Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Dziewanna

Dziewanna

DziewannaSzczegółyOpisWydarzeniaDziewanna - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

dyscyplina:
Wokalistka folkowa (folk metal) i kompozytorka
social media:

Opis

Dziewanna (Agnieszka Suchy) to polska artystka, która jest wokalistką folkową (folk metal) oraz kompozytorką. Pochodzi z Beskidu Śląskiego i jest zakochana w słowiańskich, celtyckich oraz etnicznych klimatach.

Jej profesjonalna kariera muzyczna w wersji solowej rozpoczęła się w okolicach roku 2016, chociaż z muzyką jest związana praktycznie od zawsze. Ściśle powiązana z zespołem Othalan.

Styl i wyróżnienia

Dziewanna w swojej twórczości skupia się przede wszystkim na folkowych brzmieniach. Chętnie sięga po elementy związane z szeroko pojętą kulturą słowiańską i góralską, ale odnajduje się również w klimatach fantasy. Muzyka pomaga jej wyrazić artystyczną duszę oraz drzemiące w niej emocje. Doskonale gra na kilku instrumentach.

Przekonana o tym, że każdy dźwięk jest czymś magicznym i godnym zapamiętania. Słychać to w jej utworach oraz na koncertach. Jednocześnie Dziewanna posiada bardzo bogaty dorobek artystyczny, ponieważ została doceniona m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Żołnierskiej „Military Festival” 2013 oraz na festiwalu muzycznym „Gitaryn” 2015 (zwyciężczyni). Regularnie bierze udział w rozmaitych konkursach i szkoli swój warsztat. Koncertowała już m.in. we Wrocławiu oraz w Krakowie.

Albumy i utwory

Jeśli chodzi o wydane przez Agnieszkę albumy, na początku wypadałoby wspomnieć o krążku wydanym z zespołem Othalan – „Po krańce gór” (2017). Ta płyta przyjęła się wśród słuchaczy nad wyraz dobrze i zyskała sporą rozpoznawalność również poza Polską. Zawarto na niej m.in. takie kawałki, jak: „Czarnobóg”, „Obrzęd”, „Kowal”, „Kołysanka Bałtycka”, „Żeglarzy pieśń”, „Omen” czy też „Wieża”.

W 2019 roku opublikowała natomiast swój debiutancki album solowy. Dziewanna nazwała go „Widziadło” i umieściła na nim jedenaście numerów:

 • „Dnieje (Intro)”,
 • „Świergołuśka”,
 • „Zwierciadło kruka”,
 • „Pieśń wojowniczki”,
 • „Wilczysko”,
 • „Zaśpiew”,
 • „Doliny”,
 • „Oj, Ruzice”,
 • „Czarci pakt”,
 • „Widziadło”,
 • „Zawieja”.

Jak przyjęła się ta płyta? Równie dobrze, jak album „Po krańce gór”! To zupełnie naturalne, ponieważ Dziewanna zdążyła już zdobyć serca wielu słuchaczy w różnym wieku, którzy bardzo doceniają jej twórczość i nie wyobrażają sobie folkowego rynku bez jej utworów.

Jakie jeszcze utwory można znaleźć w artystycznych zbiorach artystki o pseudonimie Dziewanna? Choćby „Powrót jaskółki”, „Brunhilda” oraz „Ja, wiedźma”.

Wydarzenia

Dziewanna - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Dziewanna?

Miejscowości, w których Dziewanna wystąpi w najbliższym czasie: Kraków.

Kim tak właściwie jest Dziewanna?
Dziewanna, a tak właściwie Agnieszka Suchy, to bardzo utalentowana artystka z Beskidu Śląskiego, która jest wokalistką folkową (folk metal) oraz kompozytorką. W swojej twórczości skupia się głównie na klimatach słowiańskich, celtyckich, góralskich oraz etnicznych. Muzyka jest dla niej prawdziwą magią.
Jakie albumy ma na swoim koncie Dziewanna?
Dziewanna ma na swoim koncie jeden album solowy. Wydała go w roku 2019 i nadała mu nazwę „Widziadło”. Ponadto w 2017 roku wypuściła krążek z zespołem Othalan – „Po krańce gór”. Obie płyty zostały odebrane przez muzyczne środowisko bardzo pozytywnie.
Z jakich numerów znana jest Dziewanna?
Dziewanna jest znana przede wszystkim z takich kawałków, jak: „Czarci pakt”, „Wilczysko”, „Powrót jaskółki”, „Pieśń wojowniczki, „Oj, Ruzice”, „Zwierciadło kruka”, „Widziadło”, „Zaśpiew”, „Świergołuśka”, „Ja, wiedźma” czy też „Dnieje (Intro)”.
Jakimi wyróżnieniami może się pochwalić Dziewanna?
Dziewanna zgromadziła już wiele cennych wyróżnień, wśród których na szczególną uwagę zasługują I miejsce na muzycznym festiwalu „Gitaryn” w 2015 roku oraz wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Żołnierskiej „Military Festival” 2013.

Fani lubią też

Zobacz też