Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Miejsce Teatr Maska

Teatr Maska

Rzeszów, Adama Mickiewicza 13
Teatr MaskaOpisWydarzeniaFAQObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Teatr Maska w Rzeszowie to profesjonalny teatrem lalek – jedyny na Podkarpaciu. Dysponuje dużą i małą sceną, które pozwalają realizować teatralne formy różnych rozmiarów, zarówno większe, jak i kameralne.  Teatr Maska gra na scenie własnej oraz na terenie województwa podkarpackiego. Ponadto, prowadzi edukację w zakresie wiedzy o tej formie sztuki. Znajduje się tu Muzeum Lalek Teatralnych, w którym podziwiać można dekoracje, lalki i projekty scenograficzne.

 

Teatr Maska w Rzeszowie – historia obiektu

Teatr "Maska" w Rzeszowie wyewoluował z Teatru Lalki i Aktora Kacperek. Kacperek od 1953 roku stanowił amatorski teatr lalkowy w Jarosławiu. Założyła go pasjonatka teatru – Izabella Melińska. Początkiem profesjonalnej działalności obiektu było jego upaństwowienie w 1956 roku – wówczas zyskał status instytucji. Rok później został przeniesiony z Jarosławia do Rzeszowa.

Teatr nie posiadał sceny własnej aż przez 45 lat. Grał w salach szkół, domach kultury i prowadził działalność objazdową. W 1999 roku wprowadził się do budynku teatralnego i zmienił nazwę na Teatr Maska w Rzeszowie.

 

Dorobek artystyczny Teatru Maska to ponad 260 premier przedstawień dla najmłodszych widzów – i nie tylko. Z instytucją współpracowali wybitni twórcy lalkarstwa, m. in. Jan Dorman, Janusz Galewicz, Joanna Piekarska, Włodzimierz Dobromilski, Zbigniew Poprawski oraz scenografowie, m.in. Ali Bunsch, Jan Berdyszak, Andrzej Łabiniec oraz Zenobiusz i Rajmund Strzeleccy. Teatr Maska w Rzeszowie zdobył nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za twórczość dla dzieci i młodzieży. Może pochwalić się również srebrnym medalem Gloria Artis za całokształt działalności.

 

Teatr Maska w Rzeszowie - wydarzenia

Jakie wydarzenia odbyły się do tej pory w Teatrze Maska? Koncerty znanych, polskich artystów przyciągnęły tłumy, a bilety sprzedawały się jak świeże bułeczki. Na scenie wystąpili m.in. zespół Riverside, Piotr Bukartyk, Robert Kasprzycki, Low Roar, Daniel Spaleniak, Piotr Wyleżoł Trio, Jan Ptaszyn Wróblewski Trio, Sophia Grand Club, Marek Napiórkowski Trio.

 

Czym zaskoczył Teatr Maska? Koncerty muzyki żydowskiej przypadły publiczności do gustu. Wydarzenie przeniosło słuchaczy do czasów, kiedy na ulicach Rzeszowa można było słyszeć muzykę i język żydowski na co dzień. Była to opowieść o kochających rodzinach i domu, o modlitwie o dobre życie i zdrowie. Podczas wydarzenia usłyszeć można było m.in. utwory Nachuma Sternheima, kompozytora, który urodził się i mieszkał w Rzeszowie.

 

Teatr Maska w Rzeszowie – koncerty 2022 oraz spektakle

Jakie wydarzenia w najbliższym czasie szykuje Teatr Maska? Koncerty 2022, a wśród nich – Mery Spolsky, która zaprezentuje Live Act Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj. Artystka, która wykreowała postać Marysi z czarną, bujną grzywką, pragnie opowiedzieć o miłości, śmierci i samoakceptacji. W jej świecie nic nie jest czarno-białe, abstrakcja miesza się z szarą rzeczywistością, a radość z tęsknotą i smutkiem. Wydarzenie będzie stanowiło połączenie słów, muzyki, czarnego humoru i wizualnych doznań. Obok Mery Spolsky, w roli narratora, pojawi się producent muzyczny No Echoes.

 

Co jeszcze wydarzy się w Teatrze Maska? Spektakle 2022, m.in. Czterej muzykanci z Bremy, Zaginiony świat, Kajtuś Czarodziej, Bambusowa Księżniczka, Koncert zwierząt, Brzydkie Kaczątko, Alicja w Krainie Czarów, Biruta i tajemnica rzeki i wiele innych.

 

Teatr Maska – spektakle w myśl hasła GośćINNOŚĆ, czyli 12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy Maskarada odbędzie się w Rzeszowie już w maju! Na widzów czekać będą niezwykłe spektakle o różnorodności, szacunku i wzajemnej miłości. Teatr Maska – bilety – nie zapomnij zarezerwować miejsca na wydarzenie!

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

FAQ

Gdzie znajduje się Teatr Maska?
Teatr Maska znajduje się w Rzeszowie, przy ul. Adama Mickiewicza 13.
Jakie wydarzenia odbyły się w Teatrze Maska?
W Teatrze Maska odbyło się do tej pory wiele koncertów. Wystąpili tu m.in. Riverside, Piotr Bukartyk, Daniel Spaleniak, Robert Kasprzycki, Low Roar, Jan Ptaszyn Wróblewski Trio, Sophia Grand Club, Piotr Wyleżoł Trio, Marek Napiórkowski Trio. W repertuarze teatru są oczywiście spektakle teatralne dla dzieci i dorosłych.
Kiedy został utworzony Teatr Maska?
Teatr Maska został utworzony w 1999 roku, wcześniej jednak funkcjonował pod nazwą Kacperek, działając od 1953 roku.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też