Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Fatoumata Diawara

Fatoumata Diawara

Fatoumata Diawara OpisWydarzeniaFani lubią też

Opis

Fatoumata Diawara to jedna z najważniejszych reprezentantek sceny World Music. Pierwsza płyta jej autorstwa Fatou z 2011 roku ukazał artystkę jako jeden z najważniejszych i najpiękniejszych głosów Afryki.

Fatoumata Diawara i jej twórczość

Fatoumata Diawara w 2018 roku powróciła z nowym albumem Fenfo skomponowanym z muzykiem Matthieu Chedid. Płyta jej autorstwa została nominowany do nagrody Grammy i zawiera ich wspólne, oryginalne kompozycje.

 

Płyta została stworzona przy pomocy takich gwiazd jak Toumani Diabate, Tony Allen oraz John Paul Jones z Led Zeppelin. Album został okrzyknięty najlepszym debiutem światowej sceny muzycznej od wielu lat. 

 

Dzisiaj Fatoumata z charakterystyczną dla niej gitarą jest międzynarodową gwiazdą lecz zawsze pamięta skąd pochodzi. To właśnie w jej kraju griots, czyli tradycyjnej kasty muzyków – doradców rządzących i strażników przekazywanej ustnie historii – urodził się bóg afrykańskiego bluesa Ali Farka Touré.

 

Stąd również pochodzi gwiazdor sceny etno albinos Salif Keita, w tym miejscu nagrywają swojego hipnotyzującego pustynnego rocka Tuaregowie z zespołu Tinariwen i tu żyje Oumu Sangaré, która jest wybitna współczesną diwą Afryki o zmysłowym, zachrypniętym głosie.

Koncerty Fatoumata Diawara

W kraju, z którego pochodzi artystka odbywał się również kultowy muzyczny Festiwal Pustyni, na który ciągnęły tłumy z całego świata, a w dziesiątkach klubów w Bamako co wieczór można było posłuchać na żywo najlepszej muzyki w zachodniej Afryce.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot.  Thesupermat

 

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też