Newsletter

Na czasie

drift-mastersopener-festivalred-hot-chili-peppershans-zimmerstingspotkanko

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Artysta Republika

Republika

RepublikaOpisWydarzeniaFani lubią też

Opis

Republika to zespół rockowy, często określany także jako nowofalowy (z angielskiego new wave). Jego poprzednikiem był zespół Res Publica, który w 1979 roku zadebiutował na sopockim przeglądzie „Muzyki Młodej Generacji”. Początkowo liderem był wokalista i gitarzysta Jan Kastor, który później opuścił grupę, a jego miejsce zajął grający dotychczas na flecie Grzegorz Ciechowski. To głównie dzięki jego tekstom zespół zaczął odnosić sukcesy. Zmieniła się także jego nazwa.

Koncerty Republiki

Pierwszym ważnym koncertem Republiki był występ w znanym warszawskim klubie studenckim „Riviera”. Został świetnie przyjęty i zapoczątkował falę popularności Republiki. Ich piosenki, takie jak „Biała flaga”,Telefony”, „Kombinat” czy „Sexy Doll” zdobyły listy przebojów. W 1983 roku ukazał się debiutancki płyta zespołu Republika Nowe sytuacje”, a rok później kolejna - „Nieustanne tango”. Dwa lata później zespół rozpadł się w trakcie nagrywania trzeciej płyty, a materiał ten znalazł się na pierwszej solowej płycie Ciechowskiego - „Obywatel G.C.” Pozostali członkowie założyli zespół „Opera”.

Ponowne zjednoczenie członków zespołu Republika 

Muzycy zjednoczyli się ponownie w 1990 roku. Wystąpili w Opolu na koncercie podsumowującym polski rock lat 80. W 1993 roku ukazał się pierwszy od lat album z nowym materiałem - „Siódma pieczęć”, a dwa lata później kolejny - „Republika marzeń”. Oba odchodziły od gatunku new wave. Powrotem do korzeni był wydany w 1998 roku płyta „Masakra”, z którego pochodzi między innymi utwór „Mamona”. Przez kolejne lata grupa grała coraz mniej, a śmierć Grzegorza Ciechowskiego w 2002 roku ostatecznie zakończyła jej działalność.


Swoją ogromną popularność zespół zawdzięcza wartościowym i trafnie opisującym rzeczywistość tekstom, oryginalnym nawet na skalę światową stylu muzycznym oraz opiece profesjonalnego menadżera, który dobrze kreował wizerunek i prowadził ich karierę. Obecnie twórczość Republiki jest często wykonywana przez innych artystów, aby przypomnieć twórczość tego wyjątkowego zespołu, który przez lata działalności zdobył szerokie grono fanów.

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźŚląskieWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn