Budka Suflera

Budka Suflera

Budka Suflera to zespół rockowy założony przez Krzysztofa Cugowskiego i Romualda Lipko w 1969 roku. Początkowo zespół nazywał się „Stowarzyszenie Cnót Wszelakich”, dopiero z czasem zmieniła nazwę. W tym czasie wraz z muzykami grali też gitarzysta Andrzej Ziółkowski i perkusista Ryszard Siwiec. W tym składzie wspólnie występowali do 1971 roku.

 

Ważnym punktem w karierze zespołu było nagranie polskiej wersji przeboju „Ain't No Sunshine” Billa Withersa. W nagraniu wziął udział chórek i sekcja instrumentów smyczkowych. Efekt był bardzo dobry i po wypuszczeniu utworu artyści dostali propozycje nagrania płyty i licznych koncertów.

Budka Suflera przeboje 

W 1974 roku zespół nagrał jeden ze swoich największych przebojów „Cień wielkiej góry”, który był hołdem w stronę dwóch tragicznie zmarłych himalaistów Zbigniewa Stepka i Andrzeja Grzązka w sierpniu 1973 roku.

Debiutancki album nagrali razem z Czesławem Niemenem i zespołem Alibabki. Na płycie pojawiła się też sekcja instrumentów smyczkowych. Premiera była wielkim sukcesem, dzięki któremu zespół zdobył tytuł „Polskiego zespołu roku 1974” na liście przebojów Rozgłośni Harcerskiej. Po kilku dniach po wydaniu album wyprzedał się.

W 1976 roku zespół Budka Suflera zdobył pierwszą złotą płytę za swój drugi album „Przechodniem byłem między wami”. Muzyka na niej była cięższa, mimo to odniosła wielki sukces.

Krzysztof Cugowski opuszcza zespół

W 1977 Krzysztof Cugowski opuścił zespół, a do Budki Suflera dołączył Jan Borysewicz, późniejszy lider Lady Pank. Na wokalistę wybrano Stanisława Wenglorza związanego wcześniej z zespołem Skaldowie, a później za mikrofonem stanął Romuald Czystaw.

Po kilku latach nieobecności Krzysztof Cugowski powrócił do zespołu i wspólnie nagrali kolejne przeboje, po czym zespół zawiesił działalność. Wznowienie nastąpiło w 2019 roku w nowym składzie: Robert Żarczyński – wokal, Romuald Lipko – instrumenty klawiszowe, Tomasz Zeliszewski perkusja, Mieczysław Jurecki – gitara basowa, Darke Bafeltowski - gitara i Piotr Bogutyn – gitara.

pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Budka Suflera
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/