Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinskadawid-podsiadlo
Home Artysta Gustav Klimt

Gustav Klimt

Gustav KlimtOpisWydarzeniaGustav Klimt - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Zapraszamy na wyjątkową wystawę online poświęconą Gustavowi Klimtowi. To pierwsza wystawa, podczas której dzieła artysty pokazane są a unikalnej formie. 

Gustav Klimt  (1862 – 1918) to pochodzący z Austrii malarz i grafik, symbolista. Jest jednym z najbardziej uzdolnionych przedstawicieli secesji oraz wiedeńskiego modernizmu.

Gustav Klimt studiował w wiedeńskiej Szkole Sztuki Stosowanej. Klimt był głównym inicjatorem dokonujących się przemian artystycznych, w czasie gdy w 1897 roju oficjalnie sprzeciwi się kanonom akademickim i razem z innymi artystami założył Stowarzyszenie Artystów Austriackich – Secesję, z którą był związany do 1905 roku.

Twórczość Gustava Klimta 

Celem Klimta było stworzenie dzieła wolnego od wszelkich konwencji, ograniczeń narzuconych przez akademickie koncepcje. Obrazy artysty wyrażają nieograniczoną swobodę twórczą, w pełni wyrażają bujność i złożoność epoki, w której dane było mu tworzyć. Jego prace po dzień dzisiejszy są wielką inspiracja dla wielu nowoczesnych artystów.

Portret Adeli Bloch-Bauer Gustava Klimta to obraz, który stworzony został przy użyciu złotych i srebrnych płatków. Sprzedano go w 2006 roku Ronaldowi S. Lauderowi za 135 mln dolarów. W tym czasie stanowiło to najwyższą kwota, jaką zapłacono za obraz.

Wystawa Klimta w Polsce

Wystawa poświęcona Klimtowi odbyła się w 2012 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Oprócz tego prace artysty można zobaczyć na całym świecie. Wystawa w Warszawie cieszyła się dużą popularnością wśród fanów artysty, którzy chcieli dowiedzieć się więcej o jego unikalnym malarskim stylu. 

Najważniejsze obrazy Klimta

  • Pocałunek, 1907-1908
  • Danae, 1907-1908
  • Medycyna, 1900-1907
  • Dziewica, 1912-1913
  • Róże wśród drzew, ok. 1905
  • Alegoria sztuki egipskiej, ok. 1890
  • Śmierć i życie, 1916.

 

Zdjęcie: Gustav Klimt Portret Adele Bloch Bauer, domena publiczna

Kategorie:malarzegraficy

Wydarzenia

Gustav Klimt - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Gustav Klimt?

Miejscowości, w których Gustav Klimt wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Fani lubią też

Zobacz też