Muzyka Końca Lata
Muzyka Końca Lata

Opis
Muzyka Końca Lata: najbardziej romantyczny zespół w powiecie mińskim, utrwalający w piosenkach sercowe, ale nie tylko, rozterki mieszkańców miast dojeżdżających. W swojej twórczości odwołuje się do lat 60. czyli czasów "zagolfionego" big beatu, ale też dokonań amerykańskiej alternatywy lat 90. Jak dotąd MKL dorobił się pięciu płyt: "Jedno wesele dwa pogrzeby" (2006), "2:1 dla dziewczyn" (2007), "PKP Anielina" (2011), "Szlagiery" (2012) oraz "Złoty Krążek" (2017), na których uchwycił klimat dorastania i codziennego życia w Mińsku Mazowieckim. Opisując muzykę i polskie teksty zespołu krytycy najchętniej posługują się triadą określeń: bezpretensjonalne, szczere, urocze. Od 2011 roku zespół związany jest z młodą niezależną wytwórnią Thinman Records.
O zespole Muzyka Końca Lata
To zespół daleki od rockandrollowego stereotypu, swojski na wschodni sposób. Znają swoją wartość, ale nie zadzierają nosa. Lekko chaotyczni, ale stąpają mocno po ziemi. Utożsamiają się z prowincją, tak jak wcześniej choćby zespół Pustki, i nie dają się nabrać na błyskotki wielkiego miasta. Osłuchani i oczytani, bardzo dobrze wiedzą, gdzie postawić, a gdzie usunąć cudzysłów – umieją równie biegle mówić i grać cytatami, co oddzielać życie prawdziwe od życia piosenkowego.
Największym przebojem zespołu przez wiele lat była piosenka "Żabi", która przez 21 tygodni utrzymała się na radiowej Liście Przebojów Trójki. Ukazała się ona na debiutanckiej płycie Muzyki Końca Lata "Jedno wesele, dwa pogrzeby", nagranej w sierpniu 2006 roku. Do śpiewania muzycy zaprosili Anię Brachaczek, wokalistkę śląskiej grupy Biff. Pierwsze opublikowane utwory zespołu były sentymentalne, miłosne, ale też po garażowemu hałaśliwe. Widoczny był ślad muzycznego dorastania artystów w czasach, gdy polską scenę niezależną napędzały zespoły punkowe i reggae’owe, a w polskich domach na większą skalę zaczęła być obecna stacja MTV. Z drugiej strony na płycie znalazły się utwory instrumentalne czy "Maria i Józef" z mówioną narracją.
W 2007 roku wyszła przebojowa płyta "2:1 dla dziewczyn". Gościnnie zespół wsparła skrzypaczka i wokalistka Magdalena Turłaj z gorzowskiego zespołu Kawałek Kulki. Artyści czerpali po równo z polskiej i zachodniej muzyki. Z amerykańskich grup warto wymienić Guided By Voices, Pavement czy Dinosaur Jr., łączące melodyjność i lekkość z gitarowym brudem. W kraju za ich inspiracje można uznać Skaldów, Marka Grechutę czy Trzy Korony. Młodszych artystów sam Chmielewski wymienia w utworze "To co widziałem". Padają tam nazwy: Ścianka, Izrael, Kobiety, Kawałek Kulki, Brygada Kryzys, Pudelsi, Pustki czy Ewa Braun.
W 2011 roku ukazała się płyta "PKP Anielina" – pierwsze wydawnictwo w historii wytwórni Thin Man Records, która wyspecjalizowała się w polskich artystach z pogranicza piosenkowego rocka. Album został też wydany w formie płyty winylowej. Gościnnie zagrali na nim m.in. Wojciech Jachna i Aleksander Kamiński, którzy stworzyli sekcję dętą, Turłaj czy Natalia Fiedorczuk. Na płycie, wtedy jeszcze gościnne, zaśpiewała też Ola Bilińska, która na stałe weszła do zespołu podczas pierwszych koncertów promujących ten album. Na singiel wybrano utwór "Dokąd", który Muzyka Końca Lata wykonała m.in. w programie Kuby Wojewódzkiego w telewizji TVN. Ta przebojowa piosenka dogoniła wreszcie pod względem popularności "Żabi".
W założeniu Chmielewskiego ten album miał domykać trylogię opisującą dorastanie w małym mieście, z którego dojeżdża się do stolicy. Mimo że już w momencie premiery płyty Muzyka Końca Lata wykonywała na koncertach nowsze utwory, na rozpoczęcie wielkomiejskiego etapu zespołu trzeba było jeszcze długo poczekać, a gwałtowna popularność "Dokąd" zdążyła się wypalić.
W listopadzie 2012 roku ukazała się kompilacja "Szlagiery". Płytę promował śpiewany przez Bilińską utwór "Nie ukryjesz się przede mną" z repertuaru Grupy ABC, oryginalnie wykonywany przez Halinę Frąckowiak. Muzyka Końca Lata wydała tę piosenkę na winylowym singlu.
W sierpniu 2017 ukazała się pierwsza od sześciu lat premierowa płyta Muzyki Końca Lata –"Złoty krążek". Tytułowy krążek może w tym przypadku oznaczać zarówno Złotą Płytę (nazwa nagrody za wysoką sprzedaż albumu), jak i ślubny pierścionek. W tekstach piosenek Chmielewski opisał krzepnący związek i pragnienie "zwykłego życia", ale też rodzaj huśtawki, na której radość i marzenia mieszają się z obawami, rozczarowaniami.
Promująca płytę piosenka "Gorzej już nie może być" śpiewana przez Bilińską była przekorną namową do przerwania związku, który się nie sprawdza. Niemal każdy kolejny utwór na tej płycie jest dłuższy, poważniejszy i... lepszy. "Złoty krążek" idzie od żartu i skrótu ku kompozycjom i aranżacjom wagi ciężkiej. Partie perkusji na tej płycie, po opuszczeniu grupy przez Goska, nagrał Jarosław Dubiński z zespołu Happysad. Dopiero później do składu dołączył Arkus.
Na wydanej jesienią 2011 roku kompilacji "Zadyszka" z utworami zespołu Happysad można znaleźć piosenkę "Jeszcze jeszcze"w wersji Muzyki Końca Lata. Wydana w tym samym roku składanka "Daleko od szos" zawiera z kolei piosenki "Sopel" z repertuaru grupy Meble oraz autorski utwór " Książę".
Reedycje dwóch pierwszych płyt zespołu ukazały się w 2013 roku. "Jedno wesele, dwa pogrzeby" wzbogaciło się o utwory "Hej dziewczyno" i "Książę", a "2:1 dla dziewczyn" o "Sopla" i "Na ciebie czekałem".
Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń