Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta George Michael

George Michael

George MichaelSzczegółyOpisWydarzeniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
60 lat
data urodzenia:
25.06.1963
miejsce urodzenia:
Londyn, Wielka Brytania
dyscyplina:
piosenkarz, kompozytor, muzyk, producent muzyczny
social media:

Opis

George Michael był angielskim wokalistą, twórcą piosenek i producentem. Urodził się 1963 roku w Londynie jako Georgios Kyriacos Panayiotou. Jego ojciec był Grekiem, a matka Angielką. Kiedy Georgios był nastolatkiem, rodzina przeniosła się do miejscowości Radlett. Umarł w 2016 roku.

George Michael i rozwój kariery

Swoje pierwsze muzyczne kroki Georgios stawiał jako DJ oraz członek zespołu grającego ska. W 1981 roku wraz ze szkolnym przyjacielem Andrew Ridgeleyem założył duet Wham!. W 1983 roku wydali debiutancki album „Fantastic”, który trafił na 1. miejsce list przebojów w Wielkiej Brytanii i wylansował wiele hitów takich jak „Young Guns”, „Wham Rap!” czy „Club Tropicana”. 

 

Kolejny album - „Make It Big” podbił Stany Zjednoczone i świat. Znajdowały się tam przeboje „Wake Me Up Before You Go-Go”, „Freedom”, „Everything She Wants”, oraz „Careless Whisper”. W 1985 roku Wham! jako pierwsza popowa grupa z Zachodu wystąpili w Chinach. Rok później Michael rozpoczął solową karierę. Otrzymał nagrodę Grammy za duet z Arethą Franklin - „I Knew You Were Waiting”. W 1987 roku wydał solowy album „Faith”. Płyta sprzedała się w 25 milionach egzemplarzy na świecie i przyniosła artyście nagrodę Grammy za album roku.

 

W 1990 roku kazał się jego kolejny krążek Listen Without Prejudice Vol. 1, promowany przez singel „Freedom! ’90”. Teledysk wzbudził sensację, ponieważ nie występował w nim sam artysta, lecz znane modelki. W 1991 odebrał kolejną nagrodę Grammy, tym razem za „Freedom! ’90” i rozpoczął trasę koncertową nazwaną Cover to Cover.

 

W 1992 roku ukazał się jego singel „Too Funky” i wziął udział w koncercie The Freddie Mercury Tribute Concert, który miał na celu oddanie hołdu Freddiemu Mercuremu i przypomnienie jego twórczości. Wykonał na nim następujące piosenki: „’39”, „Somebody to Love” i „These Are the Days of Our Lives”. Po wzięciu udziału w niniejszym przedsięwzięciu i bardzo dobrym odbiorze gościnnego występu wokalisty przez fanów grupy zaproponowano George’owi Michaelowi przejęcie roli lidera zespołu Queen, jednak nie przyjął on tej propozycji z uwagi na chęć kontynuowania solowej kariery.

 

W kolejnych latach Michael czerpał inspirację z soulu i jazzu. Jego ostatnim studyjnym albumem był „Patience” z 2004 roku. W 2012 roku zagrał swój ostatni koncert w londyńskim Earls Court. George Michael zmarł w 2016 roku.

Koncerty Georga Michaela

W Polsce można posłuchać koncertów poświęconych twórczości tego artysty. Wśród nich znajduje się na przykład koncert Tribute to George Michael w wykonaniu wrocławskiego wokalisty i gitarzysty Mateusza Kowalczyka.

 

Źródło zjęcia: Wikipedia, CC-BY-SA 3.0

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też