Krzysztof Kowalewski

Krzysztof Kowalewski

Krzysztof Kowalewski (1937-2021) to wybitny polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie w roku 1960, a następnie jej wieloletni wykładowca.

Rozwój kariery Krzysztofa Kowalewskiego

Krzysztof Kowalewski znany jest z licznych ról komediowych. W roku 1960 zadebiutował rolą filmową w „Krzyżakach” Aleksanda Forda. Na deskach teatralnych debiutował rok później na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie. Współpracował z teatrami: Klasycznym, Dramatycznym, Polskim, Studenckim Teatrem Satyryków STS, Teatrem Rozmaitości oraz Teatrem Kwadrat.

 

Od 1977 roku jest aktorem Teatru Współczesnego w Warszawie, gdzie obecnie występuje w spektaklu „Najdroższy” Francisa Vebera w reżyserii Wojciecha Adamczyka. W roku 1999 za rolę Pana Jourdain w przedstawieniu „Mieszczanin szlachcicem” Molière‘a otrzymał Tytuł Komedianta Roku w rankingu dziennika Rzeczpospolita. W roku 2009 uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis“. W Teatrze 6. piętro w Warszawie wraz z Piotrem Fronczewskim zagra tytułową rolę w spektaklu SŁONECZNI CHŁOPCY Neila Simona w reżyserii legendarnej Olgi Lipińskiej.

 

Szerokiej publiczności znany jest przede wszystkim z ponad stu dwudziestu ról filmowych i telewizyjnych, spośród których nie można nie wymienić kreacji aktorskich w filmach Stanisława Barei. W „Nie ma róży bez ognia” (1974) zagrał milicjanta, dwa lata później w „Brunecie wieczorową porą” wcielił się w postać Michała Romana. W roku 1977 w „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?” grał dyrektora „Pol-Pimu” Tadeusza Krzakoskiego, natomiast w „Misiu” (1981) – Jana Hochwandera, kierownika produkcji filmu „Ostatnia paróweczka hrabiego Barry Kenta”. Krzysztof Kowalewski to także niezapomniana rola Jana Onufrego Zagłoby w „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza w reż. Jerzego Hoffmana czy Major Borewicz w „Karierze Nikosia Dyzmy” Jacka Bromskiego.

Krzysztof Kowalewski w słuchowiskach radiowych 

Krzysztof Kowalewski to także jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów słuchowisk radiowych oraz dubbingów filmowych. Od lat związany jest z Teatrem Polskiego Radia, w którym zagrał ponad tysiąc ról. Radiosłuchacze pokochali go za przyczyną głównej roli w słuchowisku „Kocham pana, panie Sułku”, które na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia emitowane było przez ponad dwadzieścia siedem lat. 29 lutego 2012 roku, niedługo przed jubileuszem siedemdziesięciopięciolecia urodzin aktora, Program Trzeci Polskiego Radia zorganizował benefis Krzysztofa Kowalewskiego. Wydarzenie było emitowane na żywo na antenie rozgłośni.

 

pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Krzysztof Kowalewski
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/