Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Pianohooligan

Pianohooligan

PianohooliganOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Piotr Orzechowski, który kryje się pod pseudonimem artystycznym Pianohooligan, jest kompozytorem oraz pianistą jazzowym. Zainteresowanie grą na pianinie kiełkowało w artyście już od najmłodszych lat. Efektem tego jest długa lista nagród i albumów, które przyniosły mu jeszcze większą sławę.

Pianohooligan – sylwetka artysty

Pianohooligan to alter-ego Piotra Orzechowskiego. Pianista i kompozytor urodził się w 1990 roku w Krakowie. Gry na pianinie uczył się on już od 5 roku życia. Orzechowski uczęszczał do szkoły muzycznej, co pozwoliło mu rozwinąć skrzydła. Dwukrotnie wygrał Ogólnopolski Festiwal Instrumentalistów i Multiinstrumentalistów w Krakowie (1998 i 1999). Już wtedy zaproponował zgromadzonemu jury utwory własnej kompozycji. Kontynuował swoją naukę w liceum, w klasie fortepianu, gdzie doskonalił swoje umiejętności. W późniejszych latach założył zespół Piotr Orzechowski Quintetz którym również odniósł wiele sukcesów. Ukończył on także studia na kierunku filozoficznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. 

Pianohooligan – początki kariery

Prawdziwy przełom w karierze Piotra Orzechowskiego przyniósł rok 2007. Wówczas jego zespół wystąpił na Krokus Jazz Festival, co zakończyło się otrzymaniem nagrody indywidualnej. Kolejne festiwale przynosiły kolejne wyróżnienia i laury dla Orzechowskiego i jego zespołu. Następnie rozpoczął on karierę solową i dalej udzielał się czynnie w różnorodnych konkurach i wydarzeniach. Najważniejszy okazał się jednak rok 2011. Wówczas w konkursie Montreux Jazz Piano Competitionotrzymał on główną nagrodę, dla najlepszego pianisty na świecie. Wcześniej nie dokonał tego żaden z Polaków.

Pianohooligan – dyskografia

Pierwszy, debiutancki album solowy Piotra Orzechowskiego pojawił się w 2012 roku. Został on zatytułowany "Experiment: Penderecki"Po ogromnym sukcesie krążka, pianista regularnie wydawał kolejne albumy. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • "15 Studies for the Oberek" (2014);
  • "24 Preludes & Improvisations" (2017);
  • "Themes of Dracula" przy współudziale Kuby Więcka (2022).

Artysta zapowiedział także prace nad kolejnym albumem, który już niedługo powinien ujrzeć światło dzienne.

Pianohooligan – nagrody i wyróżnienia

Najważniejszą nagrodą dla Pianohooligan był tytuł najlepszego pianisty na świecie na konkursie w Montreux. Jednak Pianohooligan może pochwalić się znacznie większym dorobkiem. W 2016 roku został okrzyknięty Artystą Roku 2015, a podobnym wyróżnieniem pokryła się wydana przez niego płyta Bukoliki. Orzechowski praktycznie każdego roku nagradzany jest tytułem najlepszego pianisty jazzowego, a jego płyty biją rekordy popularności.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jakie wykształcenie ma Pianohooligan?
Piotr Orzechowski, czyli Pianohooligan jest absolwentem Wydziału Filozoficznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Oprócz tego posiada on także wykształcenie muzyczne.
Z jakimi wydawnictwami współpracuje Pianohooligan?
Obecnie Pianohooligan współpracuje z wydawnictwami takimi jak: Decca Classics, EmArcy Records oraz Universal Music Polska.
W którym roku urodził się Pianohooligan?
Pianohooligan urodził się w 1990 roku w Krakowie.

Fani lubią też

Zobacz też