pierwszy album artysty nazywał się "Ricky Martin". Album miał swoją premierę 26 listopada 1991 roku. Krążek został sprzedany w ilości 500.000 egzemplarzy na całym świecie.
Jak rozpoczęła się kariera aktorska Rickyego Martina?
Ricky Martin w wieku 5 lat pracował jako dziecięcy model. Występował wtedy w sztukach teatralnych, reklamach telewizyjnych i śpiewał w kościelnym chórze. Gdy wyjechał do Meksyku, wystąpił jako Pablo Loredo w telenoweli Alcanzar una estrella i Alcanzar una estrella II.
Czy Ricky Martin występował w Polsce?
Ricky Martin w 2003 roku wystąpił w Polsce na 40. edycji Sopot Festival. Po raz drugi wystąpił w hali Ergo Arena w Gdańsku 7 września 2018 roku.

Fani lubią też

Zobacz też