Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinskaprojekt-warszawa
Home Artysta Tomasz Makowiecki

Tomasz Makowiecki

Tomasz Makowiecki SzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
40 lat
data urodzenia:
10.06.1983
miejsce urodzenia:
Gdynia
dyscyplina:
Piosenkarz pop i rock oraz kompozytor
social media:

Opis

Tomasz Makowiecki to urodzony 10 czerwca 1983 roku w Gdyni polski piosenkarz, kompozytor oraz autor tekstów. Powiązany m.in. z wydawnictwami muzycznymi BMG Poland, Sony Music Entertainment i Universal Music Polska.

Makowiecki stara się tworzyć zróżnicowaną muzykę, choć najbliżej mu do trzech popularnych gatunków – popu, rocka oraz rocka alternatywnego. Znany nie tylko ze swojej solowej kariery, ale też z działalności w zespole NO! NO! NO!.

Początki i przygoda z „Idolem”

Czy muzyczne początki Tomasza Makowieckiego były związane z wydaniem albumu studyjnego? Otóż nie, ponieważ najpierw artysta wystąpił w programie telewizyjnym „Idol” (1. edycja). Bardzo dobrze sobie tam radził i finalnie udało mu się zająć 5. pozycję, co otworzyło przed nim drzwi do wielkiej kariery oraz wydania debiutanckiego krążka.

W pierwszej edycji „Idola” triumfowała Alicja Janosz, która pokonała Ewelinę Flintę oraz Szymona Wydrę. Na czwartym miejscu sklasyfikowana została wtedy Małgorzata Stępień. Ze wspomnianych wyżej artystów dużą karierę udało się zrobić zwłaszcza Flincie, Wydrze oraz Makowieckiemu (poza nimi m.in. Ani Dąbrowskiej, która zajęła 8. miejsce), chociaż pozostali twórcy również zyskali duże grono wiernych fanów.

Od „Idola” do debiutanckiej płyty

Naturalne było to, że po zakończeniu programu telewizyjnego Makowiecki będzie chciał wykorzystać swój dobry wynik i pomyśli o wydaniu debiutanckiej płyty. Podpisał kontrakt z wydawnictwem BMG Poland i wspólnymi siłami wydali krążek o nazwie „Makowiecki Band”. Stało się to jeszcze w 2002 roku. Sporym zainteresowaniem na tej płycie cieszył się m.in. kawałek „Spełni się”.

W tym okresie na rynku pojawiły się też inne hitowe utwory od Tomka Makowieckiego (zespół Makowiecki Band – Łukasz Rutkowski, Krzysztof Stachura i Jakub Staruszkiewicz, a potem jeszcze Patryk Stawiński i Olek Świerkot), takie jak:

  • „Miasto kobiet”,
  • „Oto jestem”,
  • „Wszystkie odpowiedzi”.

„Piosenki na nie” oraz „Ostatnie wspólne zdjęcie”

Co działo się z Tomkiem Makowieckim po wydaniu debiutanckiego albumu studyjnego? Oczywiście działał dalej i rozwijał swoją muzyczną karierę, czego dowodem były dwa kolejne krążki:

  • „Piosenki na nie” z roku 2005 – z numerami „Między nocą a dniem” czy też „Piosenka na nie”,
  • „Ostatnie wspólne zdjęcie” z roku 2007 – „Nie jesteś sam”, „Nie boję się”, „Ostatnie wspólne zdjęcie”, „Bonnie & Clyde” (z Anią Dąbrowską).

Zespół NO! NO! NO!

W 2008 roku Makowiecki zdecydował się na dość niespodziewany krok i nowy projekt muzyczny – zespół NO! NO! NO!, który utworzył m.in. z Przemysławem Myszorem i Wojciechem Powagą. W 2010 roku grupa wydała nawet album „NO! NO! NO!” - nakładem EMI Music Poland (popularny utwór „Doskonały pomysł”).

Powrót do własnej działalności artystycznej

Czy jest w Polsce ktoś kto nie kojarzy twórczości Tomka Makowieckiego? Z pewnością trudno byłoby znaleźć takiego słuchacza. Po wydaniu krążka z zespołem NO! NO! NO! artysta zdecydował się na powrót do własnej działalności artystycznej. Jak to się zakończyło? Wypuszczeniem płyty „Moizm” w 2013 roku, z następującymi kawałkami:

  • „Dziecko księżyca” – plus Daniel Bloom oraz Józef Skrzek,
  • „Holidays in Rome”,
  • „What’s new in Heaven”,
  • „Zabierz mnie”,
  • „Ostatni brzeg II” – plus Józef Skrzek i Władysław Komendarek.

Ciekawostką jest fakt, że w 2020 roku na rynku pojawiła się reedycja tego albumu – z wyjątkowym utworem bonusowym „Ciało” (album z 2013 roku zawierał 10 utworów, a z 2020 roku jedenaście).

Na tym jednak Makowiecki nie poprzestał, ponieważ szybko zabrał się za pracę nad stworzeniem albumu „Bailando” (2024) z utworami „Nie ma nas” (z Katarzyną Nosowską), „Warszawa Wschodnia”, „Bardziej niż zwykle” czy też „Na paluszkach” (z Julią Wieniawą).

 

fot. Piotr Pytel

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Gdzie i kiedy urodził się Tomasz Makowiecki?
Tomasz Makowiecki to wybitny polski piosenkarz, kompozytor i autor tekstów, który urodził się 10 czerwca 1983 roku w Gdyni. Jest wielkim miłośnikiem rocka, popu oraz rocka alternatywnego.
Z jakimi zespołami, artystami i wydawnictwami powiązany jest Tomasz Makowiecki?
Tomek Makowiecki jest powiązany m.in. z zespołami Makowiecki Band i NO! NO! NO! oraz wydawnictwami EMI Music Poland, Universal Music Polska, BMG Poland i Sony Music Entertainment. Dodatkowo wraz z nim tworzyli m.in. tacy artyści, jak: Julia Wieniawa, Katarzyna Nosowska, Józef Skrzek, Władysław Komendarek, Ania Dąbrowska, Daniel Bloom, Jakub Staruszkiewicz, Łukasz Rutkowski, Olek Świerkot, Patryk Stawiński, Krzysztof Stachura, Przemysław Myszor, Wojciech Powaga czy też Anita Lipnicka.
Z jakich utworów znany jest Tomasz Makowiecki?
Tomasz Makowiecki jest znany przede wszystkim z takich utworów, jak: „Spełni się”, „Miasto kobiet”, „Między nocą a dniem”, „Ostatnie wspólne zdjęcie”, „Holidays in Rome”, „Nie ma nas” czy też „Na paluszkach”.
Jakie albumy wypuścił na rynek Tomasz Makowiecki?
Tomasz Makowiecki wypuścił na rynek kilka albumów solowych oraz zespołowych (z Makowiecki Band oraz zespołem NO! NO! NO!). Te krążki to: „Makowiecki Band”, „Piosenki na nie”, „Ostatnie wspólne zdjęcie”, „NO! NO! NO!”, „Moizm” oraz „Bailando”.

Fani lubią też

Zobacz też