Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Chris de Burgh

Chris de Burgh

Chris de BurghOpisWydarzeniaFani lubią też

Opis

Chris de Burgh czyli Christopher John Davison to brytyjsko-irlandzki wokalista, twórca piosenek i instrumentalista. Jego ojciec był dyplomatą, a matka sekretarką. Christopher urodził się w 1948 roku w Venado Tuerto w Argentynie. W dzieciństwie rodzina często zmieniała miejsce zamieszkania w związku z pracą ojca. W końcu osiedlili się w irlandzkim hrabstwie Wexford, gdzie jego ojciec założył hotel. Chris śpiewał w nim dla gości. Chris ukończył angielskie Marlborough College oraz irlandzkie Trinity College.

 

Swój pierwszy kontrakt podpisał z amerykańską A&M Records w 1974 roku. W tym samym roku występował jako support przed angielską grupą rockową „Supertramp” oraz wydał debiutancki album, „Far Beyond These Castle Walls”. Pochodzący z niego kawałek „Turning Round” nie zachwycił Brytyjczyków, za to uplasował się na wysokiej pozycji list przebojów w Brazylii. Podobnie działo się z kolejnymi utworami Chrisa w latach 70. - największą popularnością cieszyły się w krajach europejskich oraz w Ameryce Południowej.Dopiero w 1981 roku po raz pierwszy zdobył listy przebojów w ojczyźnie, wydając „Best Moves” - kompilację swoich wcześniejszych utworów.

 

Najsłynniejszym przebojem Chrisa de Burgh jest „The Lady in Red” z roku 1986. Trafił na pierwsze miejsce list przebojów w Wielkiej Brytanii i kilkudziesięciu innych krajach oraz drugie w Stanach Zjednoczonych. Ostatnią płytą artysty jest „Moonfleet & Other Stories” z 2011 roku. Pokryła się ona złotem w Niemczech.

Chris de Burgh w Polsce gościł kilkukrotnie. 

 

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też