Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemopener-festivalolsztyn-green-festival
Home Artysta Black Sabbath

Black Sabbath

Black SabbathSzczegółyOpisWydarzeniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Birmingham, Wielka Brytania
dyscyplina:
Zespół rockowy (hard rock) i metalowy (heavy metal, doom metal)
social media:

Opis

Black Sabbath był brytyjskim zespołem rockowym założonym w Birmingham w 1968 roku. Stworzyli go gitarzysta Tony Iommi, perkusista Bill Ward, basista Geezer Butler oraz wokalista Ozzy Osbourne. Ich debiutancki album o nazwie „Black Sabbath” ukazał się w we wrześniu 1970 roku i jest uważany za pierwsze tego typu wydawnictwo w historii heavy metalu. Płyta sprzedała się w milionie egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych, a także pokryła się złotem w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Zaledwie 7 miesięcy po udanym debiucie, Black Sabbath wydali kolejny album - „Paranoid”, na którym znalazły się utworu „Iron Man” oraz „War Pigs”, krytykująca wojnę w Wietnamie. Uzyskał on status czterokrotnej platyny w Stanach, platyny w Kanadzie oraz złota w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Po wydaniu albumu grupa wystąpiła w Stanach Zjednoczonych i Australii.

W 1971 roku ukazał się „Master of Reality”, który sprzedał się w dwumilionowym nakładzie w Stanach i po raz pierwszy w historii grupy trafił do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych amerykańskich płyt. Uważany jest także za pierwowzór doom metalu.

Problemy z alkoholem i narkotykami sprawiły, że płyta „Never Say Die!” z 1978 roku została określona przez krytyków jako chaotyczna i niedbała. Po jej wydaniu Osbourne odszedł z zespołu i powrócił dopiero w 2012 roku.  Zastąpił go Ronnie James Dio.

Ostatnia, 19 płyta Black Sabbath nosi tytuł „13” i ukazała się w czerwcu 2013 roku. Pokryła się złotem w Austrii i Wielkiej Brytanii, a także platyną w Brazylii, Kanadzie, Niemczech i Polsce. Zajęła także pierwsze miejsce na liście najpopularniejszych albumów w Stanach Zjednoczonych - Billboard 200. Utwór „God Is Dead?” przyniósł muzykom nagrodę Grammy. W 2006 roku grupa została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. Black Sabbath w Polsce wystąpił kilkukrotnie, ostatnio w 2016 roku w Tauron Arenie Kraków w ramach pożegnalnej trasy koncertowej.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też